Sosyal medyada hızlı reklam metni yazmanın ipuçları!

1

PSosyal medya ile ilgili görsel sonucuazarlama dünyasında bilinen bir laf vardır: ‘Bütçemin yarısını boşa harcadım ancak hangi yarısı olduğunu bilmiyorum.’ Anonim olduğunu düşündüğüm bu laf neyse ki daha iyi ölçümlenebilen dijital dünyada nerdeyse hiç bir alanda yer edinemiyor.

Oldukça kuvvetli ölçümlenebilen ve birçok platforma göre daha müsait bütçelerle efektif sonuçlar alınabilen sosyal medya reklamlarını derhal derhal bütün pazarlamacılar günlük hayatında kullanıyor. Reklamın başarısında KPI’larınızın belirlenmesinden, reklamınızın performansına kadar birçok teknik mevzu, bahis var. Başarıda rol oynayan öbür bir etmen ise reklamınızın metni. İster gün içinde ani çok sektör için farklı reklam metinleri yazıyor olun, ister sosyal ağlar için kalemi ilk kez elinize alın, reklam metni yazımı konusunda daha hızlı organize olmanızı sağlayacak ipuçlarını bir araya getirdik.

 

Kim olduğunuzu bilin

Şirket kültürünüz neyi benimsiyor? Sizi en iyi ne tanımlıyor?  Marka olarak değerleriniz neler?  Bu sorulara cevap vererek kim olduğunuzu belirlemeye başlayabilirsiniz.

Marka üçgeninizdeki ses tonunuz, marka kimliğiniz gibi birçok özelliğinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Örnek olarak bir hukuk firmasıysanız, ‘tasasız’ bir ses tonunuz olsun pek de istenmez. Markanız ‘cana yakın mı, kurumsal mı yoksa her iki yapıyı da kucaklıyor mu?’ Yine bütün bunları bu aşamada belirleyebilirsiniz.

 

Hedef kitlenize müsait yazın

Hedef kitlenizin kim olduğunu, ihtiyaçlarını ve reklam metninizi sebep yazdığınızı tam olarak tanımlamanız etkili bir metin yazmanızda size destek olacaktır. Hedef kitlenizi belirlerken ‘Hedef kitlem kim? Onların değerleri ve alaka alanları ve ihtiyaçları neler?’ gibi sorulara yanıtlar aramanız, bu konuda size muavin olacaktır.

Yaptığınız pazar araştırmaları, anketler ve öngörüler ile sizden ne gibi beklentileri olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Bu sayede, marka olarak onlara ürün ya da servisinizle nasıl paha katacağınızı belirleyebilirsiniz. ‘Buyer Persona’lar yaratmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bu, biraz daha vakit alsa da hedef kitlenizi tanımada ve bu konuda resmin bütünü görmenize muavin olacaktır.

 

Rakiplerinizi iyi tanıyın

Rakiplerin her vakit neler yaptığını bilmek ve takip etmek rekabetçi pazarda sizin daha çok bilgi ve öngörü sahibi olmanızı sağlar.  Rakiplerinizin sosyal medya profillerine bakarak, onların marka ses tonunu, içerikleri ile etkileşim yaratıp yaratmadıklarını ve ‘eğer bu şirket bir kişi olsaydı onunla konuşmak ister miydim?’ gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışabilirsiniz.

 

Karışık cümlelerden ırak durun

Tüm bunları sağladıktan sonra dizi metninizi yazmaya geliyor. Sosyal medyada ‘simple one is the best’ (basit olan en iyisidir) şeklinde bir tabir vardır. Artık reklamlar birçok kullanıcının görmek istemeyeceği kadar hayatımızda yoğun olduğu için uzun ve karmaşık metinler, reklam dönüşüm oranını da menfi etkilemektedir. Metninizi hafifletmek için lüzumsuz sıfatlardan ya da uzun cümlelerden ırak durabilirsiniz.

 

Metni en az 2 kere düzenleyin

Metin yazma konusunda ne kadar iddialı olursanız olun, saatlerinizi harcadığınız bir işte tashih hatası yapmak kaçınılmaz olabilir. Her şeyi baştan sona saatlerce yine yine denetim etmek de vakit kaybına sebep olacaktır. Ancak metninizi hızlıca gözden geçirip, mümkün hataları düzelttikten sonra yayınlayabilirsiniz. Hatta ikinci bir gözün görmesi adına ekip arkadaşlarınızdan birine gözden geçirmesi yönünde ricada bulunabilirsiniz.

 

İnsanların paylaşmak istediği metinler yazın

New York Times ve Consumer Insight Group’un beraber hazırladığı ‘Paylaşmanın Psikoloji’ raporunda kitlelerin bir içeriği paylaşırken, bunun altında 5 esas nedenin olduğu belirtilmişti. Kişiler, başkalarına kıymetli ve eğlenceli içerikleri  göstermek, kendilerini anlatım edebilmek ve başkalarına tanıtmak, ilişkilerini geliştirmek ve sürdürebilirliği sağlamak, kişisel tatmin için, ilgilendikleri ve umursadıkları ya da endişe duyduğu  bir konuyu topluma duyurmak için içerik paylaşıyorlar.  Siz de bu beş nedene dikkat ederek, reklam metninizi kategorilendirip, daha paylaşılabilir hale getirebilirsiniz.

 

Reklam metninizi organik yoldan test edin

Eğer bir içerik organik olarak iyi performans gösteriyorsa, reklam olarak paylaşıldığında da iyi performans gösterme ihtimali yüksektir. Bu yüzden reklamlarınızı test etmek amaçlı organik yoldan paylaşabilirsiniz. Hatta ani farklı  görselle paylaşarak A/B testi uygulayabilirsiniz.

 

‘Eylem çağrısında’ bulunun

Sosyal medyada bir reklam metninin, ‘call to action’ olması gerektiği konusu bugünlerde tartışılan bir konu. Müşterinizin tam olarak ne istediğini belirleyerek, reklamlarınıza satın al, aza ol ya da daha çok bilgi al gibi kişileri eyleme geçiren cümleler artık bir çok reklam modelinde otomatik olarak sunuluyor. Kısıtlı reklam alanında aynı ifadelerin ani çok olması bilgi kirliliğine yol açabilir.

 

Reklamı doğru formatta yazın

Her platformun kendine has özelliği var ve bu özellikler dahilinde birçok reklam formatı var. Reklam formatınız video, caraousel, koleksiyon ya da fotoğraf olabilir. Reklam formatınız içinde farklı metin türleri yazmanı gerekecektir. Doğru format için sosyal ağların reklam kılavuzlarından faydalanabilirsiniz.

Görselinin ’si ova içeren reklamların daha az yayınlandığını ya da hiç yayınlanmadığını buradan hatırlatalım. Görsel açıdan ise dikkat çekici reklamlar oluşturmak için reklamınıza yalnızca ürünü yerleştirmek yerine, mahsul ya da servisinizden faydalanan kişilerin görüntülerine yer verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook Messenger İle Yapabileceğiniz 5 Bilinmeyen Şey! başlıklı makalemizde facebook, Facebook Messenger ve messenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

1 Yorum

  1. faydalı bir makale olmuş emeğinize sağlık. sosyal medyada marka anlamında büyüyemiyen bir kullanıcı olarak yazdıklarınızı dikkate alarak tekrardan çabalıcam. kolay gibi görünüyor fakat özellikle twitter ve facebook’ta kitle oluşturmak oldukça zor.

Yorum Yaz