Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Artırmanız İçin 6 Öneri

0

Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Artırmanız İçin 6 Öneri, İçerik oluşturma ve yayınlama tekniklerinizde ufak tefek ayarlamalar yaparak diğer sosyal medya kullanıcılarının içeriklerinizi paylaşma olasılığını artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Artırmanız İçin 6 Öneri

 

1 Trend konuları araştırın

Önceden araştırma yapmak sizin için avantaj sağlayacaktır. Başarılı bir içeriğin nasıl olacağıyla alakalı araştırma yapmanız ve bu yönde içerikler oluşturmanız rakiplerinizden bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır. Unutmayın başarı hazırlığı sever.

Çok paylaşılan içerikleri ve konuları görmek için BuzzSumo gibi bir araç kullanabilirsiniz.

BuzzSumo sayesinde çok paylaşılan içerikleri konu ve anahtar kelimeye göre listeleyebilir, sonuçları çok paylaşılan içerikler olarak görebilirsiniz.

buzzumo

Alternatif olarak domain ismiyle arama yaparak bir siteyle alakalı çok paylaşılan haberleri görüntüleyebilirsiniz.

Her bir sosyal ağın detaylı analiz listesini görebilir ve bu sayede nerelere odaklanacağınızı kestirebilirsiniz.

PostReach de içeriklerin her bir sosyal ağ için performans analizini  yapabileceğiniz diğer bir güzel araçtır. Basitçe  bir makalenin URL adresini PostReach ile tarayın ve içeriğin ücretsiz analizini elde edin.

buzzumo 2

İlave olarak toplam paylaşım analizi raporu da alabilirsiniz.

Ayrıca detaylı Twitter paylaşım raporunu da görebilirsiniz.

Bit Twitter zaman tünelinin aktivite grafiğini çizebilirsiniz.

Ayrıca hangi kullanıcıların makaleyi en çok retweet ettiğini detaylı olarak görebilirsiniz.

Son olarak raporun sonunda belirli paylaşımcılara ve potansiyel etkileyenlere odaklanabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun bu aşamada vurguladığımız araştırma yapmanın asıl amacı içerik kopyalamak değil trend olan konuları tanımak ve bu konular hakkında kendinizden bir şeyler eklemektir.

Amacınız içeriğinizin en fazla paylaşılanlar arasında olması olmalıdır.

2 Paylaşımı blog ziyaretçileri için kolaylaştırın

Takipçilerinizin içeriklerinizi paylaşması bu aşamanın yorucu olmaması ile yakından alakalıdır. Eğer internet sitenizin trafiği yoğunsa o zaman en çok paylaşılması muhtemel olan içerikleriniz kolay ulaşılabilir hale getirin.

social-pug

Etkili bir yaklaşım da sayfanızda sosyal medya butonlarının yer almasıdır. Eğer WordPress kullanıcısıysanız sosyal medya butonlarını sayfanıza eklemeniz çok kolaydır. Bu butonları sayfanıza eklemek içeriklerinizin paylaşım sayısını artırmak için iyi bir yoldur.

3 Başlıklarınız konuyu sınırlar nitelikte olsun

Eğer başlığınız insanları yazıya çekecek nitelikte değilse yazınızın okunmaması ve paylaşılmaması muhtemeldir. Başlığın yazıdaki önemi, internetteki bilgi kirliliği arttıkça artmaktadır. Çünkü sosyal medya kullanıcıları artık çok fazla yazının içerisinden seçici davranmakta ve bu süreçte yazının başlığı önemli bir yer tutmaktadır.

Sosyal Medya Başlık

Sosyal medya takipçileri daha çok atıştırmalık içerikleri tercih etmeye eğilimlidir. Yani az lafla çok şey anlatan içerikler daha çok tercih edilmektedir. BuzzFeed makaleleri bu anlamda kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Burada yer alan içerikler kolay okunabilir ve paylaşılabilir niteliktedir.

Bir başlığı tıklanır kılan nedir? (https://moz.com/blog/5-data-insights-into-the-headlines-readers-click) linkinde yazar insanları kişilik özelliklerine göre, cinsiyetlerine göre, eğitim durumlarına göre ve daha bir çok konuya göre tercih ettikleri başlık açısından değerlendirmiştir.

En iyi içeriğinizin sosyal medyada daha fazla paylaşılmasını mı istiyorsunuz? Öyleyse başlığınızın sosyal bir bağlam içerip içermediğini kontrol edin.

4 Görsel ilgiden faydalanın

İçeriklerinize görseller ekleyerek cazip hale getirebilir ve böylece paylaşılırlığını arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel

 

Kaliteli görseller kullanmak görünürlüğünüzü arttıracaktır. Fakat kaliteli görsel üretmek için bir grafik tasarımcınız veya buna ayıracak ödeneğiniz mi yok? Bu durumda Canva gibi uygulamalar kullanarak kendiniz de içerikleriniz için kaliteli görseller tasarlayabilirsiniz.

Canva’ya ücretsiz üye olarak tasarım yapmaya  başlayabilirsiniz. Bunun için Social Media Posts kısmı sizin için güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

 

5 Sosyal hesaplarınızı öncelik listesine göre yönetin

Sosyal hesap kullanıcıları sosyal ağlarda farklı amaçlara göre yoğunlaşmıştır. Bunları bilmek işinizi kolaylaştıracak bir etmendir.

  • Facebook en geniş kullanıcı kitlesine sahip olan sosyal mecradır. Kullanıcıların içerik paylaşmalarının amacı daha çok listelerinde bulunan arkadaş ve aile bireylerini etkilemektir.
  • Twitter ikinci en geniş kullanıcı kitlesine sahip olan sosyal mecradır. Burada kullanıcılar daha çok haber ve trend konulardan haberdar olmak amacını güderler.
  • LinkedIn iş hayatının aktörlerinden oluşan bir sosyal mecradır. Bu site daha çok yöneticilerin fikirlerini tanıtabileceği ve projeler hakkında detayların paylaşıldığı bir mecra olarak kullanılmaktadır.
  • Pinterest daha çok kadın kullanıcılardan oluşmaktadır. Burada yemek tarifleri ve elişi ürünleri gibi paylaşımlar ön plandadır.

6 Kullanıcı sayılarının tavan yaptığı saatler

Kendinize sosyal medya paylaşımı konusunda en iyi şansı mı tanımak istiyorsunuz? Bunun için kullanıcıların siteleri en yoğun ziyaret ettiği saatlere dikkat etmek şansınızı arttıracaktır.

Sosyal Medya Saatleri

HubSpot araştırmasına göre kullanıcı yoğunluğuna göre paylaşım yapmanın en mantıklı olacağı zamanlar şu şekildedir:

  • Facebook’ta Cumartesi ve Pazar günleri öğlenden saat 15.00’a kadar; Çarşamba günleri 15.00’dan 16.00’a kadar; Perşembe ve Cuma günleri saat 13.00’dan 14.00’a kadar.
  • Twitter’da Pazartesi’nden Cuma’ya kadar 12.00’dan 15.00’a kadar veya 17.00’dan 18.00’a kadar.
  • Linkedln’de sabahın erken saatlerinde ve öğlen molasına denk gelen saatlerde.
  • Pinterest’te haftanın her günü akşam saatlerinde.

Tabi buradaki tavsiyeler evrensel değildir. Hedef kitleye göre günün sosyal medya kullanım saatleri araştırılmalı ve paylaşımlar yoğun kullanım olan saatlerde yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Muhteşem Sosyal Medya Resimleri Oluşturmak İçin 9 Görsel Araç başlıklı makalemizde dijital pazarlama, dijital reklam ve mobil pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz