Videolu Sosyal Medya Pazarlama İçin 26 Öneri (Bölüm1)

0

Markaların Sosyal Medya kullanımında en önemli ve hassas konulardan biri kaliteli viral videolar. Kaliteli içerik oluşturmak kadar önemli olan ve bazen izlenme rekorlarıyla en kaliteli içerikten bile daha fazla geri dönüşüm sağlayan viral videoların markalar tarafından daha iyi kullanılması için hazırladığımız Videolu Sosyal Medya Pazarlama İçin 26 Önerisini paylaşacağız.

Sosyal-Medya-Pazarlama

1. Videolarınız İdeal Uzunlukta Olsun

Konu ideal video uzunluğu olduğunda, takipçilerinizle paylaşabileceğiniz birçok farklı varyasyon mevcuttur. Siz, kendi piyasanıza göre en ideal video uzunluğunu takipçilerinizin tepkilerini dikkate alarak belirleyebilirsiniz.

Videonuzu çekmeden ve düzenlemeden önce hangi platformun ne kadar uzunluktaki videoyu desteklediğini bilmenizde fayda var.

  • Facebook   : 120 dakika
  • Twitter       : videolarınızı 30 saniyenin altında tutmanızı tavsiye ediyor.
  • Instagram : 60 saniye
  • Snapchat   : 10 saniye
  • Vine           : 6 saniye

Sosyal-Medya-Pazarlama-

Her bir platformda izin verilen maksimum video uzunluğunu aşamıyor olmanıza rağmen bir tanıtım videosu düzenleyerek videonun uzun versiyonunun YouTube linkini paylaşabilirsiniz. Bu şekilde hedef kitlenizle daha fazla temas kurmuş olursunuz. Fakat İnstagram bu şekilde link paylaşımına yalnızca reklamlarda izin vermekte. Başka türlü link paylaşımı gerçekleştirmek pek mümkün olmuyor.

 

2. Otomatik Oynatma

Twitter, Facebook, ve Instagram özellik olarak videoları otomatik oynatmaya müsaade etmektedir. Kullanıcılar ana sayfada gezinirken sizin videonuzu gördüklerinde video otomatik olarak oynamaya başlar ve kullanıcı sayfayı aşağı kaydırdığında video duracaktır. Bu, kullanıcıların videonuzu izlemesini teşvik edecektir çünkü video zaten oynamaya başlamıştır.

Sosyal-Medya-Pazarlama-02

Videonun ilk anlardaki gösterimleri otomatik oynatma hızını ve dikkat çekme katsayısını artırmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken bir durum var ki o da, Facebook ve Twitter kullanıcıları, videoların otomatik oynatma özelliğini açık tutsalar bile uzun videoları can sıkıcı bulmaktadırlar. Bu yüzden otomatik oynatma özelliği eklediğiniz videolarınızı kısa ve dikkat çekici yapmaya özen gösterin.

 

3. Altyazı Ekleyin

Sosyal medya kullanıcıları kimi zaman telefonlarının sesini açamayacakları ortamlarda da video izleyebilmekte. Bu durumda altyazısı olmayan videoları es geçeceklerdir. Bu durumda dezavantajlı konuma düşmemek için videolarınıza altyazı eklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca işitme engelli sosyal medya kullanıcıları da bu hizmetinizden memnun kalacak ve potansiyel müşteri listenize eklenecektir.

Sosyal-Medya-Pazarlama

Altyazı ekleme işlemi birçok video düzenleme programı ile oldukça basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Ayrıca videolarınızı Facebook’a yüklerken önceden düzenlemiş olduğunuz SRT dosyalarınızla birlikte yüklerseniz de altyazı eklemiş olursunuz.

4.Canlı yayınlar yapın

Facebook Live video özelliği işletmelere ve kişilere canlı yayın paylaşma imkanı sunmaktadır. Facebook kullanıcılarının çoğu artık bu özelliği kullanmaya başlamıştır. Bu özellik sayesinde takipçilerinizle eşanlı olarak etkileşimde bulunabilir, yorumlar yoluyla size iletilen sorulara canlı olarak cevap verebilirsiniz.

Bir çalışma canlı videoların kayıtlı videolara göre 3 kat daha fazla izlendiğini göstermiştir.

Sosyal-Medya-Pazarlama-04

Kullanıcıların çoğu, takip ettikleri birinin canlı yayın yaptığında kendilerine bildirim gelmesi özelliğini aktif etmektedir. Dolayısıyla canlı yayın yapmak görünürlüğünüzü arttırmaktadır. Ayrıca canlı yayınınız bittiğinde videoyu profilinizde kayıtlı olarak tutabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz canlı yayını kaçırmış olsalar dahi sonradan videoyu izleyebilirler.

Periscope   ve Youtube gibi farklı canlı yayın araçlarını da kullanabilirsiniz.

 

5. Dikkatleri çabuk çekmeye çalışın

Takipçilerinizin dikkatini videonun ilk birkaç saniyesinde çekmek son derece önemlidir. Takipçilerinizin ilgisini, videonuzun en fazla ilk 10 saniyesinde elde etmeniz gerekmektedir. Aksi halde videonuzu izlemekten vazgeçeceklerdir. Bunu son birkaç yılda yaygınlaşmış olan Vine uygulamasından görebilirsiniz. Yalnızca 6 saniyelik videolar paylaşarak milyonlarca insanın ilgisini çeken kullanıcılar olduğu gibi onlarca Vine paylaşmasına rağmen takipçi sayısı birkaç binle sınırlı kalan kullanıcılar da var.

Fearless

Açıklamalar da videolardaki önemli parçalardır. Çünkü dikkat çekici sorular ve açıklamalar izleyicilerin videoyu sonuna kadar izlemesini teşvik edebilir. Bulacağınız birkaç sloganı videonuza ekleyebilirsiniz. Bunları yapmadığınız taktirde büyük olasılıkla izleyicinin ilgisini kaybedeceksiniz.

 

6. Nasıl Yapılır Videoları

Nasıl yapılır videoları kullanıcılara kavramları, hayat kolaylaştıran hileleri ve dersleri öğretmelidir. Hazırlanan bu videolarda anlatılanlar kolay uygulanabilir olmalıdır. Bu sayede izleyicinin dikkati çekilecek ve takipçi sayısını arttıracaktır.

Sosyal-Medya-Pazarlama-05

Nasıl yapılır videoları ürünlerinizi tanıtmak için gerçekten güzel fırsatlardır. Örneğin daha önce bir kravat üreticisi firmanın, kravat bağlamanın altı farklı şeklini etkileyici bir şekilde sunduğu nasıl yapılır videosu izlemiştim. Bu, gerçekten dikkat çekici bir videoydu. Eminim firma bu videoyu paylaşmakla geleneksel reklam araçlarına nazaran daha fazla dikkat çekmiştir.

 

7. Duyguları cezbedin

Duygular insanların harekete geçmesini sağlayabilir. Videolar da insanların duygularını harekete geçirebilir.

Videolarınızdaki kritik noktalarda takipçilerinize ürünlerinizi satın almalarını teşvik edecek söylemler ekleyebilirsiniz.

Videolar, paylaşımlarınızın duygusal etkileriniz maksimize etmek için idealdir.  Videolar diğer medya türlerinden daha canlı ve gerçek hissettirir.

Sosyal-Medya-Pazarlama-

Duygusal cazibe için videoların tüm imkanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir dil seçin, arka planı titizlikle ayarlayın, müziğinizi ustaca kullanın hatta video içinde kullandığınız yazıların fontunu bile dikkatli kullanın. Bu sayede izleyicide istediğiniz duyguyu uyandırabilirsiniz.

 

9. Harekete Geçirin

Videonuzun amacı ne? Videonuz için belirleyeceğiniz amaç ile kullanıcıların bir şey yapmasını veya yapmamasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla videonuzda kullanıcıların yapmasını veya yapmamasını istediklerinizi mutlaka açıkça ifade edin. Kullanıcılardan isteğinizi videonun sonuna koymak en doğru seçenek olacaktır.

Sosyal-Medya-Pazarlama-07

 

 

10. Sorulara cevap verin

Kullanıcıların sorularına olabildiğince hızlı cevap vermek onlara değer verdiğinizi gösterir. Bu, kullanıcıların gözüne girmenin ve şirketinizin kredibilitesini arttırmanın mükemmel bir yoludur.

Videonun sonunda izleyicilere daha fazla içeriğe ulaşmak ve destek almak için gitmeleri gereken adresi gösterin. Bu, örneğin kendi websiteniz veya Youtube olabilir.

Sosyal-Medya-Pazarlama

 

11. Ses olmadan dikkatleri çekmeye çalışın

İzlediğiniz birçok videoda kullanıcıların dikkatlerini çekmek için müzik veya diyalogların kullanıldığını görmüşsünüzdür. Fakat bunlar olmadan da insanların dikkatlerini çekebilirsiniz.

Eğer videonuz sosyal mecrada otomatik oynatma özelliğindeyse, görsel olarak ilginç olması gerekmektedir. Çünkü bir çalışmaya göre Facebook’taki bu otomatik oynatılan videoların %85’i sessiz olarak izlenmektedir.

Sosyal-Medya-Pazarlama-

Videoda kontrast ayarlarını optimize etmek, parlak renkler kullanmak, altyazı eklemek ve yazılı sloganlar eklemek bu videoları sessiz olarak izleyen insanların dikkatini çekmeyi başaracaktır.

 

12. Bağımsız videolar yükleyin

Sosyal medya platformları popülerlik kazandıktan sonra videolarınızı kendi sitelerine yüklemeye izin vermeye başlamıştır. Önceleri yalnızca YouTube’a yüklediğiniz videoların linklerini paylaşmanıza izin veren Facebook ve Twitter, artık kendi sitelerine videolar yüklemenize olanak vermektedir.

Facebook ve Twitter her ne kadar bu şekilde bağımsız olarak yüklenen videoların ön plana çıkarılmasını sağlayacak algoritmalara sahipse de dışarıdan paylaşılan linklerin videolarını da göstermektedir.

Sosyal-Medya-Pazarlama

Pinterest bu şekilde düzenlenen algoritmalardan birine sahip değildir. Dolayısıyla yalnızca bağımsız videolar ön plana çıkarılmaz. Youtube’a yüklediğiniz videolarınızı da görüntülemenize izin verir. Ancak İnstagram bu platformlardan biri değildir. Yalnızca kendi sayfasına yüklenen videoların görüntülenmesine izin verir. Dışarıdan bir link paylaşılmasına müsaade etmez.

Size tavsiyemiz bağımsız videoalrınızı bu platformalara yüklemeniz yönündedir. Çünkü bu siteler kendi sitelerine yüklenen bağımsız videoların performansını optimize edecek ve ön plana çıkaracak şekilde düzenlenmiştir.

 

13. Sıcak gelişmeleri paylaşın

Başka ne sıcak gelişmelerden daha heyecan verici ve dikkat çekici olabilir ki? Büyük gelişmeleri sosyal medya hesabınızdan paylaşmak insanların takibinizde kalmasını sağlayacaktır. İster yeni bir ürününüzü ister işletmenizdeki bir değişikliği paylaşın, bu gelişmeleri videolar yoluyla takipçilerine sunun. Bu, takipçilerinizin dikkatinin daha çabuk çekilmesini ve kolay yoldan elde edilen bilgi de videolarınızı daha çok izlemelerini sağlayacaktır.

Sosyal-Medya-Pazarlama

Eğer imkanınız varsa güncel bilgilerinizi canlı videolar yoluyla duyurun. Böyle bir imkanınız yoksa kaydedilmiş videolardan paylaşın. Yazılı olarak paylaşmak gelişmelerin yanlış anlaşılmasına veya farklı yorumlanmasına neden olabilir. Öyle olmasa bile insanlar artık okuyarak vakit kaybetmek yerine izlemeyi tercih etmektedir.

 

Videolu Sosyal Medya Pazarlama İçin 26 Öneri (Bölüm1)  ile 26 Maddelik önerimizin ilk yarısını siz değerli okuyucularımızla paylaştık. Yakın zamanda yazımızın diğer kısmını da sizlerle paylaşacağız.

Bir önceki yazımız olan Facebook’da İşletmenizi Geliştirmede Kullanabileceğiniz 6 Uygulama başlıklı makalemizde cyfe, desk ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz