Pazarlama Miyopluğu

0

Pazarlama miyopluğu ilk olarak Theodore Levitt tarafından Harvard Business Review’da  1960’ta yayımlanan makalede gündeme gelmiştir. Bu dönemde pazarlama miyopluğunu Theodor Levitt ‘’bazı şirketlerin temel işleriyle ilgili görme özrüne sahip olmaları’’ şeklinde yorumlarken kavramın açıklamasının yıllar geçtikçe farklı şekillerde de yorumlandığı görülmüştür. Her ne kadar farklı yorumlar getirilse de kavramı açıklamada temel kriter adından da anlaşılabileceği gibi görememe sorunudur.

pazarlama-miyoplugu

 

Pazarlama yöneticilerinin sektörel fırsatları, tehditleri ve hatta zayıf yönleri göremeyip kendi içerisinde analiz eksikliği yaşaması büyük oranda hizmet verdiği yıl bazında geride kalmasına sebep oluyor. Çünkü böyle bir problem şirketleri tüketicilerinden uzaklaştırıyor ve onların ihtiyaçlarına, beklentilerine odaklanamama durumunu meydana getiriyor. Böyle bir odak problemi de neyi kim için yapacağı veya ne zaman yapacağı konusunda stratejik sonuçlar doğurabiliyor. Böylesine zincirleme bir şekilde etkilerini gösteren hatta en kötü ihtimalle şirketlerin sonunu getiren miyopluğu gelin birkaç örnekle daha iyi anlatmaya çalışalım.

Facit adında mekanik hesap makineleri üretimiyle bilinen marka hizmet verdiği dönem içerisinde elektronik ürünlerin gelişimini göz ardı ederek liderliğini Casio’ya kaptırmıştır. Fotoğrafçılık teknolojisinde oldukça önemli bir yere sahip Kodak ve Fujifilm gibi markalar dijital makinelerin büyümesine yeteri kadar önem vermeyerek veya durumu göz ardı ederek yeni pazarda kendisine yer bulamamıştır. Amerika büyük ve pahalı araba üretme arzusuyla yarışa devam ederken Japon arabalarının önemini benimsememiş ve pazar payı yarışında yerini Japon’lara kaptırmıştır. Çünkü  Japonlar büyük ve ekonomik olmayan yerine küçük ve ekonomik araç üretmeyi tercih ederek tüketime sunmuştur.

swot

Pazarlama miyopluğunun ne olduğunun farkına varan kişi veya şirketler doğal olarak bu tehlikeden nasıl uzaklaşacağının yöntemlerini aramaktadır. Peki bu yöntemler nelerdir?

# Tüketicilere çözüm sunun

# Stratejinizi doğrudan ürün özelliği üzerine odaklamayın. Çünkü sunduğunuz ürünlerin alternatifleri olduğunu unutmayın

# SWOT benzeri pazarlama analizlerinizi yalnızca yapmakla kalmayın, her fırsatın, her zayıf yönün, her tehdidin ve her güçlü taraflarınızın bir değer olduğunun farkına vararak uygulamaya koyun

# Tüketicilerin hizmetiniz veya ürünleriniz hakkında yaptıkları geri dönüşümleri dikkatle inceleyin ve fırsata çevirin

# Ar-Ge çalışmalarını yakından takip edin

 

Bir önceki yazımız olan Snapchat'ten İlham Alınarak Geliştirilen Instagram Stories başlıklı makalemizde İnstagram, instagram stories ve Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz