Türk Şirketten 30 Ülkeye İhracat Yaptıran Teknoloji

0

Türk teknoloji şirketi Blesh tarafından 30 ülkeye ihracat yaptıran Beaconlar yayılmaya başladı!

Son zamanlarda “Türk Firmasından” “Türk Şirketinden” şeklinde başlayan teknolojik faaliyet haberlerinin artması çok sevindirici bir durum. Özellikle Crytek adlı Türk kuruculara ve geliştiricelere sahip olan ve Crysis ve Far Cry serisi son olarak Warface adındaki ücretsiz online oyun ile aka bir başarı taşıyan, aynı zamanda  Vestel, Beko, THY gibi şirketlerin yakaladıkları küresel başarılar yüzümüzü güldürüyor. Türk şirketlerinin sadece teknolojide değil bir çok alanda laf sahibi olması gerçekten gurur verici bir durum.

Şimdi tekrar bir Türk şirketi olan Blesh isimli Türkiye ve Amerika’da faaliyet veren firma Apple’ın NFC yerine geliştirdiği iBeacon teknolojisine ait Blesh Beacon‘ları ve bu teknolojiye eş Google’ın geliştirdiği ve Fiziksel İnternet (Nesnelerin İnterneti) adını verdiği teknoloji için Blesh PW Beacon adında küçük cihazlar geliştirdi. Bu iki aygıt ile şimdiden toplamda 30 farklı ülkeye dışsatım yapan firma yakın zamanda birçok yerde karşımıza çıkacak bir teknoloji geliştirmiş durumda.

iBeacon Teknolojisi Teknolojisi ve Blesh Beacon Nedir?

iBeacon Apple tarafından geliştirilen ve mağaza, havaalanı gibi topluluk ortamlarında işlem yapmak için NFC yerine bluetooth teknolojisini kullanan bir sistemdir.

 

Görselde görülen şekilde olan beacon cihazları konulduğu yere ait bilgiler veren ve iBeacon özelliği ile iPhonelara bağlanan bir sistem.

Bu sistem ile mesele bir uçuş fırmasına ait havaalanında yerleştirilen beaconlar ile uçuşunuz için beaconların akıllı cihazınızı tanımasıyla otomatik check-in işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bir mağazaya, markete ya da kafeye girdiğinizde mağazada kullanılan beaconlar ile telefonunuza mağazadaki yeni ürünler ve indirimler veya size hususi teklifler hakkındaki gelecek bildirimler ile çabucak bilgi edinebilirsiniz. Diğer bir yandan bir müzede kullanılacak beaconlar ile cihazınıza müze ve müzede bulunan eserler hakkında bilgi içeren bildirimler ile müzede daha acele ve detaylı bilgi edinerek gezebileceksiniz. Son misal olarak bir banka’da bulunacak beaconlar sayesinde dizi almanıza gerek kalmadan beaconlar size sıranızı belirleyerek telefonunuza bildirim olarak sunabilecekler. Bu sistemi kullanan işyeri sahibi gün sonunda ya da anlık olarak işyerindeki alıcı durumunu ve günlük-aylık-yıllık alıcı sayısı ve sıklığı hakkında bilgi edinebileceği bir sistem olarak tanımlayabiliriz.

    Peki Ya Physical Web ve Blesh PW Beacon Nedir?

Apple’ın iBeacon teknolojisine yanıt olarak Google‘ın geliştirdiği Physical Web teknolojisine ilk adım atan firma olan Blesh‘in geliştirdiği PW’ler ile de bir afişin yanına koyulacak PW ile afişteki faaliyet hakkında bilgileri, otobüs durağında olması durumunda o duraktan geçen veya gelmekte olan otobüsler hakkında bilgileri alma ve otomatlardan yiyecek ve içecekleri bu teknoloji üzerinden alma gibi günlük kullanımda da işimize yarayabilecek bir teknoloji.

Bu alanlarda kullanılan PW beaconlardan gelencek bildirimleri URL bağlantılar ile sunan PW, farklı farklı uygulamalar gerektirmek yerine bildirimleri url olarak sunan tek uygulama ile sağlıyor.  App Store ve Google Play Store’da yer saha uygulamaları indirerek PW beaconların bulundukları alanlarda anında bildirimler alarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu PW teknolojisi iBeacon kadar yaygın değil ama günden güne gelişmekte olan bir sistem. iBeacon teknolojisi için geliştirilen Blesh beaconlar gibi bu teknolojiye de tekrar Blesh tarafından adım atılarak üretilen Blesh PW beaconları bu alandaki ilk üretilen cihazlar olarak mühim bir yere sahip. Ayrıca iBeacon’lardan farklı olarak bu PW beaconlar hem Android hem de iOS cihazlar ile beraber kullanılabiliyor.

Blesh firmasının ürettiği bu beaconlar ve PW’ler ile ülkemizde 33 farklı ilde ve 3binden çok noktada kullanılmakta, aynı zamanda 30 farklı ülkeye de ihracatı sağlanmakta.

Bir önceki yazımız olan Samsung Akıllı Kontakt Lens Üretecek! başlıklı makalemizde samsung ve samsung kontakt lens hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz