Sosyal Medya Pazarlamasında Sizi Daha Hızlı Yapacak 8 Şey

0

Sosyal Medya uzmanı veya Sosyal Medya çalışanın temel problemleri arasında hız vardır, sosyal medyanın doğası gereği sürekli yeni ve güncel olayların olması Sosyal Medya Pazarlamasında da önümüze çıkıyor. Sosyal medya pazarlaması yaparken daha hızlı ve pratik olacak 8 şeyi sizler için açıklıyoruz.

1 Yatırım Getirisi En Yüksek Dijital Alanı Seçin

Dijital Medya’da sizin için en etkili olabilecek platformları araştırın ve yatırımlarınızı ona göre yapın.

Dijital ortamlarda reklam vermenin maliyetleri her ne kadar az gibi görünse de hepsini kullanmanın maliyeti ciddi rakamlara ulaşıyor. Yeni bir girişim olmanız, sınırlı bir bütçeye sahip olmanız veya geniş kaynaklarınızın olması bu durumu değiştirmez. Reklam ve tanıtım giderlerini ayarlarken kaynaklarınızı en doğru şekilde kullanmanız birçok açıdan iyi olacaktır.

-İlk olarak tüm sosyal medyalardaki dönüşüm oranlarını inceleyin.

-Dönüşüm oranlarını ve maliyetleri yan yana karşılaştırın

-En yüksek dönüşüm oranı ve en yüksek yatırım getirisi olan mecrayı seçin

-Tek bir mecraya ağırlık verin.

Yatırım Getirisi

 

2 Sosyal Medya Yönetim Araçlarını Kullanın

Sosyal Medya araçlarını kullanmıyorsanız o zaman derhal kullanmaya başlamalısınız. Buradan en etkili olan bazı araçlara ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya araçlarını kullanmak sosyal medya uzmanlarına, bu alanda iş yapan tüm profesyonel ve öğrencilere zaman kazandırır. Bu araçlardan biri olan TweetDeck çok fazla kullanılmaya başlayınca Twitter tarafından fark edildi ve satın alımı yapıldı.

Yönetim Araçları

3 Eski Gönderilerinizi Tekrarlayın

Gün içerisinde Sosyal Medya hesaplarınızdan birçok gönderi paylaşımı yapıyorsunuzdur. Kimi kullanıcılar bunların tümünü kimi de bir kısmını görüyor. Bir gerçek var ki takipçilerinizin bir çoğu sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığınız gönderilerinizi aynı gün görmüyor. Gönderilerinizi ara ara tekrarlamak hem içeriği güncel tutacaktır hem de daha fazla kullanıcınıza ulaşmış olacaksınız.

3

4 Tüm Sosyal Hesaplarınızdan Aynı Anda Paylaşım Yapın

Biraz önce Sosyal Medya araçlarını kullanmanın öneminden bahsetmiştik. Buffer bu araçlardan birisi ve birden fazla sosyal medya kanalını tek bir yerden yönetebilmenize imkan sağlıyor. Paylaşmak istediğiniz bir içeriği eklentide bulunan Buffer butonuna bastıktan sonra paylaşmak istediğiniz tüm sosyal medya hesaplarınızı seçerek ‘’ Add to Queue’’ butonuna basıyorsunuz ve bu kadar. Sizin için paylaştığımız görselde 3 farklı sosyal hesaptan 8 ayrı hesap paylaşımı yapılmış bir örnektir.

Buffer Kullanımı

Buffer Butonu

 

Buffer Kullanımı2

Sosyal Medya hesaplarını Seçtikten Sonra Basılacak ”Add to Queue” Butonu

 

5 Zamanı Siz Yönetin

Birçok kişi sosyal medyaya kendisini kaptırır ve saatlerce başından kalkamaz. Kendinize belirli periyotlar belirleyin ve bir plan dahilinde hareket edin.
Eğer bir konu hakkında ilk haberdar olan siz olmak istiyor ve bu sebeple araştırma yapıyorsanız da çözümü var. Google Alert gibi uyarı mekanizmalarını kullanarak ilgilendiğiniz konu ile alakalı bir içerik paylaşımında ilk olarak sizin haberiniz olur ve zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

5

 

6 Planlama Yapın

Mesleğiniz ne olursa olsun gün içerisinde yaptığınız onca iş arasından bazıları sizin için gerçekten gereksiz. Dijital bir alanda çalışıyorsanız gün içinde onlarca içerik takip ediyor ve farklı stratejiler görüyorsunuzdur. Gördüğünüz, incelediğiniz her yeni şey aslında sizin zamanınızdan alı koyuyor. Kendinize plan yapın, dijital ortamlarda kendi gruplamanızı yapmak çok basit. Sizin için en önemli olan haberi, makale, site, arkadaş vb. ayrı bir kategoriye toplayın ve önceliği onlara verin. Bu sayede iş yaparken kafanız karışmamış olacak ve daha verimli olabileceksiniz.

6

7 ‘’Outsource’’ İş Yaptırmak

Sosyal Medya’da inceleyemeyeceğiniz kadar çok içerik var, tüm işlerle uğraşmak zamanınızı alıyor olabilir. Bunun için ‘’Outsource’’ (dışarıdan) iş yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Öncelikle dışarıya yaptırmak istediğiniz işlerinize karar verin ve sonrasında hangi kanalları, kimleri ve neleri kullanabilirsiniz bunları analiz edin. Günümüzde serbest ‘’Freelance’’ çalışan yüzlerce profesyonel insan var ve bu insanları bir arada bulabileceğiniz internet siteleri mevcut, bu tür yerlere bakmak işinize yarayabilir.

7

8 İçerik Oluşturmak

İçerik oluşturmak Sosyal Medya çalışanlarının en büyük sorunlarından birisidir. Doğru kaynak araması, doğru kaynak bulunması, doğru analiz ve sonuçları elde etmek bir hayli zor olabilir. Belli başlı kaynaklarınız var ve bunları en doğru şekilde kullanıyorsanız bile Feedly gibi tüm kaynakları eş zamanlı olarak takip edebileceğiniz  kaynaklar edinmeniz içerik üretmenizi kolaylaştıracaktır.

8

 

 

Bir önceki yazımız olan Instagram Marka Hesapları Güncellemesi başlıklı makalemizde İnstagram, instagram güncelleme ve Instagram Marka hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz