SOSYAL MEDYA UZMANI NEDİR? NE YAPAR?

1

Çoğu insanın merak ettiği meslek ‘’Sosyal Medya Uzmanı’’

Bu yazımızda Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Ne iş yapar, bunlara yer vereceğiz.

Günümüzün en popüler mesleklerinden olan sosyal medya uzmanlığı 2 fotoğraf ve 5 güzel yazı, 1 de güzel video atmaktan ibaret değil. Markaların sosyal hesaplarından paylaşacağı her bir içerik o markanın sosyal ortamdaki itibarında etkilidir. Markanın sosyal mecradaki yüzü, sesi, kokusu kısacası markayı bir bütün olarak yansıtan her şeyidir.

Sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Olmak, Facebook Sayfası Güncellemek Değil

Sosyal medya uzmanı markanın tüm sosyal mecralarda güncellemelerini yapar. Bu güncellemeleri yaparken trendleri, yerli ve yabancı gündemi takip etmeli, rakipleri iyi bilmeli ve analiz edebilmeli. Aynı zamanda içerik girecek olan sosyal medya uzmanı markayı iyi tanımalı, markanın imaj ve itibarını sarsacak içerik oluşturmamalı. Sosyal medya uzmanı iyi derecede Türkçe bilmeli, gireceği içerikleri markanın kurumsal diline uygun olarak girmeli.

Sosyal Medya Uzmanı = İyi Bir Reklamcı, İyi Bir Yazar, İyi Bir Halkla İlişkiler Uzmanı ve İyi Bir Göz

İyi Bir Reklamcı

Sosyal medya uzmanı markanın dijital ortamdaki reklamlarını kontrol edeceği için iyi bir reklamcı olmalı. Google, Youtube, Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal mecralarda doğru anahtar kelimeleri seçerek markanın reklam kampanyasını oluşturmalı ve stratejik olarak bu reklamı uygun mecralar seçerek paylaşmalı. Bu doğrultuda eğer sosyal medya uzmanı olmak gibi bir planınız varsa saydığımız sosyal mecralarda reklamın nasıl verildiğini ve CPM, CPC, CPL, CPA, CPS gibi reklam modellerini bilmeli ve uygulamalısınız.

İyi Bir Yazar

Sosyal medya geniş bir alan, internet kullanıcıları gün içerisinde binlerce mesajla karşılaşıyorlar, sosyal medya uzmanı iyi bir yazar ve yaratıcı olmalı ki oluşturduğu içeriklerle diğer mesajlardan sıyrılarak hedef kitlesini yakalaya bilmeli.

Sosyal medya uzmanı

İyi Bir Göz

Sosyal medya uzmanı sosyal mecralarda oluşturacağı reklam veya paylaşacağı içerikleri iyi analiz etmesi gerek. İyi bir göz olmak konusu da burada ortaya çıkıyor, görsel hedef kitlenizin içeriğe ilgi duymasında en etkili sebeplerden biri denilebilir. Markaya, markanın kurumsal kimliğine uygun paylaşılan içeriği doğru ve net bir şekilde ifade eden görseli oluşturmak veya seçmek sosyal medya uzmanının görevlerindendir.

İyi Bir Halkla İlişkiler Uzmanı

Sosyal ortamda kullanıcılar markayla iletişime geçmek ister. Kimi zaman bir şikâyetini ulaştırmak, kimi zaman bir memnuniyetini paylaşmak, kimi zaman merak ettiği bir konuyu veya bir ürünü sormak için. Kısacası sosyal medya kullanıcıları herhangi bir sebeple markaya ulaşmak isteyebilir. Burada kullanıcılarla iyi iletişime geçebilmesi için sosyal medya uzmanının aynı zamanda iyi bir halkla ilişkiler uzmanı olması gerekir. Halkla ilişkiler sadece kullanıcılarla iletişime geçmek değildir. Kurumun imajını, itibarını, kurumun varlık sebebini, sosyal sorumluluklarını iyi bilmeli ve yönetebilmelidir. Rakiplerini, paydaşlarını, hedef kitlesini ve sektörel haberleri takip ve analiz etmelidir.

Özet şekilde ifade etmek gerekirse sosyal medya uzmanı sanıldığı gibi bilgisayar başında oturup markanın facebook, İnstagram, Twitter, Youtube hesaplarını yönetmek değildir. Bu yönetimin arkasında sosyal medya uzmanı bireyin çeşitli konularda eğitim almış ve uzman bir kişi olması gerekir. SEO denildiği zaman hı, he? diye kalmayacak, sosyal medya ve web sitesi hesaplarının analizlerini raporla denildiği zaman bu ay 123 kişi ziyaret etmiş demeyecek kişiler olması gerekir. Sosyal medya uzmanı ekip lideri ve marka temsilcileri ile değerlendirmeler bu değerlendirmeleri yapar, stratejiler oluşturur ve bu stratejileri sunar.

Bir önceki yazımız olan Youtube En Çok İzlenen Kanallar başlıklı makalemizde dijital haberler, Youtube ve youtube en çok izlenen hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz