Startup İstanbul’dan Girişimcilik Üzerine Tavsiyeler

0

startupistanbul2016

Avrasya’nın en büyük Startup etkinliği olan “Startup İstanbul” 6-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Dijital Mühendis ekibi olarak yeni girişimcilerin kulağına küpe olacak tavsiyeleri derledik.

 

Girişimci olmak,içinde bulunulan durumdan rahatsızlık duymayla başlar.Şartlar sizi rahatsız etmeli ki,değiştirmek ya da durumu geliştirmek için bir çözüm üretmeye çalışın.” Elmira Bayraşlı

Girişimcinin ruhunun ve bakış açısının ne olması gerektiğine dair doğru noktalara parmak basan bir tespit. Girişimci oturup “bugün ne yapsam?” diye düşünmek yerine,hayatında var olan sorunların üzerine gidip yeni bir proje ya da inovatif bir yaklaşım geliştirirse daha kolay motive olacaktır.

Bugünden 100 yıl sonrasında bile,fikir teknolojiden daha kıymetli olacaktır.” Bill Bernbach

 

fatoşkarahasan

Fatoş Karahasan’ın panele başlarken atıfta bulunduğu Bill Bernbach, oldukça önemli bir konuya değiniyor: Fikrin ateşi yanmadan buluşun ve girişimin aydınlanmayacağını vurguluyor.
Eğer bir girişime başlamadan önce güvendiğiniz, inandığınız bir fikriniz yoksa o zaman var olan teknolojik kaynaklarınızla bile çok sağlam fikre sahip ama imkanları kısıtlı olan bir girişime yenilebilirsiniz.

Değişimin başladığı yer olun. İnsanları değişmeye ikna edin ve onları konfor alanlarından çıkarın.” Onur Buçukoğlu

Konfor alanında kaldıkça miskinleşen ve rutine alışan insanlardan olmayıp,yenilik arayışında olan girişimciler bu yenilikleri insanlara da yaymalıdır.Dünyayı değiştirmek isteyen biri işe kendinden başlamalı ve kendi değiştikçe dünyada da bir değişim yaratabileceğine inanmalıdır. Bu yüzden sürekli iyiye doğru değişimin peşinde koşmalısınız.

“Sabırlı olun,girişiminizin istediğiniz yere ulaşması 10 yıl bile alabilir.”

İyi bir girişimcide bulunması gereken en önemli özelliklerinden biri de sabırdır. Sermaye ararken, fikri sunarken, girişimin üzerinde çalışırken sabırlı olmak, karşınıza çıkan sorunları aşmak için size deneyim sağlar.

Sermaye için ‘Bootstrapping’ yöntemine yönelmeliyiz.” Marcus Eguillor

Bootstrapping: Kişinin öncelikle kendi kaynaklarına güvenmesidir. Fikirleri, iş yapış şekli, kendi maddi ve manevi imkanlarının tümünü kapsar. Girişimciler için kendi işini finanse etmek anlamına gelir.

Bu bilgi ışığında, öncelikle kendi kaynaklarınızı kullanarak girişiminize başlayabiliyorsanız, girişiminizi istediğiniz zaman çizelgenize göre rahatlıkla yönetebilirsiniz. İlk etapta girişimi finanse etmek zor olsa da devamlılığı sağlayabilirseniz. Tam anlamıyla kendi işinizin patronu olacağınızdan şüpheniz olmasın.

“Silikon Vadisi’nden iyisiniz, ancak onları yenemiyorsunuz.” Elmira Bayraşlı

Silikon Vadisi gerek kaynağa yakınlık gerekse teknolojik imkanların gelişmişliğiyle ünlü olsa da fikirler daha çok sorunlarla boğuşulan ülkelerden çıkmaktadır. Günlük yaşamında çokça sorunla karşılaşan girişimciler, çözüm arayışında ve üretiminde daha etkinler. Silikon Vadisi’nde ise sermayedarlar, teknolojik imkanlar girişimcilerin önüne seriliyor. Buna bakarak fikrinize güvenmelisiniz ve sürekli onay alma ihtiyacından kaçınmalısınız.

“Sermaye arayışında hangi sorularla yola çıktığınıza dikkat edin.” Marcus Eguillor

Girişimlerin gerçekleşmesi için sermaye en gerekli hususlardan biridir. Girşimcilerin sermaye arayışında hangi zaman diliminde ne amaçla, ne kadar yatırıma ihtiyacı olduğunu saptaması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde alınan yatırım girişimcinin aklındaki yerlere harcanmadan eriyip gidebilir.

Girişimcilik; fikre değer veren, yaşınızı, cinsiyetinizi ya da önceki işinizi sorgulamayan gelişime önem veren yeni nesil mesleklerden.
Hayatta karşılaştığınız sorunları fırsata çevirmek aklınızdaki iş tanımıysa, girişimcilik size en uygun meslek.
Zorlu yollardan geçmeyi göze aldıysanız, maceranızda size başarılar diliyoruz!

Bir önceki yazımız olan Kristal Elma Konuşmacılarından Sektöre Dair Tavsiyeler başlıklı makalemizde dijital reklam, kristal elma ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz