Saniyede Binlerce Beğeninin Gönderildiği “Click Farm”!

0

Sosyal medyada “bot” şeklinde pek çok düzmece hesap olduğu gibi, çeşitli yorumların, paylaşımların, vaziyet güncellemelerinin ön plana çıkmasını sağlayan ve nakit karşılığında düzmece profiller üzerinden söz konusunu içeriklerin beğenme ya da tıklanma sayılarının arttırıldığı click farm denilen yerler mevcut.

Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde yaygınca olan bu click farm’lar, oldukça düşük ücretler karşılığında insanları çalıştırıp internet aktivitesi yaratmaktalar. Ancak işi geliştirerek click farm’ları insansız şekilde, tek bir yerden komuta etmek suretiyle kullananlar da bulunmakta. İşte bu yerlerden birini ziyaret eden bir kişi, çektiği video ile yüzlerce telefonluk “tıklama çiftliği”ni gün yüzüne çıkarmış.

Click Farm’lar ne işe yarıyor?

Örneğin Android ya da iOS için bir oyun geliştirdiniz, ya da Facebook’ta, işiniz ile alakalı bir sayfa açtınız. Bir an önce popüler olmak, böylece daha çok kişiye ulaşarak adınızı duyurmak istiyorsunuz. İşte burada devreye click farm’lar giriyor. Belirli bir ücret ödediğiniz click farm’lar, -artık uygulamanız mı, sayfanız mı neyiniz varsa- binlerce zevk ya da paylaşım ile o içeriğin sosyal medyada etkileşimini arttırarak bir nevi popüler gösteriyor ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlayarak reklamını yapnıyor.

Aslında pek çok Instagram fenomeninin ya da YouTuber’ın popüler gözükmek için sayfalarına, kanallarına satın aldıkları bot’lar da bir nevi bu sistemin parçası denilebilir.

Click farm’lar üzerine yayınlanan bazı raporlara göre, bu platformları en çok uygulama geliştirici şirketler kullanmakta imiş. Bunun nedeni de çok açık; ne kadar çok zevk olursa uygulama o kadar popüler oluyor ve buna doğru orantılı olarak insanların o uygulamaya olan güveni de artıyor.

Sadece Uzak Doğu’da olmadığı gibi Rusya’da da var olan bu yerler, dünya genelinde de her geçen gün sayılarını arttırmaktalar. Bir nevi “dijital manipülasyon” olarak da adlandırabileceğimiz bu sistem, sosyal medya platformlarının son günlerde bot’lara karşı açtıkları savaştan sonra ne denli etkilendiler ya da gelecekte etkilenecekler, orasını bilemiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Stres Çarkının Çocuklar Üzerindeki Yarattığı Tehlike! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz