Snapchat’e Haritalar özelliği geliyor!

0

Snapchat, yeni özellikleriyle Instagram’a alan okuyor. Instagram ve Snapchat yarışında Snapchat’in kendine yeni özellikler ekleyerek farklı bir trendi yakalaması gerektiğini sizlere aktarmıştık, daha 24 saat geçmeden Snapchat Haritalar özelliğini duyurdu.

Instagram’ın bir süre evvel duyurduğu konum hikayelerini akıllara getiren Snapchat Haritalar, aslında Instagram’ın yine Snapchat’ten kopyaladığı Özel Hikayeler isminde bir diğer özelliğiydi. Dolayısıyla Snapchat, Instagram ne yaparsa yapsın yoluna bakacakmış gibi görünüyor.

Gelelim Snapchat’in yeni haritalar özelliğine; bu özellik aslında yakındaki arkadaşlarınızın neler yaptığını görmenizi sağlıyor. Üstelik sadece arkadaşlarınızı değil yakınınızdaki kullanıcıları da görüntüleyebiliyorsunuz.

Tabi istek ederseniz konumunuzu gizleyerek Snap’in sırf bu duruma hususi ürettiği “hayalet modu” olarak da takılmanız mümkün! Eğer konumunuzu paylaşmak isterseniz, arkadaşlarınız size hususi hazırlanan Actionmoji’nizi harita üstünde görüntüleyebiliyor.

Peki bu özelliğe nasıl ulaşılıyor?  Snapchat kamerasından “zoom out” yaparak Snap Map’i görüntüleyebiliyorsunuz. Snap Map hali hazırdaki Snapchat deneyiminin üzerinde bir katman olarak yerini alıyor.

Bunu ilk kere yapacak olan Snapchatter’lar uygulamayı güncelledikten sonra yine uygulamayı açtıklarında Maps’i nasıl kullanacaklarını anlatan bir yönerge ile karşılaşacaklar.

Bu arada Snapchat’in bu özelliği kendi başına geliştirmediğini de belirtelim. Kaynaklar Snapchat’in sosyal harita uygulaması Zenly‘yi 250 Milyon Dolar ile 350 Milyon Dolar arası bir fiyata aldığını paylaşıyor. Snapchat’in Zenly ile çalışma prensibi, Facebook ve Instagram’ın çalışma modeli ile aynı. Paris’te kurulan Zenly şimdiye kadar 4 Milyon indirmeye sahipti. Zenly artık Snapchat’in kanatları altında!

Snapchat’in yeni özelliği karşısında bakalım Instagram’ın bir sonraki hamlesi ne olacak?

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de okurların yüzde 25’i haberleri WhatsApp’tan paylaşıyor! başlıklı makalemizde Digital News Report, Dijital ve Dijital Yayıncılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz