Stres Çarkının Çocuklar Üzerindeki Yarattığı Tehlike!

0

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Pedagog Doç. Dr. Tuncay Dilci, son aylarda özellikle de çocuklar arasında popüler olan stres çarkıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Çocukla stres kavramı arasındaki ilişki, çocuğun oyun ve oyalama araçlarından yoksunluğundan kaynaklıdır. Bu boşluk doldurulmazsa çocuğun panik halde olması, sıkılması şeklindeki halleri doğal ki stres gibi görünür. ‘Çocukta stres yok’ demiyoruz ama direkt strese bağlı bir yönelimden ötürü değil, oyun boşluğundan kaynaklı ‘stres çarkı’na yönelim söz konusu.”

Orijinal iPhone 7’yi Ortasından Delip Stres Çarkına Çevirdiler!

Eskiden topaç ya da fırıldak gibi oyuncaklarla oyun ihtiyacının karşılandığını belirten Dilci, günümüzdeki popüler kültürün, cemiyet üzerindeki bazı mekanizmaları kullanıp ticari kazançlar üzerine kurulu bir düzen olduğundan bahsederek çocuklarda stresin olmadığını, olsa olsa oyun ihtiyacının azlığının olacağını söyledi. Stres çarkının sürekli kullanımının çocuğun derse olan dikkatini azaltacağını söyleyen Dilci, ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkelerde oyuncağın yasaklandığını belirtti. Verdiği örneklerden de yola çıkarak stres çarkının çocuklar üzerinde menfi etkiler oluşturabileceğini söyleyen Dilci, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu araçlar çocukların gelişim dönemlerinde küçük kas gelişiminin daha sağlıklı yürümesi için belki bir fırsat olabilir. Zaman geçirme ve oyalama aracı olarak görülse de otistik ya da dikkat eksikliği olan çocukların ‘stres çarkı’nın dönüşünü sürekli takip etme eğiliminde olmaları, onlarda dikkati toplamak için kullanılabilir ancak stres çarkı sağlıklı çocukta antisosyal benlik gelişimine zemin hazırlayabilir. Farklı ve dikkat çekici renklerin bu aygıt üzerinde kullanılması sağlıklı çocuklarda o renkleri bilinç altında takibe zorlayacağı için dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Çocukların gelişim döneminde 14-15 yaşına kadar bu menfi etkileri gözlemlenebilir. Bu nedenle ailelerin çocuklarına bunu kullandırtma noktasında dikkatli olmaları gerekir ve çocuklarında bağımlılık yapabilir.”

Stres çarkı ile ilgili birkaç hafta önce paylaştığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 18 Yaşındaki Nil Çakırcı, Harvard’tan Tam Burs Kazandı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz