Tariften Tabağa seçtiğiniz yemek tarifinin tüm malzemelerini, ölçüleriyle adresinize getiriyor [İndirim Kodu]

0

Mutfakta düzenli olarak “harikalar yaratamayan” birçoğumuz, nadiren mutfağa girdiğimiz anlarda da telefonsuz yapamıyoruz. Ya aradığımız bir tanım ve yapılışı bize yola gösteriyor ya da internette gezinirken bulduğumuz bir tarif, mutfağa giriş sebebimiz oluyor. Ne pişireceğine karar verecek amatör şefin en zorlandığı noktaysa, yapabileceklerinin elindeki malzemelerle sınırlı olması… Tariften Tabağa, bu sınırları ortadan kaldıran yeni bir girişim ve mutfakta harikalar yaratmayı herkes için erişilebilir hale getirmek istiyor.

Tariften Tabağa, internette aş tarifleri bulabileceğiniz bir adres ancak aynı işlevi gören onlarcasından mühim bir farkla ayrışıyor. Tariften Tabağa, sunduğu her tarifin malzemelerini tam ölçüleriyle kapınıza getiriyor. Aş tarifleriyle ustaca bir içerik kurgulayan Tariften Tabağa, aslında bir e-ticaret sitesi. Evde aş yapmak isteyenlerin işini epey kolaylaştıran site, tanım ve malzemeleri hazırlarken size yardım eden bir çırak gibi çalışıyor. Gıdaların sağlığı açısından endişelenenler için Tariften Tabağa bütün tedarikçilerini sayfasında listeliyor.

Tariften Tabağa, yaklaşık 12 yıldır Walt Disney Türkiye’de çalışıp, kendi işini kurmak üzere girişimci olan Mert Yılmaz ve yedi yıldır LG’de vazife yapan Cem Özveri‘nin ortak girişimi. Yaklaşık bir yılda geliştirilen Tariften Tabağa, geçtiğimiz Ekim’de bir girişim olarak faaliyete başlayıp, Aralık’ta da sitesini kullanıcılara açtı. Bugüne kadar 80 binden çok ziyaretçi aldığını paylaşan Tariften Tabağa, İstanbul ağırlıklı olmak üzere, gönderim yapabildiği öbür 26 şehirle beraber yüzlerce eve paketlerini ulaştırdığını söylüyor.

Tariften Tabağa, bugün hamur iş ağırlıklı tarifler sunuyor ve sitede tatlı, tuzlu ve ekmek kategorilerinde toplamda 500’ün üzerinde tanım bulunuyor. Tariflerin tümü Tariften Tabağa’ya hususi olarak, aralarında Damy’s Kitchen, Neo Mutfak, Sercan Çam ve Züleyha Terzi’nin olduğu 11 lider tarafından hazırlanıyor.

New York merkezli Blue Apron ile aşinaysanız, Tariften Tabağa, bu modeli Türkiye’de uyarlayan girişimlerden biri. Bugüne kadar Türkiye’de birkaç kez denenen bir düşünce olsa da bu, kategorinin yeterince büyüdüğünü söylemek zor. Tariften Tabağa’ya, bu kategoride başarılı olmak için nasıl bir yol izlediğini sorduğumuzda, kurucu ortak Mert Yılmaz, farklılaştıkları noktaları şu şekilde özetliyor:

“Tariflere olan güven: Ülkemizde aş yapmayı seven ve yeni tarifler denemeye alaka duyan tüketiciler arasında tarifin tutmasına ve aş konusunda saygınlık edilen kişiler tarafından denenmiş bir tanım olmasına çok ehemmiyet veriliyor. Biz de bu noktaları esas alarak konseptimizi oluşturduk. Tariften Tabağa’yı rakiplerinden ayıran en aka özelliklerden biri sunduğumuz tarifler. Biz bu noktada yanımıza Türk tüketicilerin güvendikleri, tariflerini denedikleri ve severek takip ettikleri şefleri alarak, onları aş yapma deneyimlerini Tariften Tabağa ile kolaylıkla ve keyif alarak yapmaya ikna etmeye çalışıyoruz.

Malzemelere olan güven: Bir öbür nokta da yepyeni bir şirketin size temin ettiği malzemeler ve bu malzemelere itimat anlamındaki bakış. Bizim amacımız tüketicilerimizin marketten evlerine güvenle aldıkları en iyi markaları birebir onlara ulaştırmak.

Sunduğumuz mahsul kategorileri: Yine dünyada derhal her eş şirketin sunduğu ürünün “ana yemek” olduğunu görebilirsiniz. Biz ülkemizde ana aş yapımının (ki kıyasla Türkiye çok daha çok ev yemeği yapılan bir ülke) ve ana aş malzemesinin internetten temininin (et, tavuk, balık, taze sebze gibi) ağırbaşlı bir itimat ve öğrenme sonucunda ancak başarılabileceğini düşünüyoruz. O nedenle de yukarıda belirttiğimiz tüketicilerin zaten markalı aldıkları ürünleri temin ederek, evvel Tariften Tabağa’yı doğru anlatmak ve sevdirmek ondan sonra da farklı mahsul kategorilerini denemek gibi bir hedefimiz var.

Üyelik modeli ve Türkiye’deki anlayış: Kuzey Amerika ve Avrupa’daki derhal her başarılı aş içerik şirketi üyelik sistemiyle çalışıyor. Biz Türkiye’de elle tutulabilen (fiziksel) ürünlerin (telefon, tv vb. dışındakiler ) üyelik sistemiyle alınmasına alışkın değiliz. Kendi kararımızı o anda verebilmeyi ve ürünü tamamıyla kendi tercihimize, kendi terminlerimize göre alabilmeyi seviyoruz. Bu da bizim modelimizi gelen anlık öğrenci yanıt verme şeklinde kurgulamamızı gerektirdi. Operasyonel olarak bir hayli daha zor ve maliyetleri yüksek olsa da piyasa için doğru olan bu ise, adapte olmak gerekiyor.”

Tariften Tabağa, sattığı paketlerden elde ettiği karlarla gelir sağlıyor. Sitede satılan paketler, aynı ürünü sıfırdan yapmaya göre zaman; hazır satın almaya göre maliyet avantajı sağlıyor. Girişimin tanım başına gelir elde etmesi, ölçeklenme potansiyelini arttıran bir etmen; satışlar arttıkça siyah geçme şansı yükseliyor.

Tariften Tabağa, TTWebrazzi koduyla alışveriş yapan ilk on kişiye yüzde 25 indirim sunuyor.

Bir önceki yazımız olan İlk yatırımına imza atan KolayOto.com, platform olmayı ve ölçeklenebilir büyümeyi hedefliyor başlıklı makalemizde KolayOto ve Onur Eren hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz