Pazarlama Deneyimlerini Kişiselleştirmek İçin 5 Yol

0

pazarlama

Herhangi bir işte başarılı olmak için, düzenli bir pazarlama planının  olması gerekir. Pazarlama planının kesin türü ve üzerinde harcanan para miktarı, büyük ölçüde değişecektir. Bu yürütülmekte olan işletme türü ve diğer birçok faktöre bağlıdır.

Bir iş piyasasında birçok farklı yol olmakla birlikte, bir şey her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Müşteriler kendileriyle ilgili bir şey görmek istiyorum. Reklam çalışmaları daha fazla müşteriye ulaşmak ve ilgi çekmek istiyorsa daha kişisel olması gerekir.

Neden Pazarlama Planını kişiselleştirmelisiniz ?

Bir işletme için pazarlama planını kişiselleştirmek için yollar bulmak biraz garip gelebilir. Ulaşılmak istenen kitleye tek tek vermek istenilen mesajı uyarlamanın son derece zor olacağı düşünülebilir ve muhtemelen çok pahalıya mal olacağı da.  Ancak bunlar sanılanın aksine çok daha mümkün ve çok etkili olabilir.

Bu marka sadakati oluşturmak ve markanızı için uzun vadeli başarı oluşturmanıza yardımcı olacak bir yoldur.

Aşağıda bahsedeceğim bu 5 ipucu pazarlama planınızı nasıl kişiselleştireceğiniz ve mevcut olan araçları nasıl avantaja dönüştüreceğiniz konusunda size yardımcı olacağını umuyorum.

Hedef Kitlenizi Seçin

Kişiselleştirilmiş pazarlama planı oluşturmadaki ilk adım hedef kitlesidir. Hedef kitlesi, sunacağınız ürün veya hizmetin kimlerin ihtiyaçlarını karşıladığıyla ilgilidir. Örneğin; Erkek içermeyen bir kitleye erkek ürünü pazarlayamazsınız. Hedef kitlenizi genişletebilir veya daraltabilirsiniz. Bu size bağlı. Daha küçük hedef gruplarına hitap etmek için pazarlama kampanyalarınızı daraltmanız gerekir. Örneğin; Irk, Cinsiyet, Yaş Grupları vb. gibi gruplandırmalarda bulunarak toplum içerisindeki farklı kümelere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Hedeflerinizi veri toplama , veri değerlendir ve tahmine dayalı analitik araşlarını kullanmak hedef kitlenizi tanımakta size yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya’dan Yararlanın

Pazarlamacılar için en önemli araçlardan biri de sosyal medyadır. Sosyal medya, pazarlama açısından mükemmel bir yol olup, birçok işletme için ve göz ardı edilmemelidir. Bu yol, diğer geleneksel yöntemlerin aksine daha az maliyetli ve daha çok kişiye erişim imkanı sağlamaktadır.

Kişiselleştirilmiş pazarlama söz konusu olduğunda da sosyal medya bize birçok avantaj sunuyor. Sosyal medya üzerinden oluşturulan mesajlar istenilen kitleye istenilen biçim ve yöntemlerle ulaşarak pazarlama yöntemlerinizi daha etkili ve hızlı bir şekilde insanlara nakledebiliyor.

Müşterilerinize Bağlanın

İyi bir pazarlama planı, iş ile etkileşimi çeşitli şekillerde müşterilerine sağlamalıdır. E-postalar, Sohbet, Mesaj ve Application bildirimleri, müşterilerinizle iletişimde kalmanız ve geri bildirim almanız için önemli araçlardır. Kesintisiz bilgi ve müşteri akışı için gerekli bileşenler, hedef kitleniz hakkında çeşitli istatistiklere ulaşmanızı kolaylaştıracak ve bir sonraki yatırım planlarınızda size yol gösterecektir.

Klasik doğrudan iletişim için genellikle VoIP tabanlı telefon sistemleri ve IVR sesli yanıt sistemlerini kullanılmaktadır. Dijital ortamda müşteriler hakkında çeşitli istatistikleri toplamak ve müşteri takibi için Google Apss for Work, Microsoft Office 365 Dialpad gibi yazılımları deneyebilirsiniz.

Her Müşteriye Bireysel Yaklaşın

Yıllardan beri şirketler müşterilerini büyük bir grup olarak görmüşler ve yaklaşımları da bu şekilde olmuştur. Bunu değiştirmek yani müşteriyi topluluktan ziyade kişiselleştirmek, müşteri üzerindeki etkinizi daha kuvvetlendirerek markanıza bağlılığınızı arttırmanıza yardımcı olur. Müşteri hakkında edinilen bilgiler bu tip bir yaklaşım için işinizi kolaylaştıracaktır.

Özel Bir Deneyim Oluşturma

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi pazarlama için,  müşteri ihtiyaçlarını ve ne tür içerik bekledikleri öğrenmek için araçlar vardır. Bu araçları kullanarak onların istek ve ihtiyaçlarına uygun bir deneyim yaratmak çok önemlidir. Özellikle online alışveriş yazılımlarında müşteriyi tanımak gibi ihtiyaçlarını karşılamak hatta ihtiyaçlarını yönlendirmek son derece önemlidir. Örneğin müşterinin ilgili olduğu ürün grubuyla ilgili güncel kampanyalarını veya özel indirim olanakları sunmak müşteri üstünde iyi bir izlenim bırakarak, müşteri sadakati inşa etmenize yardımcı olabilir.

Bunu unutmayalım; kişiselleştirilmiş pazarlamada herkes kazanır. İyi bir pazarlama planınından sonra müşteri  beklediği ilgiyi sizde bulursa firmanıza olan sadakati artar ve bireysel iletişimler sayesinde reklamını yaparak marka değerinizi yükseltir.

Bir önceki yazımız olan Google Area 120 İle Şirket İçi Yetenekleri Dışarıya Kaptırmama Peşinde başlıklı makalemizde AdSense, Area 120 ve Gmail hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz