Pokemon Go Çılgınlığı Ve Markalar Tarafından Kullanımı

0

Son günlerin mobil çılgınlığı Pokémon Go’nun Japonya’da da mobil marketlerde yerini almasıyla bir çok yeni oyuncu bu maceraya katıldı. Peki Nintendo ve efsanevi Pokémon’un anavatanının bu maceraya neden daha geç erişebildiğini düşündünüz mü? Bu sorunun cevabının, oyunun henüz bizlere sunulmayan bir özelliğinde gizli olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Nintendo şu an için sadece Japonya’daki Pokémon Go oyuncularına sunulan “reklam” özelliği ile, lokasyon bazlı pazarlamanın gelecekte oyuna nasıl entegre edileceğine dair sinyaller veriyor. Niantic ile anlaşan Mcdonald’s 3,000 restoranını gym’e çevirip bir çok oyuncuyu hem Pokémon Go oynamaya hem de Mcdonald’s menülerini satın almaya teşvik etmiş oluyor. İlerleyen günlerde Niantic’in bir çok firmaya pokestop ya da gym satarak lokasyon bazlı pazarlamayı ve oyun deneyimini geliştirmeyi amaçladığı söylentiler arasında.

pokemon go

Şuan ki duruma bakacak olursak, Pokémon Go resmi olarak 31 ülkede etkin. Reklam özelliğinin Japonya’dan sonra hangi ülkelerde aktif edileceği sorusuna henüz kesin bir cevap verilmese de oyunu oynayan nüfusun fazla olduğu yerlerde, erişim gücü yüksek olan firmaların bu konuda atakta bulunacağını tahmin etmek mümkün. Resmi bir anlaşma olmamasına rağmen, ABD’nin bir çok eyaletinde çeşitli firmaların şubelerinde pokestopların bulunması, satışlarını olumlu yönde etkilemişe benziyor. Pokestop bulunmayan bazı firmalar ise lure satın alarak, pokemonları şubelerine çekip, müşterileri  şubelerine getirtmeyi amaçlıyor.

Pokemon Go

Bazı küçük firmalar ise, “Müşterimiz değilseniz, Pokémon yakalayamazsınız.” tarzında uyarı levhaları müşterisi olmayan insanları uyarma ihtiyacı duymuş. Ülkemizde henüz resmi olarak çıkış yapmamış olsa da Pokémon Go’nun kavurucu etkisi sürmekte. Merkezi yerlerde dükkanı olan bir çok esnaf durumdan istifade etmeyi unutmamış tabii ki. Resmi sürümün gelmesiyle durum ne olur bilinmez ancak, Pokémon Go’nun küresel olarak, lokasyon bazlı pazarlamada mobil kullanımı açısından öncü olduğu bir gerçek. İlerleyen günlerde hangi yeniliklerle karşımızda olacağını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu Yazımız Gönüllü Dijital Mühendis Yazarımız İlayda Başaran Tarafından 24.07.2016 Tarihinde Paylaşılmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Facebook’da İşletmenizi Geliştirmede Kullanabileceğiniz 6 Uygulama başlıklı makalemizde cyfe, desk ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

www.dijitalmuhendis.com 'da Gönüllü olarak yazan Dijital Mühendis'lerimizin içerikleri yer almaktadır.

Yorum Yaz