Teknoloji devleri Hindistan’ın Amazon’u Flipkart’a 1,4 milyar dolar yatırım yaptı

0

Hindistan‘ın Amazon‘u olarak tanımlayabileceğimiz Flipkart.com, aralarında Tencent, eBay ve Microsoft’un da fazla mühim yatırımcılarından 1,4 milyar dolar yatırım aldığını açıkladı.

Dünyanın en mühim teknoloji devlerini bir araya getiren Flipkart, 2015 Temmuz’unda 15 milyar dolar değerlemeden yatırım almıştı ama şimdiki yatırım sonrası değerlemesi 11,6 milyar dolar. Mevcut yatırımcıların da (Tiger Global, Naspers, Accel ve DST Global) katıldığı bu yatırım turu, Hindistanlı girişimin aldığı yekün yatırım tutarı ise 4,65 milyar dolara yükseltmiş oldu.

eBay Hindistan artık Flipkart’ın

Bu yatırım finansal bir desteğin ötesinde Flipkart’ın eBay India’nın yönetimini eline alması açısından da ehemmiyet taşıyor. Flipkart, Hindistan’ın ikinci aka e-ticaret sitesi olduğu söylenen eBay India’yı müstakil olarak yönetmeye devam edecek. Diğer yandan eBay’in Flipkart’ın yerli rakibi Snapdeal’da da ufak bir hissesi bulunuyor.

Flipkart’ın kurucuları aldıkları yatırımdan duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Son dönemde Flipkart’ın 1 milyar dolarlık bir yatırım alacağı yönünde dedikodular gelmişti ama açıklanan rakam bu duyumları da geride bırakmış oldu. Snapdeal ile Flipkart’ın birleşeceği yönündeki yorumlar da havada kaldı. Bu yatırım hem Tencent’in hem de Microsoft’un Hindistan’daki en aka yatırımları olması açısından da önemli. Microsoft’un Hindistan asıllı CEO’su Satya Nadella, geçtiğimiz Şubat ayında anavatanına gitmişti ve bu yatırımı hakkında da görüşmeler yaptığı tahmin ediliyor.

Hindistan’ın 4 atlısı: Flipkart, Snapdeal, Alibaba, Amazon

Neticede Flipkart bu yatırımla Snapdeal‘ın karşısında kendini iyi bir konuma çekmiş oldu ancak rekabetin bittiği söylenemez. Amazon’un Hindistan’daki mahalli operasyonlara 5 milyar dolar, Alibaba’nın da Hindistan’ın en aka e-ödeme şirketi Paytm‘e 177 milyon dolar yatırım yaptığını unutmamak gerek. Hindistan’ın internet nüfusunun 2017 Haziran’ında 450 milyon civarına ulaşması, e-ticaret pazar hacmininse 2020’de 48 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Dolayısıyla Amazon, Alibaba ve Flipkart üçlüsünün ağırbaşlı bir ticari mücadele içinde olacağını söyleyebiliriz.

Son olarak hatırlatmak gerekirse Temmuz 2016’da Global Fashion Group, Jabong adlı e-ticaret sitesini Flipkart’a 70 milyon dolara satarak bayrağı teslim etmişti. Bu yılın Ocak ayında ise Flipkart’ın CEO’su Tiger Global’ın eski bir üst düzey yöneticisi olan Kalyan Krishnamurthy olmuştu. Bakalım bundan sonraki süreçte Flipkart’ın Amazon ve Alibaba ile rekabeti neler getirecek…

Aşağıda Flipkart’ın aldığı yatırımları ve satın almaları gösteren infografikleri görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kullanılmayan ürünler için değiş tokuş ve hibe platformu degistirdik.com yayına başladı başlıklı makalemizde Degistirdik.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz