Türkiye’de finansal yazılım sektörüne yeni bir algı getiren girişim: Fintables [1 hafta ücretsiz kullanım hakkı]

0

Fintables, Borsa İstanbul’da işlem gören pay senetlerinin hem takibinin yapılmasını kolaylaştıran hem de pay senetlerinin finansal analizini yapmanıza muavin olan bir platform. Borsa İstanbul’un lisanslı bir veri dağıtıcısı olarak hizmet veren girişim, Şubat 2016’dan beri veri yayıncılığı yapıyor.

Ekrem Büyükkaya, Yunus Şahin ve Arda Yaman tarafından kurulan girişim var işlerinin yanında bir nevi hobi proje olarak doğmuş. Ekrem, yazılımını, bireysel yatırımcılığı yaparken, lisanslı finansal analist olan Yunus ürünü ortaya koymuş, Arda ise tasarımda vazife almış.

Girişimin öne çıkan rakamları ile devam ederek, daha sonrasında ürünü detaylandırayım.Bugün itibariyle 226 nakit ödeyen müşterisi olan girişim yatırım masraflarını şimdiden çıkarmış. Şubat 2016’da ücretsiz olarak hizmet vermeye başlayan Fintables Ocak 2017’de paralı versiyona geçmiş. Ücretsiz olduğu dönemde 3799 şahıs tarafından kullanılan Fintables’ın ücretleri ise aylık 40 TL, yıllık 350 TL. Bu arada belirteyim okuyucularımız yazının sonunda 1 hafta ücretsiz kullanım hakkını bulabilirler. macOS uygulamasının tasdik sürecinde olduğu Fintables’ın iOS uygulamasına buradan erişebilirsiniz.

Türkiye’de finansal tablolara erişilebilen ve onların analizini olası kılan mobil uygulamayı da Nisan 2016’da çıkaran girişimle pay senetlerinin 15 dakika gecikmeli eder verilerinin takibini yapmak, bir takip listesi oluşturmak mümkün. Ayrıca halka aleni şirketlerin halka açıldıktan bugüne yayınladıkları finansal tabloların tamamına da kullanıcılar erişebiliyor. Fintables’ın asıl işlevi ise bu datalardan daha fazlasında ortaya çıkıyor, finansal dataları işleyerek daha anlamlı hale getiren girişim yatırımcıların karar alma süreçlerini hızlandırıyor.

Arama bölümüyle dikkat çeken girişim, kullanıcıların merak ettiği şeyleri belirli bir formata bağlı kalmadan sorabilmesine ve cevap bulabilmesine imkan tanıyor. Örneğin ORGE 2016 3 aktif karlılık yazdıklarında şirketin yazılan döneme ait aktif karlılığı ile güncel aktif karlılık değeri gösteriliyor. Veya ASELS Maddi Duran Varlıklar yazıldığında şirkete ait maddi duran varlıklar kaleminin güncel değeri ve geçmiş devre değerleri listeleniyor.

Daha detayıyla fintables.com’u inceleyecek olursak, servis 4 ana menüden oluşuyor bunlardan birincisi “Portföy”, burada takip ettiğiniz hisselere direkt olarak erişim sağlayabiliyorsunuz. Burada dikkat çeken nokta ise öbür sayfadayken hisseleriniz arasında basit geçiş yapabilin ve fiyatları takip etmeye devam edin diye kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkaran detay: hisselerin tamamı her sayfanın sağ tarafında sizinle beraber kalıyor.

İkincisi “Hisseler”, buradan tüm hisselere erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu sayfanın en mühim özelliği ise bulundurduğu detaylı arama kısmı. Bu bölümde kullanıcı kriterlerini giriyor ve Fintables filtrelemeyi gerçekleştiriyor.

Örneğin: “BIST100 içinde bulunan, metal ana endüstri şirketleri içerisinde F/K değeri 15’in altında ve cari oranı 1’in üstündeki şirketler”. Bu şekilde kriterlerinizi girebiliyor ve vakit kaybetmeden kriterlere uyan şirketlere erişebiliyorsunuz.

Üçüncü menü “Tablolar”. Finansal tabloların açıklandığı dönemlerde olmazsa olmaz denilebilecek alanda hangi şirketin tablosunu ne vakit açıkladığı ve satışlar, net devre kârı gibi ana tablo kalemlerini ve bu kalemlerdeki değişimlere ulaşılabiliyor.

Bir öbür menü ise “Listeler”, burası fintables.com kullanıcılarının kendilerine hususi liste oluşturabilmesi ve yayınlayabilmesi için oluşturduğumuz bir sayfa, ayrıca girişim, kendi oluşturduğu listeleri de kullanıcılarına aleni şekilde yayınlayabiliyor.

Webrazzi okuyucularına hususi 1 hafta ücretsiz kullanım hakkı: https://fintables.com/?rel=webrazzi linkinden sadece Webrazzi’den gelenler için Fintables’ın verdiği 1 hafta ücretsiz kullanım hakkına ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kitapseverlerin Yeni Buluşma Noktası: Kitap Dostum Uygulaması başlıklı makalemizde kitap ve kitap dostum hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz