Robotik otomasyon girişimi UiPath, Accel liderliğinde 30 milyon dolar yatırım aldı

0

Robotic Process Automation (RPA:Robotik Süreç Otomasyonu) yazılımları geliştiren öncü girişimlerden biri UiPath Accel liderliğinde 30 milyon dolar yeni yatırım aldı. Girişimin halihazırda yatırımcısı olan Earlybird Venture Capital, Credo Ventures ve Seedcamp’in katıldığı turla beraber UiPath küresel açılımını hızlandıracak.

2015’te Romanya’da kurulan, ABD merkezli UiPath, kurumsal şirketlerin otomasyon süreçlerini hedefliyor. UiPath otomasyon platformu, küresel şirketlerde kaide bazlı görevlerde çalışan insanları taklit eden robotik bir iş gücü tasarlıyor, uyguluyor ve bu iş gücünü yönetiyor. Bugün UiPath teknolojisi bilhassa döküman yönetimi, davet merkezi, sağlık, finans, veri migrasyonu, süreç otomasyonu ve uygulama entegrasyonu gibi dikeylerde kullanılıyor. UiPath müşterileri arasında, Lufthansa, Generali, Telenor ve Dong Energy gibi aka şirketleri sıralıyor.

RPA çözümleri pazarı önümüzdeki yedi yılda dokuz milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak

UiPath’in bugün Birleşil Krallık, Hindistan, Singapur ve Japonya’da ofisleri bulunuyor. 200 müşterisi olduğunu söyleyen girişimin müşterilerinin yüze 75’inin yıllık geliri 10 milyar doları geçiyor. UiPath CEO’su Daniel Dines, yapılan yazılı açıklamada, RPA’in artan önemine ve aka potansiyeline vurgu yapıyor. Endüstrinin önümüzdeki yedi yılda 9 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı ön görülüyor.

Bir önceki yazımız olan ABD’ye açılmak isteyen UrbanStat, 500 bin dolar yatırım aldı başlıklı makalemizde Tarık Yıldırım ve UrbanStat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz