Teknoloji’ye Buddha Geldi

0

Buddha-Bot

Dünyanın en eski inançlarından olan Budizm, Buddha – Bot ile bu sefer kapılarını teknolojiye açtı.

Dünyanın en eski dinlerinden biri olan, gelenekselciliği ve içe dönüklüğüyle bilinen Budizm çağımız teknoloji dünyasına ayak uydurma yolunda yeni bir adım attı. Gelenek ve teknoloji arasındaki büyüleyici bir evlilik de diyebiliriz.

İnsanın, hayatı kolaylaştırma ve sürekli yenilik fikrinin ürünlerinden olan robotlara bir yenisi daha eklendi. Çin’de geçtiğimiz haftalarda tanıtılan fiziksel olarak insana en çok benzeyen, insan boyunda olan ‘Robot Tanrıça’ lakaplı ‘Jia Jia’ adlı robotun ardından yine Çin’den bir robot tanıtımı daha geldi.

Çin’deki bir Budist tapınağında kullanılmaya başlayan bu Buddha-bot adındaki robo-rahip ülkenin robot ailesine katılan son üyesi oldu. Büyük bir ilgiyle karşılanan robot, Çin’li bir Budist rahip olan Usta Xianfan tarafından insanları Budizm’e teşvik etmek ve sorularını yanıtlamak için tasarlandı.

Tasarımı ve saç tasarımıyla geleneksel rahip standartlarına uyan Buddha-bot, Budizm ve ilişkili yaşam tarzı hakkında merak edilen 20 soruya cevap verebilmesi için göğüsünde bir dokunmatik ekran taşıyor. Tekerlekleri sayesinde hareket edebilen ve başını oynatabilen bu robota özellikle turistler olmak üzere ilgi yoğun.

Maneviyat ile Bilim ve Teknolojinin bütünleşmesinin doğal bir uyum olduğunu söyleyen Usta Xianfan; ”Buddha-bot sayesinde birçok insanın ihtiyaçlarını karşılamayı düşünüyorum” diye ekledi. Henüz insan boyutlarına ulaşamayan Buddha-bot, robot teknolojisinin kullanım alanlarının gelecekte çok daha genişleyeceğini bize gösteriyor.

 

Bir önceki yazımız olan Opera VPN Özelliği İle Buradayım Diyor başlıklı makalemizde opera ve opera vpn hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz