Playboy, İstemeyerek JPEG’in Oluşmasını Nasıl Sağladı?

0

Kurduğu şirket ve zihniyet konusunda ne hissettiğine bakılmaksızın, dijital dünyaya çok önemli ve şaşırtıcı bir hediye bırakan Hefner’ın JPEG, MPEG gibi resim ve video işleme standartlarının oluşmasında büyük rolü var.

1972 yılında yayınlanan Playboy dergisinin bir sayısında çıkan Lena Soderberg’in fotoğrafı, modern çağın fotoğraf kültürünü açan yegane fotoğraflardan birisi oldu. “İnternetin ilk hanımı” diye geçen fotoğraf, bilgisayar bilimleri için 1973 yılında yapılan bir tarama çalışmasının yüzü oldu.

Soderberg’ün pozunun yüz kısmını keserek taramaya yerleştiren ekip, Packard 2100 mini bilgisayar ile inç başına 100 satırlık bir çözünürlüğe sahip tarayıcıyla 512×512 boyutunda bir görüntü üretmeyi hedefledi. Bu yüzden kadının kafa kısmını kesip 5.12 inçlik bir görsel belirleyen ekip, çıplak fotoğrafın kalan kısmını taramaya eklemediler.

Görüntüyü oluşturan 512 renkli çizginin üç seti, dijital görüntü işleme ve sıkıştırma için standart bir format haline geldi. Bu olayın ardından diğer araştırmacılar bu işlemleri gerçekleştirdiklerinde her seferinde Lena’nın fotoğrafıyla test etmeye başladılar. Bu da 1990’larda Playboy ile bir anlaşmazlığa düşülmesine neden oldu.

Mühendislere sıkıştırma algoritmalarını geliştirmede yardımcı olan Hefner ve Playboy, bilgisayarlarda daha iyi sıkıştırma oranları ve haliyle daha fazla görüntü tutabilmesini sağladı.

Görsel daha sonradan bazı kesimler tarafından cinsiyet ayrımcılığı olarak gösterildiği için eleştirilerin odağı oldu, ancak bunların hiçbiri Playboy’un modern bilgisayarlardaki görsel teknolojisine yardımcı olmadığı anlamına gelmez.

Bir önceki yazımız olan Apple'ın Şarj ve Kulaklık Girişi Apartı Satışta! başlıklı makalemizde apple, apple kulaklık ve apple şarj hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz