Seyisco: Yol çukurlarına meydan okuyan girişim!

0

Geçtiğimiz hafta YFYİ ile Draper Üniversitesi Hero Training programına seçilen birbirinden kıymetli girişimleri tanıtmıştık. Seyis.co da Hero Training programına katılacak girişimlerden biri ancak çözüm sunduğu saha itibarıyla diğer girişimlerden biraz ayrılıyor.

Dört benlik bir ekibin 2 yıllık bir emeğiyle gövde bulan Seyisco, aslında göz ardı ettiğimiz mühim bir soruna eğiliyor. Çeşitli araçlara entegre ettiği sensörlerle yol hasarlarını tespit ediyor. İlk ürünü ROAN ile sensör tabanlı bir yol nitelik denetim sistemi sunuyor. Bu sayede belediyelerin yollardaki sıkıntıları çözmesini ve fena yol koşullarından doğan sorunları tarihe gömmeyi hedefliyor. Seyis.co, şu anda 7cm ve daha büyük çaplı, 3cm ve daha derin çukurları sağlıklı bir şekilde algılayabiliyor. Kasis gibi yanlış pozitifleri de filtreleyebiliyor.

2014 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Burak Kantarcı, Barış Kaya, Ali Çağatay Kuru‘nun at koşturma temalı mobil oyunlar geliştirmek üzerine bir araya gelmesiyle başlayan Seyisco’nun hikayesi 2015 yılında aynı üniversitenin Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden Sarp Bilecen ile tanışmasıyla değişmiş. Genç ekip odağını mobil oyunlardan akıllı şehirler üzerine çevirme kararı almış ve nihayetinde Seyisco projesine yaşam verilmiş.

Türkiye’de yıllık 800 milyon TL bozuk yol harcaması

 

Girişimin kurucu ortaklarından Sarp Bilecen, yol bakımına ülkemizde yılda 800 milyon TL’den fazla bir nakit harcandığını paylaşıyor. Seyisco da erken teşhis ile bu bütçede ciddi bir tasarruf sağlamayı ve yolların ömrünü uzatmayı hedefliyor. Her sene sadece yol hasarları nedeniyle oluşan 1000’den fazla ağır kazayı da azaltmak istiyor. Sarp Bilecen;

“Bilkent Üniversitesi arazisinde ufak pilot çalışmamızda yüksek bir başarı oranı yakaladık ancak henüz istatistiksel veri paylaşmak için fazla erken. Yakın zamanda birkaç belediyeden teklifler aldık yaz aylarında İstanbul’da daha büyük çaplı bir pilot ile istatistiksel verileri açıklayacağız.”

diyor ve belediyelerin isteklerine göre kişiselleştirilebilen bir ücretlendirme yaptıklarını paylaşıyor. “Standart olarak yıllık kira ve kurulum ücreti alıyoruz. İstenilen durumlarda, kapsanan km başına ücretlendirme veya satın alma seçeneklerimiz da mevcut.” diye ekliyor.

Yolları bozuk olan sadece Türkiye değil

Webrazzzi’nin sıkı takipçileri verimsiz atık toplama sistemleri için hususi IoT çözümü Evreka.co‘yu hatırlayacaktır. Evreka, akıllı şehircilik alanında gösterdiği atılımla geçtiğimiz Mart ayında 2,7 milyon TL yatırım almıştı. Seyisco’nun da bu noktada yeni bir Evreka olabileceğini söyleyebilirim. Zira o da akıllı şehircilik adına mühim bir çözüm sunuyor ve sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da büyümeyi hedefliyor. Avrupa açılımı için planlamaları yapan genç girişimciler, Hero Training kampı sayesinde ABD pazarına da dokunmak istiyor.

Her belediyenin kullanabileceği Seyis.co hakkında detaylı bilgileri seyis.co adresinde bulabilir, yaşadığınınız ilçenin yollarından şikayetçiyseniz şimdiden bu haberi kendileriyle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Slack Nedir? Teknolojiden Sağlığa 1000 Slack Toplulukları başlıklı makalemizde app, growth hacking ve Slack hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz