Netflix Türkiye ilk yerli orijinal yapım için düğmeye bastı

0

Netflix Türkiye resmi lansmanını yaptığı 22 Eylül 2016’dan bu yana hızla yerelleşiyor. Türkçe içerik portföyünün artmasından Türkiye’de bir komünite oluşturmaya kadar Türkiye’deki varlığını farklı yönlerden sağlamlaştırmak isteyen Netflix, bu yönde mühim bir adımı duyurdu. Türkiye’deki ilk yerli özgün yapımına başlayacağını duyuran Netflix, bunun için O3 Medya ile anlaşmış.

Netflix, bu mühim duyuruyu, dün, yani 11 Mayıs akşamı düzenlediği renkli bir etkinlikte yaptı. Medyadan TV dünyasına ve şöhretlere geniş bir katılımın olduğu #BirBölümDaha konseptli etkinlikte, birkaç satırlık bir anonsa sığdırılan gelişmeyle ilgili daha çok detay paylaşılmadı. Yani bildiklerimiz Netflix’in Türkçe bir yapım için yerli O3 Medya şirketiyle pakt imzalamış olması… Yapımın içeriği ya da yapım süreciyle ilgili resmi bir izah henüz yok.

O3 Medya, Ortadoğu’nun en aka medya gruplarından MBC Group’a ait

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en aka medya gruplarından Middle East Broadcasting Center (MBC) ortaklığında 14 Mart 2014’te kurulan O3 Medya, MBC Group’a ait yapım şirketi O3 Production Services’ın Türkiye şubesi olarak etkinlik gösteriyor. Yapım şirketi bugüne kadar Kaderimin Yazıldığı Gün, Tatlı Küçük Yalancılar, Gecenin Kraliçesi, Arkadaşlar İyidir, Altınsoylar, Vatanım Sensin ve İstanbullu Gelin gibi yapımlara imza attı.

Netflix CEO’su Reed Hasting, şirketin Türkiye lansmanını yaptığında bize verdiği röportajda, yerli prodüksiyonların ihracatına başlamayı planladıklarını aktarmıştı. Netflix bu planı özgün yapımlarla da hayata geçirebilir.

Netflix dünyanın farklı bölgelerinde yerli özgün yapımlar üretiyor. Şirket Hindistan’daki ilk özgün yapımını lokal bir yapım stüdyosuyla beraber gerçekleştireceğin geçtiğimiz sene duyurmuştu.

Netflix Türkiye tarafından bize iletilen bilgiler olması durumunda haberimizi güncellemeye devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan 500 Startups’ın San Francisco sınıfından 25 yeni girişim ve girişimci sunumları başlıklı makalemizde 500 Startups ve demo day hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz