Snap, 7.7 milyon dolar ödeyerek geofilter patentini satın aldı

0

Snapchat uygulamasının çatı şirketi Snap, Mobli adlı şirketin elinde bulundurduğu geofilter yani coğrafi etiketleme patentini 7.7 milyon dolar karşılığında satın aldı. Patent satışı, Mobli’nin 100 hissedarına yaptığı saklı e-posta bilgilendirmesi ile ortaya çıktı.

Snap, geçtiğimiz dönemde yaptığı IPO yani halka arz aşamasında 400 milyon dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu gelirlerin 360 milyon dolarını yapılan coğrafi etiketleme satışlarından kazandığını aktaran Snapchat, reklamverenlere bu konum bazlı fotoğraf filtrelerinin satışını gerçekleştirmişti.

İsrail’den en aka patent satışı

Seri girişimci Moshe Hogeg’in kurucu ortağı olduğu İsrail merkezli girişim Mobli’nin coğrafi etiketleme patentini 7.7 milyon dolar karşılığında Snapchat’e satarak aka bir başarı elde ettiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda bu rakam, tek bir patent için İsrail’de ödenen en yüksek patent ücreti olarak da tarihe geçmiş durumda.

Mobli’nin 2014 yılında onaylanan lisansı, Snapchat tarafından fazla uzun vakit sonra kullanılmaya başlanmıştı. Bunun yanı sıra, Mobli’nin daha evvel patenti satmak için Facebook ile de görüştüğü ortaya çıktı. Konuyla ilgili resmi bir izah gelmemiş olsa da, Facebook’un tahminen coğrafi etiketleme özelliğini Instagram için kullanabilmesi mümkündü. Ancak patent, Snapchat tarafından satın alınmış oldu.

Bir önceki yazımız olan Snapchat’te bugüne kadar Türkiye’den en çok snap alan hikaye Referandum oldu başlıklı makalemizde Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz