Oracle, reklam ölçümleme hizmetleri sunan Moat.com’u satın aldı

0

Vitrue ve BlueKai gibi girişimleri satın alarak dijital pazarlama ve reklamcılık tarafına ağırlık veren Oracle, bu kez reklam ölçümleme şirketi Moat.com‘u satın aldığını açıkladı.

Moat.com’u benim gibi bir reklam/banner arama motoru olarak kullanmış olabilirsiniz ama bu hizmet buz dağının sadece görünen yüzü. Şimdiye kadar SV Angel, Mayfield Fund ve Insight Venture Partners gibi yatırımcılardan 67 milyon dolar yatırım toplayan Moat, yayıncılara ve reklamverenlere analitik/ölçümlere hizmetleri sunan bir teknoloji girişimi.

2010 yılında kurulan Moat, reklamveren tarafında Nestle, Procter & Gamble and Unilever gibi uluslararası şirketlere, yayıncı tarafındaysa ESPN, Facebook ve Snapchat gibi çok aka ağlarla çalışmış. Toplamda 600’den çok yayıncı, marka ve ajansa iş yapan Moat, reklamların görülebilirliği ve düzmece trafiklerin yanında markaları koruyucu bir rol de üstlenmiş ki sanırım bu konuda tam olarak son dönemdeki Youtube boykotu ile ilişkili.

Moat CEO’su Jonah Goodhart, Oracle ile beraber inovatif işler yapmak konusunda ağırbaşlı bir potansiyel gördüklerini ve hem markaların hem de yayıncıların pazarlama çalışmalarına daha çok katkı sunabileceklerini anlatım ediyor. Buna karşılık Oracle’ın da Moat.com’dan alacağı deney ve teknolojilerle Marketing Cloud ürününü güçlendirebileceğini söyleyebiliriz.

Oracle, Moat.com’u hangi bedelle satın aldığını açıklamazken Moat ekibinin Oracle Data Cloud birimine katılacağını ve ama müstakil olarak hizmet vermeye devam edeceğini paylaşıyor.

Arzettiği ehemmiyet açısından Oracle’ın Temmuz ayında bulut tabanlı ERP yazılımları geliştiren NetSuite’i 9,3 milyar dolara satın aldığını da hatırlatmak isterim.

Bir önceki yazımız olan Snap, 7.7 milyon dolar ödeyerek geofilter patentini satın aldı başlıklı makalemizde Mobli, Snap ve Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz