SEO’yu etkileyen sebepler

1

arama motorları

Arama Sonuçlarında Sıranızı Etkileyecek Bazı Nedenler

Sitenizin daha çok ziyaret edilmesi için eminim elinizden geleni yapıyorsunuzdur. Bunları doğru olarak yaptığınızda istediğiniz sonucu elde edeceksiniz. Fakat bazı durumlarda hiç istemeyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sitenize daha çok ziyaretçi çekebilmeniz için yapacağınız SEO çalışmalarından tam tersi bir sonuçla ayrılabileceğiniz bazı sebeplere birlikte bakalım.

Google’ın Sitenizi Az Ziyaret Etmesi

Google’ın ve diğer arama motorlarının yeni açılan siteleri ziyaret etmesi için örümcek botlar gönderirler. Bu örümcek botlar ait oldukları arama motorunun veri tabanının sürekli güncel olması ve veri tabanlarının genişlemesi için sitelere giriş yaparlar. Bu konuda ilk dikkat etmeniz gereken konu internet sağlayıcınız olan hostunuzu seçerken problem yaratmayacak hızlı bir host seçmeniz. Hostunuz size yeteri düzeyde iyi hizmet sağlayamıyorsa sitenizin index’lenmesi de problemle karşılaşacak.

Sitenizi kurduktan sonra bazı gerekli eklentiler yükleyeceksinizdir. Bu eklentileri seçerken işinize en yararlı olanı seçmeniz sizin açınızdan iyi sonuçlanacaktır. Çok fazla eklenti yüklemeniz durumunda siteniz yavaş çalışacaktır bu da hem botlar hem de kullanıcılar açısından olumlu karşılanmayan bir durumdur.

Eğer siteniz bir e-ticaret sitesiyse, e-ticaret sitenize daha çok kullanıcı çekmek için bir blog oluşturmanız yararınıza olacaktır. Blog’u sürekli takip eden botlar e-ticaret sitenizin de Google’da üst sıralara yükselmesine yardımcı olacaktır. Hatırlatmakta fayda var ki kullanıcı dostu olmayan sadece maddi kaygılarla açılmış bir blog’un faydası olmayacaktır.

mobil uyumlu site

Sitenizin Mobil Uyumlu Olmaması

Akıllı telefonların kullanıma artması kullanıcıların da davranışlarında değişimlere yol açtı. Kullanıcılar akıllı telefonlarıyla daha çok vakit geçirir oldu ve bu da Google’ın algoritmalarını güncelleme sebeplerinden birisi oldu. Google 2015 Nisan’da yaptığı “Mobilegeddon” algoritma güncellemesiyle mobil tasarımı olan sitelerin üst sıralarda yer almasına olanak sağlamıştır ve mobil uyumlu olmayan siteler Google’da aşağılara düşmeye başlamıştır.  Bunu dikkate alarak bir internet sitesi kuracaksanız veya bir internet siteniz varsa temanızın mobil uyumlu olmasına dikkat edin.

Google Site Cezaları

Google’da üst sıralara hızla çıkmak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken konudur.  Bazı kullanıcılar siteleri daha hızlı yukarı çıkması için doğal yöntemlerin üzerine çıkarak hileli yönlendirme tekniklerine ve ya illegal bazı yöntemlere başvuruyorlar. Google bunların önüne geçmek için bazı cezalar uyguluyor.  Cezaların detaylarını başka bir yazımda detaylı olarak ele alacam.

Bu uygulamaların sebepleri genel olarak şunlardır: Kopya içerikler, Aynı etiketlerin sürekli paylaşımı, Site içi optimizasyona önem verilmemesi, aynı içeriğin sık sık paylaşılması, aşırı backlink alınması.

Google Algoritmaları

Google daha iyi bir kullanıcı deneyimi için algoritmalarını sürekli günceller. Kullanıcı dostu olmayan, sahte, spam, kopya vb. içerikleri barındıran siteleri üst sıralarda barındırmaz.  Bu sebeple sürekli üzerinde söylediğim gibi kullanıcı dostu içerikler oluşturmak Google’ın da hoşuna gider. Google 2016’ya hızlı bir algoritma güncellemesiyle girdi.

8 Ocak 2016’da bir ‘çekirdek algoritma’ üzerinden yaptı.  Bu algoritmayla marka ismi içeren bir çok site yerlerini kaybetti.

2016’nın ikinci algoritma değişikliğini 23 Şubatta Adwords Sağ Sütun Güncellemesi şeklinde yaptı. Google aramalarda sağ sütun reklamlarının tamamını kaldırdı ve üst sırada çıkan reklamların sayısını 4’e yükseltti. Bu algoritma daha çok reklamveren siteleri ilgilendiriyor gibi göründe de Google’da birinci sırada olan artık reklamların altında kalabilecek. Rekabeti yüksek oranda etkileyeceğe benziyor.

Bir sonraki yazıda görüşme üzere. Merak ettiğiniz veya yazmamızı istediğimiz içerikleri bizimle paylaşabilirsiniz.

Kalitesiz Backlinkler

Site dışı SEO çalışmalarından olan backlink işlemlerinizin kaliteli olmaması sitenize yarardan çok zarar getirebilir. Acemice yapılan backlinler Google tarafından tespit edilir ve yapılan çalışmalar boşa gider. Bu Google cezalarından birisidir ve backlink çalışması yaparken profesyonel kişilerle doğru mecralara yapılması siteniz için doğru sonuçlanacaktır.

Kullanıcı Deneyimine Önem

Google kullanıcı deneyimine çok önem verir. Site sahibi olarak sizin de kullanıcı deneyimlerine önem vermeniz, sitenizin başarı oranını arttırmak ve SEO yapmak için önemli bir etken. Google ‘Tom Heavy’ isimli algoritmasıyla kullanıcı deneyiminin SEO’ya yansıttı. Kullanıcıların sitenizde kaç dakika kaldığı, hangi başlıları, hangi yazıları incelediği ve kullanıcıların ne kadar etkileşimde bulunduğu bu algoritmayla gelmiştir.  Böylece görüyoruz ki Goole’da üst sıralara çıkmak için kullanıcıların sitenizde vakit geçirmesini, diğer başlıklarınızı ve yazılarınızı incelemesini ve etkileşimde bulunmalarını sağlamalısınız. Aslında özetle tek yapmanız gereken faydalı içerikleri olan içerikler paylaşmanız.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.