Sizi Daha Güzel Yapacak 5 Uygulama

0

Fotoğraf bazen bir tutku bazen o anı ölümsüzleştirme aracı kimi zaman hobi kimi zaman da bir meslek. İnsanların meraklı gözlerle takipleşiyor oluşu beğenme ve beğenilme güdülerimizi harekete geçiriyor. Hemen hemen hepimiz fotoğraf çekip düzenlemeyi, sosyal hesaplarımızda paylaşmayı seviyoruz. Bunun için yapılan binlerce fotoğraf uygulaması mevcut.  Peki hangi mobil uygulamalarda ihtiyaç duyduğumuz fonksiyonlar var? Hangisi daha başarılı? Sizler için performansını sevdiğim Sizi Daha Güzel Yapacak 5 Uygulamayı listeledim.

 

 1-YouCam Makeup

Birbirinden çeşitli seçenekler sayesinde teninizi pürüzsüzleştiren ve sıfır makyajla bile olsanız yüzünüzde çarpıcı makyajlar yapabilen bir uygulama. Makyaj kamerasıyla anlık makyaja sahip olmayı, fotoğraf makyajıyla galerinizdeki fotoğraf üzerine makyajlamayı sağlıyor. Uygulamanın yüz makyajı kombinasyonları haricinde de yüzünüzde istediğiniz alana makyaj yapabilir, farklı seçenekleri inceleyebilirsiniz. Sadece makyaj değil; göz renginizi ve saç stilinizi de değiştirebilirsiniz. Makyaj yapmaktan keyif duyan herkesin herhangi bir makyaj ürününde renk tonundaki kararsızlığını nasıl göründüğünü kendi yüzündeymiş gibi görerek kameradan inceleyebilir. Bu değişimleri anlık olarak fotoğraflayabilir, dilerseniz anlık makyaj yapılmışcasına 15 saniyelik videolar çekebilirsiniz. Tek handikaplı sadece videolarda sağ alt köşede YouCam Makeup yazısının bulunması. Büyük bir sorun olarak görmüyorum çünkü makyaj uygulamalarından bence en iyisi. Ücretsiz ve Android, İOS mobil sürümlerinde olmasıyla özellikle kadınların gönlünü fethediyor.

 

  2-PicsArt Photo Studio

300 milyonu aşkın kullanıcısıyla yüzlerce filtre, kolaj, kolaj şablonları, çizim araçları, çıkarmalar, yazı tipleri ve dahasıyla her seçeneğinin keyfinize  göre detaylandırabildiğiniz bir uygulama. Milyonların tercih etme sebebinin gerçekten çok çeşitliliğinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Efekt seçeneklerinin zenginliği, ışık, gölge, kontrast ayarlarındaki ince düzenleme yapabilme kabiliyeti denemeye değer. Fotoğraflarınız üzerinde çizimler yapabilir, konuşma baloncukları, yeni fotoğraflar ekleyebilir, çerçevelerle süsleyebilirsiniz. Hatta montaj yapabilmek için gerekli araçlar da bulunuyor. Kolay Photoshop kullanıyor gibi hissettiriyor. Ayrıca fotoğrafta şablonlu kırpma ya da serbest kırpmayı kullanarak tercihinizi yapıp hayal gücünüzü fotoğraf severlere sunabilirsiniz. Düzenlediğiniz fotoğrafları kendi galerinize kaydedebileceğiniz gibi İnstagram, Facebook, Messenger, Whatsapp, LİNE gibi ağlarda da yayınlayabilir ve PicsArt’ın kendi ana sayfasında da beğeni ve yorumlara sunabilirsiniz. PicsArt’ın haftalık fotoğraf yarışmalarına katılarak o haftanın temasına uygun fotoğraf yükleyerek adınızı duyurabilirsiniz. Siz de bu uygulamayı kullanmak isterseniz Android ve iOS cihazlara indirmek için tıklayınız.

 

  3-VSCO-Cam

Birçok uygulamaya oranla mobil hazır ayarların yani filtrelerin daha az fakat daha kaliteli olduğunu gözlemlediğim kendine özgü ara yüzünü sevdiğim kolay kullanımlı ve ücretsiz uygulama. Uygulamayı ilk açtığınız an sizden üyelik oluşturmanızı istiyor ki bu işlem 1-2 dakikanızı ayırarak hızlıca yapabileceğiniz kolaylıkta. İlk düzenlemeden itibaren 10 fotoğraf filtresi sunuyor. Uygulama mağazasından da birkaç ücretsiz filtre indirilebiliyor. Ücretli filtreler de satın alabilirsiniz. Ama ücretsiz edinilen filtrelerin kalitesi profesyonel ayarlamalarla yarışacak düzeyde. Biraz daha ayrıntılı inceleyecek olursak VSCO-Cam araçlarından exposure(çekim) poz değerini değiştirmenizi sağlıyor, kontrast ayarı: soluklaştırma ve ışık yoğunlu ayarını yapmanızda yardımcı oluyor. Rotasyon ve perspektif seçenekleriyle açıya hakim olabiliyorsunuz. Kırpma, netleştirme, doygunluk, renk tonu ayarları, skeç(Fotoğraf kenarlarında siyah gölgelendirmeler), tane (Fotoğraflara beyaz tanecikler ekliyor), vurgu ve gölge ayarlayıcılarla zevkinizi inşa ederken kaliteli fotoğraflar oluşturmanıza destek oluyor. İOS ve Android sürümleri de mevcut olan VSCO Cam indirmek için tıklayabilirsiniz.

 

  4-Snapseed

Hem İOS hem de Android tabanlı cep telefonlarında, çeşitli fotoğraf düzenlemelerini bir arada barındıran,ince ayarlarıyla kullanıcılarını tatmin eden bir uygulama. 2012 yılında en çok indirilen ve en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarından birisi olmuş ardından Google tarafından satın alınmış. Ücretsiz edinebileceğiniz bu uygulamayla fotoğraf üzerinde sliding (sürgülü) tekniğini kullanarak tam olarak istediğimiz ayarlamaları yapılabiliyor. Parmağımızı yukarı aşağı hareket ettirerek hangi düzenlemeyi yapacağımızı tercih edip sağa sola hareket ettirerek seçtiğimiz özelliğin yoğunluğunu değiştirebiliyoruz. İster mevcut fotoğraflar arasından istersek de yeni fotoğraf çekip düzenleyebiliriz. Snapseed’de ince ayar ile ışık hareketleri, ayrıntı, kırpma, dönüştürme, beyaz dengesi, fırça hareketleriyle bölgesel değişimler,iyileştirme, vinyet, metin ile yazı stillerinden birini seçerek düzenlemeleri kendi isteklerimize göre en ince ayrıntısına dek değiştirip tasarlayabiliriz. Onlarca filtre seçenekleri ve bu filtrelerin ayarlanabilir oluşu kullanıcıya özgünlüğü sunuyor. Filtreleri arasında pürüzsüzleştirme,ön plana çıkarma ve gözleri ön plana çıkartan yüz filtreleri benim dikkatimi çekti. Bu uygulamada gözümden kaçmayan bir ayrıntı daha… Her araç ve efektin ”nasıl yapılır?” videosu, açıklayıcı yazısının bulunması. Siz de dilerseniz Android ve iOS için buradan indirebilirsiniz.

 

5-Canva

Sosyal medya hesaplarınızda kendinize ait tasarım fotoğraflar yapmayı, yazmayı, çizmeyi, karalamayı, renklerle uğraşmayı seviyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir web servisi. Ücretsiz ve sadece Facebook veya mail adresinizi kullanarak hızlıca kayıt yapmanız yeterli. Servis içinde ücretli olarn görseller, grafik gibi içerikler de mevcut. Pratik bir şekilde özelleştirdiğiniz tasarımları oluşturabileceğiniz grafik tasarım aracı olan Canva’nın ücretsiz kütüphanesinden toplam 1 milyona yakın fotoğraf, arka plan, temalardan edinebileceğiniz gibi bilgisayarınızdan da bir fotoğraf seçip üzerinde tasarım harikaları yaratabilirsiniz. Site ücretsiz fakat bazı yüksek kalite stok fotoğrafların her biri 1 dolardan satılıyor. İnstagram, Facebook, Twitter, Pinterest gibi hesaplarınızdan bağlanabilir ve bu şekilde de üyeliğinizi kurabilirsiniz. Dilerseniz hazır şablonlardan birini seçip metin sekmesinde yazı yazabilir, yazı tipini seçebilir, kalın, italik ve hizalama yapabilirsiniz. Kendi resimlerinizi ya da Facebook’tan aktaracağınız fotoğrafları içe aktarıp üzerinde zevkinize göre çalışabilirsiniz. Resimleri pdf ve png olarak kaydedip paylaşıma hazır hale getirebilirsiniz. Uygulamayı tarayıcınızdan kullanmak için buraya, Iphone uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.

 

Bu Yazımız Gönüllü Dijital Mühendis Yazarımız Hümeyra Kucur Tarafından 09.03.2017 Tarihinde Paylaşılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Dijital Bağımlılıklar başlıklı makalemizde Cheesepodding, Dijital Bağımlılıklar ve Ego Sörfü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

www.dijitalmuhendis.com ‘da Gönüllü olarak yazan Dijital Mühendis’lerimizin içerikleri yer almaktadır.

Yorum Yaz