Spotify, lisans takibi sorunlarını blockchain girişimi Mediachain ile çözecek

0

Popüler müzik uygulaması Spotify, blockchain (blok zinciri) girişimi Mediachain’i satın aldı. Avrupalı girişim bu satın almayla telif/lisans hakları konusundaki sorunları çözmeyi hedefliyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Spotify, geçtiğimiz dönemde sanatçılara telif hakkı ödemesi konusunda Amerikan Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği (National Music Publishers Association – NMPA) ile anlaşmazlığa düşmüş ve nihayetinde müzik yayıncılarına 15-25 milyon dolar arasında bir tutar ödemeyi kabul etmişti. Söz konusu tutara ek olarak 5 milyon dolarlık bir cezaya da katlanan Spotify, lisans ödemelerini doğru şekilde yapabilmek için lüzumlu teknik tespitleri yapamadığını açıklamıştı. Mediachain.io satın almasıyla işte bu sorunun çözülmesi hedefleniyor.

Müzik yayın platformlarında dinlemelerin yüzde 25’i lisanssız

NMPA’e göre müzik yayını yapan platformlardaki dinlemelerin yüzde 25’i lisanssız olarak gerçekleşiyor. Mediachain de bu soruna ilaç olabilecek bir girişim. Zira girişimin kurucuları hem müzik sektöründe deneyimli isimlerden oluşuyor hem de “şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı” olarak tanımladığımız blockchain bu konuda lüzumlu gücü sağlıyor.

Mediachain’in satın alma tutarı açıklanmış değil ama Brooklyn merkezli girişim, Spotify‘ın New York ofisine taşınacak. Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures gibi mühim yatırımcılardan 1,5 milyon dolar yatırım saha girişim, Spotify’a merkezisizleştirilmiş, NMPA’dan müstakil lisans takibi yapma imkanı sunacak. Bu sayede Spotify’ hem sanatçılarla hem de yayın kuruluşlarıyla arasını düzeltmiş olacak.

Bir önceki yazımız olan İBB, önemli özelliklere sahip navigasyon uygulaması İBB Navi’yi yayınladı! başlıklı makalemizde İBB ve İBB Navi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz