QR Kod Kullanmayı Yavaş Yavaş Öğrenmeye Başladık

0

QR Kod hayatımıza girdiğinden beri bir çok alanda kullanılmaya başlandı. Bir takım insanlar kartlarının üzerine QR Kodu eklerken bir kısmı sosyal hesaplarına ekledi ve yeni yaratıcı bir çok şey diye uzar bu liste.Markalara baktığımızda ise yine aynı kullanım alanlarının yanı sıra ürettikleri ürünlerin üzerine çeşitli amaçlarla QR Kod eklemesi yaptıklarına şahit olduk. Aslında baktığınız zaman QR Kod herkes tarafından bilinen, bir çok yerde karşımıza çıkan bir şey.

QR KOD

Fakat asıl soru ve sorun o ki insanlar bunu okutmuyor. Yani siz bir QR Kod yapıyorsunuz ve yukarıda saydığım veya sayamadığım herhangi bir sebeple bir yerlere QR Kod’unuzu ekliyorsunuz ve insanların bu kodu okutması istiyorsunuz. Sizin QR Kod’u koyma amacınıza ulaştıracak en önemli faktör tam da bu. İşte soru ve sorun o ki insanlar günlük yoğunluklarında sizi için cep telefonlarını ceplerinden çıkartıp indirdikleri QR Kod programını ( ki eğer indirdilerse) açıp QR Kod’u okutmuyorlar. Bakıldığı zaman insanların QR Kod’u okutmama sebeplerinin en başında buna ihtiyaç duymadıkları ve böyle bir alışkanlıklarının olmadığı geliyor. Çünkü insanlar bir kaç dakikalık bir aksiyon gerçekleştirecekler ve bu zaman onlar için önemli, farklı bir görüş olarak bir şeyleri okutmak genel olarak bir kasiyerin işidir. Yani beyaz yakalı bir yönetici olsun yada standart tipli bir insan, yolun veya AVM’nin ortasında cep telefonunu çıkartıp bir QR  Kod karşısında durarak onu tam da telefonunda beliren kutucuğun içine alması onu komik duruma düşürebilir.

QR Kod

 

Fakat Durum Artık Değişiyor

Başlıkta da belirttiğim gibi ”QR Kod Kullanmayı Yavaş Yavaş Öğrenmeye Başladık”. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmek gerçekten zor olabiliyor. Az önce bahsettiğim insanların QR Kod’u okutmama sebeplerinin başında gelen iki ana faktör vardı: Yarar ve alışkanlık.

İşte yeni oluşan yaratıcı fikirler QR Kod’un kullanıcılar açısından yararına ve alışkanlık kazanmasını sağlıyor.

Son zamanlarda bir örneğini Kredi Notunuzu öğrendiğiniz ve bu gibi kredi sorularına çözümler sunan Findeks‘de gördük. Findeks Karekodlu Çek Sistemi ile çek sahteciliklerine, dolandırıcılıklarına engel olmanın yanı sıra doğru çeki aldığınızın da bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

karekod-findeks

Bir gelişme de Amerika’dan geldi, ABD senatosu GDO’lu ürünlerin üzerlerine QR Kod’un konulmasını zorunlu hale getirdi. Bu sayede insanlar alacakları gıda ürünlerinin içerisinde ne gibi maddelerin olduğunu görebilecekler. Müşteriler ne yediklerini daha yakından takip edebilecekleri gibi firmalarda artık ürünlerini daha sağlıklı hale getirecek gibi görünüyor.

QR KOD-GDO

İşte bu ve bunlar gibi uygulamalarla kullanıcıların QR Kod kullanım alışkanlıkları artacağı gibi farklı, yeni mecralar da görebileceğiz. Ne mutlu ki QR Kod Kullanmayı Yavaş Yavaş Öğrenmeye Başladık 🙂

İlgili Yazı: Karekod (QR Kod) Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Bir önceki yazımız olan Facebook’da İşletmenizi Geliştirmede Kullanabileceğiniz 6 Uygulama başlıklı makalemizde cyfe, desk ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz