Özel araç çağırma uygulaması YOLO, 200 bin dolarlık yeni yatırımla kârlılığa yürüyor

0

Türkiye’de Uber‘in ilk yerli rakiplerinden biri olan YOLO (Android, iOS), 20 milyon dolar değerlemeli 200 bin dolarlık yeni yatırımını ve kârlı bir şirket olmaya bir adım daha yaklaştığını açıkladı.

Aldığımız bilgilere YOLO, laf konusu yatırımın yarısını yatırımcı Zihni Turgut Güneri‘den öbür yarısını ise 8 farklı yatırımcıdan (bir melek yatırım ağı üzerinden) sağlamış. Zihni Holding’in Yönetim Kurulu Başkanvekili olan Turgut Güneri “New York’tan Türkiye’ye temelli dönüş yaparken Uber modeline fazla inanıyordum ve ulaşım teknolojileri sektöründe Türkiye’de yatırım yapmak istiyordum, YOLO’nun başarıyla bu işi yaptığını duyunca, kendileriyle tanıştım ve yatırımcı olmaya karar verdim.” şeklinde bir izah yaparken YOLO Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Çolakoğlu, 2016 sonundaki 16 milyon dolar değerlemeli yatırımı hatırlatarak YOLO’nun 20 milyon dolarlık yükselen bir değerlemesi olduğunun altını çiziyor ve şu açıklamayı paylaşıyor;

Yeni yatırımcılarımıza YOLO’ya güvendikleri için teşekkür ediyorum. YOLO, Türkiye’nin ulusal ve yerli ulaşım teknolojileri şirketidir ve Türk’lerin biraraya gelip uluslararası seviyede bir teknoloji şirketi yaratabileceğinin göstergesidir. Şirketimiz bu ay EBITDA bazında başa-başa gelmiştir. Mevcut durumda kurumsal anlaşmalar ile ağırbaşlı bir hacim elde etmiş bulunmaktayız. Bundan sonraki hedef mobil bireysel uygulamada aynı başarıyı tutturmaktır.

14 çalışan & 250 araç

iOS tarafında önümüzdeki ay bir ‘re-lauch’ yapacaklarını söyleyen Çolakoğlu’nun paylaştığı bilgilere göre YOLO şu anda 14 tam zamanlı çalışan ve 250 vasıta sayısı ile yoluna devam ediyor. Herhangi bir anda 50’ye yakın aracın sürüş halinde olduğu söyleyen Çolakoğlu “Sadece alıcı dostu değil, aynı zamanda yatırımcı dostu bir şirket olmak bizim için kuruluşumuzdan beri bir ilkedir.” diyor ve yurtdışında da aynı şekilde büyümek istediklerini paylaşıyor.

Türkiye pazarı bildiğiniz gibi BiTaksi’yi iç edersek 5 farklı vasıta çağırma uygulaması rekabet halinde. YOLO’nun bu alanda kararlı ve istediği finansal gücü sağlayan bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. öbür yandan bu dikeyin de “müşteri deneyimi” gibi mühim bir büyüme katalizörüne sahip olduğunu ve Uber’in Türkiye’de de cezalarla yüzleştiğini eklemeden geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan Tapu.com 1.2 milyon dolar yatırım aldı [Son Dakika] başlıklı makalemizde Banu Küçükel, Can Yücaoğlu ve Earlybird hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz