Siber Saldırı WannaCry’ın Arkasında Kuzey Kore mi Var?

0

Güvenlik uzmanlarına göre Kuzey Kore ile bağlantılı bir hack grubunun, tüm dünyada tahribat yaratan siber hücum dalgasının ardında olduğu düşünülüyor. Güvenlik firmaları Symantec ve Kaspersky’ın analistleri, Lazarus Grubu tarafından virüsün oluşturulduğuna dair teknik ipuçlarını ele geçirdiklerini açıkladılar.

Microsoft Türkiye Blog Sayfasından Çok Önemli WannaCry Açıklaması!

Kurbanların dosyalarını şifreleyen fidye virüsü, onlardan kilitleri açmak için bir ücret talep ediyor. Cuma günü başta İngiltere olmak üzere telefon ve sıhhat hizmetlerinin akışında dünya genelinde sıkıntılar yaşanmıştı.

Symantec ve Kaspersky, WannaCry çekirdek yazılımlarının daha önce yayılmış öbür kötü amaçlı yazılımlarda da bulunduğunu, bunun önemli bir bağlantı olacağını söylüyorlar. Söz konusu hacker grubu Lazarus, geçen sene Bangladeş’in merkez bankasının hedef alındığı 81 milyon dolarlık soygundan ve 2009 yılına kadar yaşanan benzeri birkaç kesintiden mesul olduğu kesinleşmişti. 

Ayrıca grubun 2014 yılında yaşanan büyük film yapım şirketi Sony Pictures’in hacklediği ve Güney Kore’deki örgütlere destek verdiği düşünülüyordu. Kaspersky yetkilileri iddiaları şu sözlerle dile getiriyorlar:

“Geride kalmış bazı olaylar, son hücum dalgasının gizemini çözmek için bir anahtar olabilirler. Dünyadaki öbür araştırmacıların bu benzerlikleri araştırmaları ve Wannacry’ın menşei hakkında daha çok bilgi edinmeye çalışmaları çok önemli. Bangladeş saldırısına baktığımızda, ilk günlerde onları Lazarus grubuyla bağdaştıran çok az kanıtımız vardı. Zamanla ortaya daha çok delil çıktı ve işin içinde oldukları anlaşıldı. Şimdi o saldırılarda kullanılan yazılımlar ile WannaCry yazılımları arasında bağlantılar buluyoruz.”

İngiltere’de yaşanan sıhhat krizlerinin ardından Rusya İçişleri Bakanlığı bilgisayarlarının en çok etkilenen yer olduğu, ayrıca ülkedeki ikinci büyük telefon operatörü Megafon’un da hedef alındığı söyleniyor. Almanya’da ise şimendifer istasyonlarındaki bilet makineleri ve gişeleri, operatör şirketi Telefonica, İspanya’da elektirik dağıtımcısı Iberdrola ve Gas Natural şirketleri, uluslararası kargo şirketi FedEx saldırılardan etkilendiklerini açıkladılar. 

Virüsle bağlantılı Bitcoin hesaplarını takip eden araştırmacılar tarafından yapılan analiz, bilgisayar korsanlarının, geçtiğimiz Cuma gününden bu yana fidye virüsü sayesinde yaklaşık 100 bin dolar fidye topladıklarını ortaya koydu.   

Ayrıca 22 yaşındaki İngiliz güvenlik uzmanı Marcus Hutchins, WannaCry süper virüsünün bir açığını yakalayıp yaklaşık 100.000 bilgisayarın korunmasını sağlamıştı. Ancak büyük bir hızla yayınlan siber virüsün mimarları Hutchins’in bulduğu açığı kapatarak kötü amaçlı yazılımı yaymaya devam ediyorlar. 

Bir önceki yazımız olan 18 Yaşındaki Nil Çakırcı, Harvard’tan Tam Burs Kazandı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz