Türkiye’den iki liselinin girişimi Lookater, Alzheimer hastaları için takip ve iletişim çipi geliştiriyor

0

Son dönemde dikkatimizi çeken en genç girişimcilerden Alp Onur, 17 yaşında ve henüz idadi öğrencisi. Geçtiğimiz sene Lookater girişimini kuran Alp, Alzheimer hastalarına hususi bir takip ve iletişim çipi geliştiriyor.

Türkiye’de Bluetooth ya da GPS kullanarak paha verdiklerinizi takip etmenizi sağlayan cihazlar açısından piyasada farklı seçenekler mevcut. Ancak Lookater’ın Looky adlı cihazı, Alzheimer vurgusuyla benzerlerinden ayrışıyor. Anlık konum bilgisi kullanan cihaz, hastaları dünyanın neresinde olursa olsun takip etmenizi sağlama iddiasında. Alp, cihazın GPS olası olmadığında inDoor teknolojisi kullandığını söylüyor. Looky, aynı zamanda S.O.S çağrıları da yaparak hastalar ve yakınları arasındaki iletişimin kopmamasını sağlıyor.

Yaklaşık 6 aylık bir Ar-Ge sürecinden sonra ortaya çıkan Looky, ilk etapta Arduino ile geliştirildi. Ardından kendi çiplerini tasarlayan ekip, kendi geliştirdiği teknolojiyle yola çıktı. Cihazın ilk prototipi Işık Üniversitesi InnoCampus etkinliğinde yapıldı. Henüz beta sürecindeki ürün, ekibin halkla ilişkilerden mesul üyesi Bora Çıbıkçı’nın Alzheimer hastası olan büyükbabası üzerinde deneniyor. Ekip, 73 gündür devam eden test sürecinin başarılı bir şekilde devam ettiğini söylüyor. Lookater ekibi, bundan sonra 50 hasta üzerinde tecrübe çalışmalarına devam edecek.

Ürün satışından gelir yaratmayı planlayan Lookater, aracı projeler, mahsul satışı ve bilhassa Sivil Toplum Kuruluşları’nı (STK) hedefliyor. “Çocuklara ve evcil hayvan sahiplerine yapılacak satıştan gelen gelirin yüzde 20’sini sosyal bir fona aktararak Alzheimer hastalarına ürünü indirimli veriyoruz” diyor Alp.

Lookater ile Türkiye’de vatan dışında alaka gören genç girişimciler, Prag’daki Girişimcilik Kampı ESAA Entrepreneurship Incubator‘a katıldı; WebSummit Istanbul Pitch’de birincilik elde etti ve UberPITCH Türkiye’de mükafat kazanan yedi girişimden biri oldu. 

Girişimcilik serüvenine hızlı başlayan Alp ve Lookater ekibi, farklı girişimlerle bu yolda denemeye devam etmek istiyor.

Bir önceki yazımız olan Google, aramalarda teyit.org’un bilgi doğrulama sonuçlarını öne çıkarmaya başladı başlıklı makalemizde Google ve teyit.org hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz