Shopify online ve offline mağazalar için yeni ödeme çözümlerini tanıttı

0

En popüler e-ticaret platformlarından Shopify, iş ortakları ve geliştiriciler konferansı Shopify Unite’ta müşterilerin online ve offline ödeme deneyimlerini iyileştirecek Shopify Pay ve kredi kartı okuyucusu Shopify Credit Card Reader yeniliklerini tanıttı.

E-ticaret mağazalarını yakından ilgilendiren Shopify Pay, kullanıcı bilgilerini güvenli bir şekilde saklayarak alışveriş sonunda checkout süresini yüzde 40 oranında azaltma iddiasında. Halihazırda binlerce e-ticaret mağazasının Shopify Pay çözümünü kullanmaya başladığını söyleyen Shopify, checkout için lüzumlu adım sayısını 16’da ikiye düşürüyor. Shopify Pay’de bilgilerini saklayan kullanıcıların e-ticaret alışveriş işlemlerini tamamlamadan evvel telefonlarına SMS aracılığıyla gönderilen kodla kimliklerini doğrulamaları bekleniyor. Shopify Pay, Shopify platformunu kullanan tüm mağazalara açık.

Shopify’ın ikinci mühim yeniliği, fiziksel mağazaları kapsama alıyor. “Dünyadaki tüm ticaretin yüzde 90’ı offline gerçekleşiyor” diyor Shopify bu alışverişleri de online altyapısına iç etmek istiyor. Shopify’ın doğrudan PayPal Here ve Square‘e rakip olan kredi kart okuyucusunun en mühim avantajı, müşterilerin online ve mağaza satışları için aynı servisi kullanabiliyor olması. Bu sayede iki farklı sistem kurgulama zorunluluğunu ortadan kaldıran Shopify, ufak işletmeler ve her iki kanaldaki satışlarını tek bir pencereden görmek isteyen mağazalar için ağırbaşlı kolaylık sağlıyor.

Shopify kredi kart okuyucusu, yeni müşteriler için ücretsiz, Shopify POS çözümünü kullananlar için 29 dolar. Shopify her bir işlem için yüzde 2.4 komisyon alıyor; aynı işlem için Square’in komisyon oranı yüzde 2.75. Amazon, Square ile eder rekabetine girdiği kredi kart okuyucusunu piyasaya sunduktan bir yıl sonra kapatmak zorunda kalmıştı. Shopify’ın rakipleri karşısında en mühim avantajı ise küreselleşme başarısı olacak gibi görünüyor. Dünya çapında 175 ülkeden yaklaşık 400 bin satıcıya ulaşan Shopify üzerinden yapılan satışların miktarı 29 milyar dolar. Bu sayı hızla artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan TÜSİAD, Türkiye e-ticaret pazarına dair kapsamlı raporunu yayınladı başlıklı makalemizde Cenk Sezginsoy, Erol Bilecik ve Esin Güral Argat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz