Sosyal Medya Uzmanları İçin En Kullanışlı Sosyal Medya Araçları

0

Sosyal Medya Uzmanlığı, Dijital Pazarlama vs Sosyal Medya Uzmanlığı, Sosyal Medya Yöneticisi gibi meslekler son yıllarda hayatımıza giren ve güçlü yetkinlikler isteyen kavramlar. Ajanslar ve kurumsal şirketler her ne kadar yeni bir kavram da olsa en tecrübeli adayları kapma peşinde. Peki iyi bir sosyal medya yöneticisi olmak için neler gerekli? İşte iyi bir sosyal medya uzmanının kullanması gereken en kullanışlı sosyal medya araçları.

En Kullanışlı Sosyal Medya Araçları

 

Daha önce farklı niteliklere sahip araçları çok defa yayınlamıştır, İş Verimliliğinizi Arttıracak 8 Önemli Ücretsiz AraçMuhteşem Sosyal Medya Resimleri Oluşturmak İçin 9 Görsel AraçÜcretsiz En İyi 5 Ekip Yönetim Araçları gibi üçüncü parti uygulamarı sunmuştuk.  Bu yazımızda olabildiğince basit bir şekilde Sosyal Medya Uzmanları İçin En Kullanışlı Sosyal Medya Araçları ‘nı paylaşacağız.

En Kullanışlı Sosyal Medya Araçları

 

İlk olarak içerik oluşturma araçlarından başlayalım

İçerik oluşturmak bu işin en başında geliyor. İçerik oluşturmak her zaman kolay olmayabiliyor ve beynin yaratıcı tarafını çalıştırmak için bazı uyarıcılara ihtiyacımız oluyor. Bu konuyla alakalı benim size iki araç tavsiyem olacak, bunlardan birincisi buzzsumo.com diğeri ise Feedly.com

Buzzsumo’da aradığınız anahtar kelimeler için en iyi sonuçları görürken Feedly’de konu başlıklarıyla oluşturulmuş blog, internet sitesi gibi en iyi makaleleri görebilirsiniz.

Feedly

 

Peki İçeriğinizi yazdınız ve paylaşım yapacaksınız

Tüm sosyal medya hesaplarından aynı anda paylaşım yapmak size zaman kaybettirebilir. Bunun için size Hootsuite’i öneriyorum. Artık bir gereklilikmiş gibi görünüyor ve belki de biliyor olsanız da bu aracı paylaşmadan sosyal medya aracı paylaştık demek pek yakışmaz. Hootsuite dışında başka bir araca gelecek olusak, eğer ki çok sayıda Twitter hesabını yönetecek olursanız (Hootsuite ile tüm sosyal medya hesaplarını yönetebilirsiniz bazıları ücretli) o zaman en etkili silahınız Tweetdeck olur. Tweetdeck ile çok sayıda Twitter hesabını yönetebilir ve aynı anda twet atabilirsiniz. Ayrca belirteyim ki şuan ki birçok Twitter fenomeni ünlerini Tweetdeck’e borçludur.

tweetdeck ve hootsuit

Biraz da görsel İçerik araçlarından bahsedelim

Görsel içerik için aslında en iyi araç photoshop ve ıllustrator’dür fakat bu programları kullanmak biraz uzmanlık gerektirebilir. Onun için sizlere farklı birkaç araçdan bahsedelim. Picmonkey ve Canva gibi araçlar web’de kullanabileceğiniz gibi Android ve IOS cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Fotoğrafarınızı ölçeklendirebilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Ayrıca en iyi ve kullanışlı görsel içerik aracı da Pinterest’dir. Pinterest size görsel içeriklerinizi bulmak konusunda yardımcı olabilecek en iyi araçlardandır. Ücretsiz birçok görseli Pinterest’den edinebileceğiniz gibi ücretli içeriklerle de karşılaşabilirsiniz.

He her türlü düzenleme imkanı sunan bir site arıyorsanız da Sutterstock (şatır stok) gibi sitelere girmeniz yeterli olacaktır.

pinterest

Analizzzzz

Bir sosyal medya uzmanının en önemli silahlarından birisi analiz yeteneğidir. Analiz yapmak öğrenilebilen bir şey olmasının yanı sıra yeteneğe ve analitik düşünebilmeye bağlıdır. Sizlerin analiz yapmasını kolaylaştıracak en önemli araç elbette ki Hazreti Google’ın Google Analytics aracıdır, bu araç sosyal hesaplarını yönettiğiniz internet sitenizin HTML’ine gömdüğünüz bir kod ile çalışır. Siteye kaç kişi giriş yapmış, bu kişileri nasıl edinmişsiniz, bu kişiler neler yapmış, eğer ki e-ticaret sitesiyseniz bu kişilerin size gelir getirip getirmediği gibi bir çok veriye buradan ulaşabilirsiniz. Verileri nasıl kullanacağınız size kalmış.

Bir farklı araç olarak da Boom Sonar’ı gösterebiliriz. Bu araç sosyal medya analizleri yapıyor, her türlü sosyal medyadaki hareketleri analiz edebilir ve size saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık raporlar sunabilir.

Google -analytics

 

En Kullanışlı Sosyal Medya Araçları en kullanışlı ve basit haliyle bu şekilde, sizin de aklınıza gelen veya bak burada şunu da eklemelisin gibi farklı yorum ve önerileriniz varsa info@dijitalmuhendis.com mail adresine veya İLETİŞİM sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olmayı unutmayın 🙂

 

Bir önceki yazımız olan Pazarlama Miyopluğu başlıklı makalemizde dijital pazarlama, marketing ve pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz