Türkiye’de okurların yüzde 25’i haberleri WhatsApp’tan paylaşıyor!

0

Facebook bir haber, bilgi, bilgi kaynağı olarak, günlük gazeteden gittikçe kalınlaşan bir dergiye evrildi. Video yayınların ağırlığı ve insanların her yerde gözünü çevirdiği ilk ekran haline gelmesiyle beraber bugün en fazla (bireysel tüketilen mobil) TV’ye benziyor… Algoritmaların eğip büktüğü kronoloji konusunda Facebook’u yalnız bırakmayan Twitter ise, tipik bir kullanıcının haberleri paylaşması için abuk sabuk bir platform. Çünkü arkadaşınız muhtemelen Twitter’da değil; olsa bile üç günde bir giriş yapıp, paylaştığınız haberi muhtemelen görmeyecek. İnsanların daha düz çalışan ve yalın bir platforma ihtiyaçları ise baki… Son dönemde bu ihtiyacı WhatsApp ve öbür popüler mesajlaşma uygulamaları karşılıyor.

Webrazzi’de her sene yer verdiğimiz Reuters Institute for the Study of Journalism imzalı Digital News Report‘un 2017 sonuçlarındaki en dikkat çekici sonuçlardan biri bu. Aralarında  Türkiye, ABD, Kanada, Avrupa ülkeleri, Singapur ve Hong Kong’un olduğu yekün 36 ülkeden 70 bin kişiyi kapsayan araştırmaya göre online haber,bilgi tüketiminde sosyal ağların büyümesi yavaşlarken, mesajlaşma uygulamaları yükselişe geçiyor. ABD dışında İspanya, Fransa ve Almanya gibi pazarlarda  sosyal medya, Facebook’un algoritmalarını haberler yerine paylaşımlar lehine değiştirdiği 2016 yılından bu yana belirgin bir düşüş yaşıyor.

Araştırmaya katılan bütün kullanıcıların yüzde 23’ü haberleri okumak için mesajlaşma uygulamalarına başvuruyor. Mesajlaşmanın haber, bilgi tüketimi için kullanımında en popüler uygulama WhatsApp, onu Facebook Messenger, Snapchat, Viber veWeChat izliyor.

Haber paylaşımının mesajlaşmaya kayması ise Facebook için büyük mesele değil zira öyle ya da böyle izleyici Facebook ekosisteminde kalmaya devam ediyor. Katılımcıların yüzde 80’i haftada en az bir defa bir Facebook uygulamasını kullanıyor haber, bilgi tüketimi için.

Ancak insanların haberlere erişiminde sosyal medya hala ana kaynak değil. Katılımcıların yüzde 32’si doğrudan sayfaya giderek haberlere erişiyor; yüzde 25’i ise arama motorlarını kullanıyor. Sosyal medya ise yüzde 23 ile üçüncü sırada. Ülkelere göre haberlere erişim kaynaklarında Türkiye’den katılımcıların yüzde 62’si arama yoluyla haberlere eriştiğini söylüyor.

Dijital haberciliğin bu yılki gündemini düzmece haberler ve yankı odaları gibi sosyal ağların yapısal sorunları belirliyor. Bunları da inceleyen araştırmada, katılımcıların ova işleri yerine algoritmaların sunduğu haberleri daha fazla tercih ettiğine dikkat çekiliyor. İnsanlar bu sayede normalde görmeyecekleri haberleri görebildiklerini düşünüyorlar… Buradan yola çıkarak, newsletter’ların yeniden yükselişe geçmiş olması, algoritmalar karşısında editöryal dokunuşa duyulan özlemle ilgili olabilir.

Her şey gibi haber, bilgi tüketiminin mobilize olması konusunda Türkiye tam hudut noktasında bulunuyor. Mobil davranışları merak edenler için, insanlar haberleri yatağından, WC’den ya da toplu ulaşımda yolculuk yaparken okuyor.

Geçtiğimiz sene Türkiye’nin en yüksek reklam engelleme oranına sahip olduğu araştırma, bu sene yayınların önlemleri, abonelik servislerinin yaygınlaşması gibi sebeplerle oranların düştüğünü söylüyor. Türkiye’de katılımcıların yüzde 26’sı reklam engelleyici kullandığını söylüyor bu yıl. Düşüşün en mühim sebebi reklam engelleyicisi açıkken sayfayı görememek.

Araştırmada Türkiye’nin ilk sırada olduğu mevzu, bahis bu yıl, haberlerden sakınma oranı. Halihazırda basın yayın organlarına güven etmeyen kullanıcılar, en fazla morallerini bozmamak için haberlerden sakındığını söylüyorlar. İkinci en mühim sebepse yayıncılara güvenmemeleri; üçüncü sırada ise haberi alsa da, yapacak bir şeyi olmadığına yani elinin kolunun bağlı olduğuna inanma hali var.

 

Bir önceki yazımız olan Endeksa ile ücretsiz gayrimenkul değerinizi öğrenin! başlıklı makalemizde Bora Yüzer, Endeksa ve gayrimenkul teknolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz