Samsung Akıllı Kontakt Lens Üretecek!

0

Gear VR ile sanal gerçekliğe adım atan Samsung, arttırılmış gerçekliğe adımını oldukça önemli bir cihaz ile atmaya hazırlanıyor.

Teknolojinin yeni alanı ”sanal gerçeklik” konusunda Gear VR ile kendine yer edinen, ayrıca giyilebilir teknoloji ürünleri bağlamında bir de akıllı saati bulunan Samsung, işi bir adım öteye taşımaya hazırlanıyor.

Sanal gerçekliğin bir sonraki adımı ”arttırılmış gerçeklik” olarak karşımıza çıkıyor. Mesela Microsoft‘un HoloLens‘ini öbür VR setlerden ayıran en mühim etken tam olarak da bu. İşte bu konuda bir şeyler yapmak isteyen Samsung, bu sefer VR setten ziyade fazla daha farklı, ilim kurgu filmlerinden fırlamış bir mahsul geliştirmekte; kontakt lens.

Akıllı kontakt mercek patentinin sahibi olan Samsung, arttırılmış gerçeklik konusunda mühim adımlar atacağa benziyor. Aslında Samsung bu patentin 2014 yılında sahibi olmuş ancak patentle alakalı bilgiler yeni ortaya çıkmış durumda.

Küçük bir ekrana sahip olan kontakt lens, ayrıca kameraya, RF anten sistemine ve göz hareketlerini algılamak için sensörleri de bulundurmakta. Lensin en mühim özelliği ise Galaxy telefonlar ile bağlı olacağı ve kullanıcıya telefonda bazı komutları sadece göz kırparak verebilme imkanı sunacak olması (örneğin gelen bir aramayı gözünüzü kırparak kabul edebilecek, ya da yeni gelen mesajı gözünüzü kırparak açabileceksiniz vs).

Bunların yanı dizi lensin sahip olacağı kamera ile kişinin istediği zamanda fotoğraf çekebilmesi laf konusu. Yani güzel bir görünüm ile karşılaştığınızda yapmanız gereken tek şey göz kırpmak olabilir. Eş bir patentin Google tarafından da alındığı söylenmekte. Google Glass ile pek istediğini bulamayan Google’ın da eş bir mercek sistemi sunması pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Samsung’un akıllı kontakt lensi ile alakalı bildiklerimiz şu an için bu şekilde. Son olarak lensin adının ”Gear Blink” şeklinde seçildiği de söylenmekte.

Bir önceki yazımız olan Apple’ın Kendi Sonunu Öngördüğü Kıyamet Videosu! başlıklı makalemizde apple ve apple kıyamet videosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz