Nokta İstanbul Alan Adı Kayıtları 20 Bine Ulaştı

0

10 Mayıs 2016 tarihinde herkesin kullanımına açılan ve bugüne kadar BBC ve Bloomberg gibi global bilinirliğe sahip basın kuruluşlarının yanı dizi Facebook, Instagram, Google ve Twitter gibi sosyal medya platformları; Apple, Türk Hava Yolları, GAP, Amazon ve BMW gibi farklı alanlarda etkinlik gösteren global markalar tarafından da kaydettirilen “.istanbul” ve “.ist” saha adları dijital dünyada yerini almaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin alt kuruluşlarından Medya A.Ş.’nin Genel Müdürü Bekir Kaplan’ın paylaştığı bilgilere göre ilk gün 10 bin kayıt alınırken, “.istanbul” ve “.ist” saha adı kayıtları şu sıralarda 20 bine ulaşmış durumda. Saha adlarının satışını gerçekleştiren global şirketlerden biri olan GoDaddy’nin EMEA Bölge Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi ise Türkiye’nin yanı dizi ABD, İngiltere ve Avustralya’dan bile kayıt yaptıklarını belirterek, “.istanbul” ve “.ist” saha adlarının daha da popüler olacağını düşündüklerini dile getiriyor.

İlgili yazı: GoDaddy, yeni saha adı uzantılarına dikkat çekti: 2016, .istanbul ve .ist’nin yılı olacak

İstanbul’un marka gücü e-ticarette

Açılışı 27 Ocak 2016’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ile yapılan “.istanbul” ve “.ist” saha adları, İstanbul’un marka gücünü dijital dünyaya da taşıyor. Stefano Maruzzi, bu saha adlarının avantajları konusunda şunları söyledi:

“İster aka bir kuruluş, ister tek kişilik, fazla ufak bir işletme olsun bütün markalar .istanbul ve .ist saha adları sayesinde İstanbul piyasası ile daha iyi bir şekilde ilişkilendirilebiliyor. Bunun yanı dizi konuya bir de marka güvenliği açısından bakmak gerekiyor; birinin marka adınızı kullanarak .istanbul ve/veya .ist saha adını alarak sizinle ilgisi olmayan bir web sitesi kurmasını istemezsiniz” diyor. İstanbul’un dünya markalarından biri olduğunu vurgulayan Bekir Kaplan ise şunları söylüyor: “İstanbul markası, dijital platformda markaların gücüne zor katıyor; yeni, taze, güvenilir abes alanlar sunuyor. Yeni düşünce ve proje sahipleri açısından dinamik ve inovatif özelliğe sahip olan İstanbul saha adları marka, kuruluş ve kuruluşlarınızın web adresleri lokalizasyon işaret eder, .istanbul, İstanbul’un bir parçası olmanızı sağlar.

İlgili yazı: E-Ticaret Siteleri Artık .İst ve İstanbul Saha Adı Uzantılarını Kullanabilecek

KOBİ’ler, .istanbul ve .ist ile daha görünür olabilir

GoDaddy’nin geçtiğimiz sene Redshift Research’le beraber gerçekleştirdiği Çok Ufak İşletmeler Anketi sonuçlarına göre Türkiye’deki fazla ufak işletmelerinin yarısının çevrimiçi varlığı bulunmuyor. Aynı anketin sonuçları Türkiye’deki fazla ufak işletmelerin bir web sitesi ile mahalli bölgelerinde daha görünür olacaklarına ve göze çarpacaklarına inandıklarını gösteriyor. Stefano Maruzzi, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

Küçük işletmelerin yüzde 48’i büyüme yolunda

“Türkiye’deki fazla ufak işletmelerin yüzde 48’i, mahalli alıcı tabanlarının genişlemesini bekliyor. Bu doğrultuda dijital bir varlıklarının olmasının öneminin farkındalar. .istanbul ve .ist saha adları, şehirde etkinlik gösteren ufak işletmelerin daha görünür olmalarına muavin olabilir. Diğer pek fazla kent gibi İstanbul da giderek daha fazla dijitalleşen bir kent ve işletmelerin oyunda kalmak için dijital trendleri yakalaması gerekiyor. Bunun ilk adımı da dijital varlıklarını oluşturmaları.”

Alan adlarının yanı dizi en geniş hosting mahsul grubuna da sahip olan GoDaddy, Türkiye’de etkinlik gösteren şirketlerin web sitelerini kolaylıkla oluşturmalarına muavin oluyor. GoDaddy Alıcı Hizmetleri, her gün saat 09.00 – 19.00 arasında Türkçe hizmet veriyor ve saha adlarının alınmasından hosting paketlerinin aktifleştirilmesine ve web sitesi için tema seçilmesine kadar pek fazla konuda destek sağlıyor. GoDaddy Alıcı Hizmetlerine 850 766 14 90 numarası üzerinden ulaşılabiliyor. GoDaddy, saha adı ve hosting’e ek olarak Web Sitesi Mimari ve WordPress çözümleriyle de teknik bilgiye sahip olmayan KOBİ’lerin kolaylıkla web sitesi oluşturmalarını sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Ofisim.com Ekip İletişimi Verimliliği Yüzde 75’e Kadar Arttırıyor başlıklı makalemizde Ofisim.com ve verimlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz