TRT, Satılan Her iMac Pro’dan Yaklaşık 400TL Kazanacak!

0

TRT, Satılan Her iMac Pro'dan Yaklaşık 400TL Kazanacak!

Her bilgisayardan alınacak %2 TRT payı ile birlikte yaklaşık 20 bin TL’ye ülkemizde satışa çıkacak olan iMac Pro, her satışında TRT’ye yaklaşık 400TL kazandıracak.

 

Hatırlayacağınız üzere Apple, geçtiğimiz gün düzenlediği WWDC 2017 etkinliği kapsamında bugüne kadar gelmiş geçmiş en güçlü Mac olarak nitelendirdiği yeni hepsi bir arada bilgisayarı iMac Pro’nun duyurusunu gerçekleştirmişti. 128GB RAM ve 4TB’a kadar SSD desteği ile Intel Xeon işlemcisiyle iMac Pro, tam anlamıyla performans canavarı bir Mac olurken 5000 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı açıklanmıştı.

Apple Bombayı Patlattı: Karşınızda Fiyatıyla El Yakan Yeni Tasarım Harikası iMac Pro!

Elbette iMac Pro’nun 5000 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak olması, ülkemizde iMac Pro’nun yaklaşık 20 bin TL’den satışa çıkacağını gösteriyor. Öte yandan bildiğiniz gibi yeni düzenlemeyle beraber tüm bilgisayarlardan %2 TRT vergisi alınıyor. iMac Pro’nun da ülkemizde satışa çıkan en pahalı bilgisayarlardan biri olacağını hesaba katarsak ve döviz kuruyla yaklaşık 17 bin 300TL’ye denk gelen bilgisayarın vergiler iç 20 bin TL’ye yakın bir eder etketine sahip olacağını düşünürsek, TRT her iMac Pro satışından yaklaşık 400TL kazanacak.

%2 gibi bir pay her ne kadar küçük görünse de yüzlerce bilgisayar satışıyla beraber alınan TRT vergisinin kuruma ağırbaşlı bir maddi destek sağlayacağı düşünülüyor. Öte yandan bazı vatandaşlar, bilgisayarlardan TRT vergisi alınmaması gerektiğini söylüyoruz. Açıkçası biz durumun ne olacağını bilmiyoruz ama yapılacak bilgisayar satışlarının TRT’ye önemli bir art dönüşü olacağı kesin. Umarız biz de vatandaşlar olarak TRT’nin üreteceği içeriklerde bu vergilerin art dönüşünü en iyi şekilde alırız.

Bir önceki yazımız olan Letgo üzerinden Türkiye’de her ay 4,2 milyon yeni ürün yayınlanıyor başlıklı makalemizde Letgo hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz