Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

1

Seo Nedir?

Seo Nedir Nasıl Yapılır

Arama motoru optimizasyonu İngilizce ifadesiyle  “Search Engine Optimization” un kısaltmasıdır. İnternet sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için yaptığınız çalışmalarına SEO çalışmak, SEO yapmak ifadeleri kullanılır. Doğru SEO yapmak için 2 farklı SEO işlemi vardır bunlar Site içi ve Site Dışı SEO’dur. Bazı kişiler bu doğal işlemlerin dışlına çıkarak bir 3. Yöntem olan Black Hat SEO’ya başvurabilir, fakat bu yöntem arama motorları tarafından fark edildiği takdirde siteniz cezalandırılır.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Site içi SEO yapmak, arama motorlarının internet sitesini doğru bir şekilde okumasını ve anlamasını sağlar. Arama motorları algoritmalarını kullanıcıların en çok faydalanacağı şeyleri ayırmak ve onları üst sıralara çıkarmak üzerine geliştirilmektedir. Bu sebeple kullanıcıya en çok yarayan içerikler aslında site içi SEO yapmada en gerekli yöntemdir.

SEO’yu sadece arama motorları İçin Yapmayın

Site içi SEO yaparken sitenizin asıl hedefi olan okuyucularınızın, kullanıcılarınızın faydalarını düşünün.

Kullanıcı kendisine faydalı olduğunu düşündüğü bir içeriği tekrar okumak, paylaşmak isteği güder aynı zamanda diğer yazılarınızı da okur, bunun dolayında SEO’ya yardımı dokunur ve kitlelerinizin artmasında faydası dokunur.

Kitleleriniz İçin SEO                                                         

Hedef kitlenize uygun site tasarımınız olsun. Sitenizin tasarımı sizin yaptığınız işle alakalı olması SEO açısından size yararlı olacaktır. Örneğin renkli hayat tarzınızı anlatan bir bloğunuz varsa tasarımınızın dümdüz siyah bir renk olması oldukça saçma olurdu ve renkli hayattan bahseden birisi için hedef kitlenin beklentisini karşılayamayacağından doğru verilmiş bir karar olmayacaktır. Ayrıca kullanıcılar kolay ulaşmak isterler menüler, görünen yazılar, başlıklar vb. sitenizde hepsi bir uyum içerisinde olmalı. Unutulmamalı ki iyi olmayan bir görsel mükemmel bir yazıyı okutmayabilir.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO’da en çok kullanılan yöntem backlink yöntemidir. Backlink başka bir sitenin sizin sitenizin linkini içermesi, referans olarak göstermesidir. Doğru yerlerden alınan backlinkler sizi Google’da üst sıralara çıkaracaktır. Fakat Google bu konuda biraz hassas. Google kalitesiz, manipüle edilerek alınmış backlinkleri sevmez ve bu siteleri çeşitli şekillerde cezalandırır. Dolayısıyla Site dışı SEO yaparken stratejilerimizi doğru belirlemeliyiz. Aksi takdirde Google veya diğer arama motorları tarafından cezalandırılabiliriz.

Site Dışı SEO Örnekleri

Site dışı SEO örnekleri vermek gerekirse; Bloglarda tanıtım yazısı, Forumlarda tanıtım yazısı, Sosyal medya paylaşımları, Edu ve Gov uzantılı siteler, Video tanıtımı, RSS kaynaklı son yazı paylaşımları, paravan site, yarışma ve kampanyalar.  Bu yöntemler site dışı SEO yaparken kullanacağımız stratejilerdir. Detaylarını en yakın zamanda farklı bir yazımda paylaşacağım.

Black Hat SEO

SEO’nun en tehlikeli hali diyebiliriz. Onaylanmayan farklı yöntemlerle yapılan SEO çalışmalarını ifade eder. Arama motorlarını manipüle ederek üst sıralara yükselmek isteyen kişilerin yaptığı yöntemdir. Bu şekilde bir SEO yapan sitenin yukarılara çıkmasından ziyade arama motorlarında kendisine yer bulamaması söz konusudur. Black Hat SEO örneklerinden bazıları; Görünmez yazılar, ikiz sayfa, çıkış sayfası,  yığın anahtar kelime, botlar tarafından yazılan yazılar, küçük makaleleri.

 

Bu yazımızda SEO Nedir ve Nasıl Yapılırla alakalı kısa bilgilere yer verdik. İlerleyen zamanlarda SEO nasıl yapılırla alakalı daha detaylı yazılara yer vereceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan SEO'yu etkileyen sebepler başlıklı makalemizde arama motoru, arama motoru optimizasyonu ve search engine optimization hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz