Payu Etkili Çözümlerler Getirmeye Devam Ediyor

0

PAYU

PayU gelişmekte olan ülkelere ait Finans teknolojileri (fintech) potansiyelini yayınladı. Çalışmaları yaptığı ülkeler arasında Türkiye de var. PayU Güney Amerika, Orta Avrupa, Doğu Avrupa, Afrika ve Hindistan’da yer alan e-ticaret pazarını inceledi ve analiz etti. Çalışma dünya üzerinde en büyük ödeme teknolojileri etkinliği olarak gösterilen Money20/20 Europe da yayınlandı. Analiz edilen bölgelerin e-ticaret yatırım fırsatları gözler önüne serildi.

 

Afrika E-Ticaret’de En Hızlı Büyüyen Kıta

Açıklanan bulgular doğrultusunda Afrika kıtalar arasında en hızlı büyüyen kıta olarak dikkatleri çekiyor. Afrika kıtasının öne çıkmasının ardında yata gerçek büyümek için bahane yok cinsinde. Afrika fiber alt yapıya sahip olmadığı için mobil internet yatırımlara ağırlık vermiş, bunun akabinde mobil ticareti destekler nitelikte çalışmalar ortaya çıkmış. Güney Afrika kıtasının yarı nüfusunun akıllı telefona sahip, bu da Güney Afrika’da e-ticaret girişimlerinin önünü açacağına işaret diyebiliriz.

Nüfusunun yarısı mobil cihazları tercih eden ülke sadece Güney Afrika değil, hemen hemen aynı oranlara sahip bir başka ülke de Hindistan. Hindistan’da da nüfusun yarısı mobil internet kullanımını tercih ediyor. Nüfusunun yoğunluğuna bakacak olursak bu sayı e-ticaret için göz doyurucu bir sayı diyebiliriz.

 

Ülkelere Göre Ödeme Alışkanlıkları Farklılık Gösteriyor

Araştırmanın sonuçları her ülkenin ödeme alışkanlığında farklılık olduğunu gösteriyor. Ukrayna daha çok elden teslim alan ve nakit ödemeyi tercih eden bir ülke.  Güney Afrika’da kredi kartı penetrasyonu ve bankacılık hizmetleri iyi derecede olmadığı için nakit ödemelerin çoğu PayU üzerinden gerçekleşiyor ve bu kullanıcıların yarısından fazla bir sayı. Polonya’da ise çok farklı bir durum var, Polonya’da ödemelerin %80’inden fazlası para transferi yapılarak işlem görüyor.

 

PayU verilerine göre  olgun olan Batı Avrupa pazarından ziyade daha fazla kar getiren Orta Avrupa ve Doğu Avrupa bölgelerine yatırım sağlanıyor. Verilerin analizine göre 2015 yılında %44 olan akıllı telefon penetrasyonu bu yılın sonunda kadar %52’ye ve 2018’de ise %62’ye ulaşması bekleniyor.

payu-mobil pos

PayU Geliştirdiği Mobil Uygulama İle Akıllı Telefonlar Pos Cihazı Olarak Kullanılabilecek

 

Türkiye Çok Önemli

PayU Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Müdürü Mario Shiliashki, konuyla ilgili bir açıklamada bulundu ve PayU’nun yerel çözümler üreterek bütün pazara uygun ödeme çözümleri sunduğunu belirterek şunları söyledi: “PayU olarak her zaman beklentilerin ötesine geçmeyi hedefliyor ve insanların online alışveriş yöntemlerini yeniden şekillendiriyoruz. Hızla büyüyen pazarlarda 2,2 milyar potansiyel tüketiciye karşın, bu kitlenin %60’nın bankacılık ürünlerine erişimi bulunmuyor. Biz de buradaki tüketicilere en modern çözümleri sunarak taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. PayU’nun 2016 yılı stratejisi; Hindistan, Güney Amerika ve Doğu Avrupa bölgesi gibi finansman ihtiyacı bulunan bölgelerdeki tüketicilere ve KOBİ’lere hizmet sunarak global ve yerel varlığımız güçlendirmek.”

Aynı zamanda Türkiye’nin yenilikleri takip eden bir ülke olduğunu, Türkiye’de yaptıkları yatırımla tüm sunucularını taşıyan ilk kuruluş olduklarını da dile getirdi. Ek olarak Türkiye’de bulunan ekibi 40 kişiye çıkarttıklarını belirten Mario Shiliashki Türkiye’nin sunduğu ekonomik potansiyele ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

PayU’nun Türkiye Direktörü Emre Güzer PayU’nun yatırımlarıyla alakalı bir açıklamada bulundu. Yatırımların Türkiye için önemli olduğuna vurgu yapan Güzer Türkiye2deki işletmelerin de bu yatırımlardan yararlandığını ve büyümelerine katkı sağladıklarını belirtti.

Mobi Pos’u arttırmayı hedefleyen PayU, amaçlarının aktif olarak 4 milyon alışveriş yapan kişi sayısını 10 milyon aktif kullanıcıya taşıyacak etkili çözümler üretmek olduğunu belirtti. Türkiye’yi önemsediklerinin altını çizerken, Türkiye’deki e-ticaret sektörüne çeşitli çözümler bularak katkı sağladıklarını da ifade ettiler.

 

Bir önceki yazımız olan Pazarlama Deneyimlerini Kişiselleştirmek İçin 5 Yol başlıklı makalemizde alışveriş, girişim ve pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz