Rekabet Bir Satın Almayı Engelledi

0

Just Eat‘in geçtiğimiz sene sonlarında duyduğumuz Hungryhouse.co.uk satın alması, restoranlara karşı olumsuz tesir yaratabileceği gerekçesiyle rekabet kurulunca incelemeye tabi tutulacak. İngilitere’nin Rekabet Kurumu olarak anabileceğimiz Competition and Markets Authority (CMA) tarafından incelemeye tabi tutulacak olan satın almanın bedeli ise tam 200 milyon sterlin idi.

Ülkemizde Yemeksepeti.com’un da sahibi olan Delivery Hero, 2011 yılında Hungryhouse’u satın alarak Birleşik Krallık’a giriş yapmıştı. Geçtiğimiz Aralık ayında ise bu İngiltere operasyonunu rakibi Just Eat’e satmak için 200 milyon pound’lık anlaşmayı duyuran şirketler rekabet kurumu kararını bekliyordu.

2001 yılında kurulan Just Eat, 2014 yılında halka arz etmişti. İngiltere’de pek fazla şehirde operasyonlarını yürüten Just Eat’in en aka rakibi ise satın almak istediği Hungryhouse olması rekabet kurumunu harekete geçirdi. Taraflar konuyla ilgili izah yapmaktan kaçınırken, CMA’nin verebileceği üç farklı karar bulunuyor. Bunlardan ilki anlaşmaya tasdik vermek iken, ikincisi ise bazı şartlarla beraber anlaşmaya tasdik çıkması. Üçüncü ihtimal ise, rekabet kurumu kararı anlaşmayı iptal edebilir. Bu durumda ise birleşme gerçekleşemeyecek.

Bir önceki yazımız olan Facebook Messenger'a Yeni Güncelleme başlıklı makalemizde Android, facebook ve Facebook Messenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz