Nöro Pazarlama İçin 7 Yöntem

0

Nöro Pazarlama (Neuro Marketing), adını ilk olarak 1990 Harvard Üniversitesi Prof. Gerry Zaltman’ın gerçekleştirdiği bir araştırmayla duyurmuş olsa da daha çok son zamanlarda dünya genelinde  yaygınlaşan pazarlama tekniklerinden biri. Nöro Pazarlama, Nöroloji ve Pazarlamanın birleşiminden doğan bir kavram ve pazarlama kavramı açısından önemli bir madde.

Martin Lindstrom’un yaptığı araştırmaya göre Nöro Pazarlama İçin 7 Yöntemi şu şekilde sıralayabiliriz.

görsel

Görsele Öncelik Ver

İnsanoğlu var olduğundan beri görsele önem veriyor. Görsel yazıdan daha çok dikkat çeker ve insanlar için daha fazla anlam taşır. İyi bir görsel pazarlama için yazdığınız metni de okutturur ve beyin görsel ile verilen mesajları 60 kat hızlı algılar.

zıtlık

Zıtlıklara Vurgu

Mesajlarınızı müşterilerinize, ortaklarınıza, kullanıcılarınıza iletirken zıtlıklardan faydalanın. Güzel-Çirkin, Hızlı-Yavaş, Soğuk-Sıcak, Temiz-Kirli gibi özelliklerinizden bahsedin. Kendi hakkınızda sadece iyi ve rakiplerinizin sadece kötü özelliklerine vurgu yaparsanız insanlarda güvensizlik duygusu oluşturabilirsiniz. Zıtlıkları bir arada kullanmak size olan güveni arttıracak ve pazardaki payınıza artı sağlayacak.

 

başlangıç

 

Başlar ve Sonlar

İnsanların heyecanla bekledikleri bir dizi, bir yarışma programı, futbol maçı gibi programların en başları ve en sonlarını kullanın. Bu programların ilk baş ve en son zamanları reklam vermek için  en ideal zaman olarak araştırmalarda ortaya çıkan unsurlardan biri.

 

 

duygusal

Duygusal İletişim

İnsanlara iletişimi sadece mantıksal yönlerle kurmak anlamsız. Bir iletişim stratejisi belirlerken kişilerin hem mantıksal tarafına hem de duygularına mesaj vermek doğru olacaktır. Hedef kitlenizi tanımanız ve onların duygularından anladığınızı, onların hislerine ortak olduğunuzu bildiğinizi göstermeniz marka sadakatini ve itibarını olumlu yönde etkileyecektir. Bu bağlamda marka hikayeleri oluşturmak duygusal iletişimde bir araç olarak kullanılabilir.

 

 

 

 

özelleştir

 

Somut Örnekler Verin

Somut örnekler her zaman daha çok akılda kalır ve beyin somutlaştırılmış örnekleri dikkate alır. Bir ürünün öne çıkan özelliğini vurgulamak istiyorsanız o ürünün faydasını somutlaştırmak hatırlanabilirliği de arttırır. Bunu somutlaştırmak gerekirse;  ”Bu telefon 3000 Mah pile sahip” yerine, bu telefonun pil ömrünün uzun olduğunu belirtmek için ”Aktif olarak kullanımda bile bir buçuk günden daha fazla dayanıklı pil ömrü” daha doğru olacaktır. E tabili burada telefonun 3000 Mah olduğundan hiç bahsetmeyin denmiyor 🙂

 

Özelleştirin

Mesajlarınız kişilere özel olsun. Kişilere özel olarak hissettirmek Nöro Pazarlama için önemlidir. Beyin bencildir bu sebeple de herkese yönelik olan mesajlar yerine kendisine özel mesajlara dikkat eder ve ona yönelir. Örnek verecek olursak; Size Özel, Tam Size Göre, Sizin İçin Tasarlandı...

basit

Basit Her Zaman En İyisidir

Yapılan en etkili reklamlar, en etkili halkla ilişkiler etkinlikleri, en değerli olarak görünen tüm strateji ve planların özünde basit olmak yatar. Her ne yapıyorsanız yapın basit ve anlaşılır olmasını sağlayın. Unutmayın az çoktan fazladır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Facebook'un 2012-2015 Yılları Arasındaki Gelirinin Bölgelere Göre Dağılımı başlıklı makalemizde facebook ve facebook gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz