Troll Marketing

0

Gerçek dünyada “Seni Öldürmeyen Şey Seni Güçlendirir” söylemi, pazarlama dünyasında yerini “Seni Güldüren Şey Seni Satın Aldırır’a” bırakmaya başladı. En ciddi markalarda bile gördüğümüz komik üslup ve güncel fenomenlerle zenginleşmiş içerikler hem offline hem de dijital pazarlama da büyük bir rol oynuyor.

Troll Marketing adı altında inceleyeceğimiz bu yeni pazarlama metodu kendini öncelikle billboard, tv reklamı ve hatta aslında hiçbir pazarlama kitabında bulamayacağınız ince zeka ürünü mecralarda kendini gösteriyor.


Küçük markaların belki de bilmeyerek öncü olduğu uygulamaya viral reklamları ile hem Türkiye’den hem de Dünyadan birçok büyük marka katılmaya başladı. Önceki reklam kampanyalarında duygusal içeriklere yer veren çoğu marka, bazen gerçekten güldüren çoğu zaman absürtlüğü ile kendini izleten reklam kampanyaları oluşturuyor. Bu şekilde tüketiciler reklam kampanyalarına maruz kalmayı bırakıp reklam kampanyalarının ve dolayısıyla markanın takipçisi oluyor.

Bu stratejiyi kullanan markalar troll reklamlarının 2. Hatta 3. versiyonlarını çıkartıp uzun bir süre gündemde kalabiliyor.İlk bakışta ne kadar alakasız gibi görünse de Yeni Zelandalı yapımcıların oluşturduğu ve ilk Hobbit filminden esinlenen uçak güvenliği dersleri, Youtube’da 12.1 milyon görüntülenme alarak gereken mesajı yerine ulaştırmış gibi görünüyor.

LG yeni ürünleri “Gerçekmiş gibi” görüntü veren monitörleri tanıtmak için yine Troll Marketing seçen markalardan. Asansör tabanına yerleştirdikleri monitör ile içeridekilere eşek şakası yaparken, Youtube’da 26 milyon görüntülenme ile başarılı bir kampanya sonucu elde etti.

Müşterilerinizi ne kadar başarılı trolleyebileceğiniz, trendleri ne kadar takip edip kullanabildiğiniz ile bağlantılı. Bu elbise ne renk virali yayınlandıktan kısa zaman sonra paylaştığı Twitter gönderileri ile markalar trendleri takip edip reklam kampanyalarını şekillendiriyor.

Troll Marketing akımı Youtube ve Sosyal Medya kanalları dışında görüntülü ve arama ağı reklamlarında da yavaş yavaş karşımıza çıkıyor. Bir şapka markasının, “Kalabalıkta kaybolmayın” sloganı ile oluşturduğu banner’ın dikkat çektiği kesin 🙂

Bir üst reklamda soru işareti kullanırken artık iki kere düşünmeniz gerekiyor, bir sonraki pozisyondaki kişi sorunuzu cevaplayarak daha düşük teklif vererek sizden daha fazla ilgi çekebilir.

Bu tür reklamların müşterilerin satın alma kararlarını kolaylaştırıp, marka bilinirliğine büyük katkı sağladığı kanıtlanmış olsa bile markaların Troll Marketing stratejilerinde dikkatli olması gerekiyor; ırkçı ve cinsiyetçi reklamlar, politik içerikleri, çocuk ürünleri müşterilerde negatif etki yaratıp marka imajına zarar veren sonuçlar oluşturabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Kitapseverlerin Yeni Buluşma Noktası: Kitap Dostum Uygulaması başlıklı makalemizde kitap ve kitap dostum hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz