SATAN REKLAM MI ? YARATICI REKLAM MI ?

0

Reklam herhangi bir markanın belli bir ücret karşılığında bu markaları tanıtmak, hatırlatmak ve nihai hedef olarak markayı hedef kitle ile buluşturarak kitle tarafından satın alınmasını sağlamaktır. Reklamda temel hedef kısa ve uzun vadeli kardır. Bu sebep ile reklamveren tarafından ajansların başarılı reklam üretmesi beklenir.

Satan Reklam

Başarılı bir reklamda ise; vurucu reklam mesajı, zihinlerde uzun süre kalma, hedef kitle tarafından rahatlıkla algılanma ve de izlenilebilir olması reklamı etkili kılan gerekli hususlardır.

Peki reklamımız nasıl olmalı? Sanatsal anlamlar mı içermeli, yoksa direk satışları etkileyen bir stratejide mi olmalı ya da sınırları zorlamış derecede yaratıcı vay be! dedirten cinsten mi?

Kısa şekilde aklımıza gelen bütün başlıkları özetlemeyi düşünüyorum ki sonucumuzu daha sağlıklı alalım. Sanat, bireysel veya kolektif olarak üretilen, eskiye yeniyi katarak ilerleyen, gündelik olandan farklı (sıra dışı),duyguları harekete geçiren ve de nesilden nesle aktarılan bir disiplindir. Sanatta kar amacı güdülmez ve temel amacında ortak duyguları ifade etmek yatar.

Yaratıcı reklam sanatçıları sanat eserlerinin akılda kalıcılığını kullanarak doğrudan ya da taklit ederek reklam kampanyalarında kullanmışlardır. Reklam kampanyalarının ölçümlerinde sanatsal bir reklamın satışlara etki edip etmediği tartışılmaktadır. Elde edilen genel sonuç ise yaratıcı reklamların çokça izlenildiği, marka değerini arttırdığı fakat temel hedefte olan satışları başarıyla gerçekleştiremediği sonucu alınmıştır.

Satan Reklam 01

Bu yüzden reklam verenler de şöyle bir kaygı ortaya çıkmıştır; bana hayran bırakan yaratıcılıkta reklama gerek yok benim reklamım satışları etkilesin bana para kazandırsın yeter. Nihai hedefi sattırmak olan reklam dünyasında yaratıcı ve sanatsal açıdan zengin reklam kampanyaları hak ettiği değeri ancak yarışmalarda ve projelerde almakta. Pazardaki ciddi payı almak isteyen firmalar son zamanlarda hem yaratıcı hem de sattıran reklamlara yönelmiş olsa da yarışmanın galibi akılda kalıcı ve satışları artıran reklam kampanyaları olmuş durumda. Eğer reklam yazarı iseniz hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kontrollü yapmanız gerektiği istenebilir.

 

Bu Yazımız Gönüllü Dijital Mühendis Yazarımız Betül Koca Tarafından 05.07.2016 Tarihinde Paylaşılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Artık Dijitalde başlıklı makalemizde Ekmek Artık Dijitalde, Ekmek İşleri ve girişim haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

www.dijitalmuhendis.com 'da Gönüllü olarak yazan Dijital Mühendis'lerimizin içerikleri yer almaktadır.

Yorum Yaz