Snapchat’ten İlham Alınarak Geliştirilen Instagram Stories

0

Sosyal medya kullanıcılarının aktif olarak paylaşım yaptığı platformlardan biri de Instagram. Instagram üzerinde fotoğraflarınızı zevk ve tercihlerinize göre efektlerle görsel olarak sunuma hazır hale getirebiliyor ve takipçilerinizle buluşturabiliyorsunuz. Instagram şimdi de rakip platform Snapchat’in etkisinde kalarak kullanıcılarına yeni bir güncelleme ile Instagram Stories’i sundu.

ınstagram stories

 

Facebook’un yaptığı son açıklamaya göre Instagram aylık 500 milyon, günlük ise 300 milyon aktif kullanıcıya sahip. Kullanıcı sayısının bir hayli fazla olması ise sürekli aynı seyirde ilerlemenin yanlış olacağı, yenilikleri yakından takip etme gereğinin kaçınılmaz olduğunu ortaya koydu. Snapchat’ten ilhamını alan Instagram’ın yeni güncellemesi Instagram Stories‘in nasıl ve ne amaçla kullanıldığı bilgileri için ise sosyal platformdan elde edilen bilgiler şu şekilde;
Bildiğiniz üzere normal şartlarda Instagram profilinde paylaşılan fotoğraf veya videolarınız sürekli olarak kalıyor istediğiniz durumda kendiniz silebiliyorsunuz. Bu kalıcılık ise kimi zaman gün içinde birden fazla paylaşım yapma konusunda kullanıcıları çekimser bırakıyor. Bu çekimserliği ortadan kaldırarak artık gün içinde 24 saat sonra silinmek üzere profilinizde kalıcı olmayacak şekilde hikayeler oluşturabilirsiniz.
Hikayenizde birden fazla fotoğraf paylaşabilir,yazı ve çizim araçlarıyla düzenleyip tek video üzerinde birleştirebilirsiniz. Snapchat’teki gibi hikayelerinizi kimlerin görüntülediğini de görebiliyorsunuz.
instagram yenilik
Hikayesinin en üstte görülme durumu ise fotoğraflarını en çok beğendiğiniz, fotoğraflarınızı en çok beğenen veya en çok yorumlaştığınız kişiler algoritmasına göre uygulama tarafından otomatik olarak belirleniyor.
Hikayelerinizi görmesini istediğiniz kişileri seçme şansınız olduğu gibi (hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz) eğer hesabınız kilitli değilse takip etmediğiniz veya takipçiniz olmayan kişiler de hikayenizi görüntüleyebiliyor.
İOS ve Android sürümlerinde güncellemeyle kullanıcıya sunulan yeniliğe Instagram ana sayfanızın üst tarafındaki ayrı bölümden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dijital Haritalarda Güncellik ve Etkinlik başlıklı makalemizde apple maps, bings maps ve dijital haritalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz