Trenlist, Türkçe-İngilizce çeviriyle sinemayı buluşturan arama motoru

0

Sinema ile çeviriyi bir araya getiren Trenlist, kullanıcılarına enteresan bir deneyim vaat ediyor. Filmlerde kullanılan cümleler için arama motoru olarak hizmet veren Trenlist, İpek Bilgisayar tarafından geliştirildi. Geçtiğimiz Mayıs ayında kullanıma sunulan Trenlist, tamamen ücretsiz bir platform.

Kendi yazdıkları botlar tarafından internet ortamında anonim olarak hazırlanan 14 binden fazla film çevirisini bünyesine ekleyelen Trenlist, içinde 7 milyondan fazla tercüme tümce bulunduruyor. Sadece İngilizceTürkçe çevirelere odaklanan Trenlist, oldukça detaylı hizmet veriyor.

Örneğin bir Trenlist’te bir tümce arattığınızda sonuçlar kısmında cümlenin geçtiği film veya filmlere ulaşabiliyoruz. Sadece filmlerin ismini bulmakla kalmayan Trenlist, aratılan cümlenin filmin kaçıncı dakikasında söylendiğine kadar detaylı bilgiler paylaşıyor.

 

 

Yapay zeka projelerinde kullanılacak

Aratılan cümlenin ani fazla versiyonu için öneriler de sunan Trenlist, sinemaseverler için oldukça eğlenceli bir vasıta olmayı başarıyor. Replik çevirilerinin yanı dizi lügat olarak da hizmet verebilen Trenlist, yaklaşık 6 ay içerisinde geliştirildi. Kullanıcılarına katkıda bulunma seçeneği de sunan Trenlist, gönderilen tercüme dokümanlarını da listesine ekliyor.

Herhangi bir gelir modeli ve beklentisi bulunmayan Trenlist’in gelecekte suni zeka projelerine kaynak oluşturmasını bekleniyor. Oluşacak olan geniş tümce tercüme deposunun ses tanıma, analiz etme ve netice üretip yanıt verme üzerine kurulu bir yapay zeka projesi üzerinde kullanılacak.

Bir önceki yazımız olan Facebook tüm yayıncılara Instant Articles reklamlarını denemeyi öneriyor başlıklı makalemizde facebook ve Instant Articles hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz