TÜSİAD, Türkiye e-ticaret pazarına dair kapsamlı raporunu yayınladı

0

Türkiye e-ticaret pazarında 3-4 sene önceki dikkat çekici trend olmasa da elektronik ticaret eskisinden fazla daha ileri bir noktada. TÜSİAD’ın GittiGidiyor ve The Boston Consulting Group (BCG) destekleriyle hazırladığı “Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: e-Ticaret” adlı kapsamlı rapor da Türkiye’nin e-ticarette geldiği noktayı ve nereye gideceğini güzel bir şekilde özetliyor.

Raporun tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’de e-ticaretin yekün perakendeden aldığı payın henüz %3.5 seviyesinde olduğunu paylaştı. Klasik perakende firmalarının, KOBİ’lerin e-ticaret ekosistemine daha fazla iç olmaları, e-ticaret ile ilgili tüketici algısının güçlendirilmesi ve dijital okuryazarlığın geliştirilmesi gibi mühim konuların da altını çizdi. Bilecik’in dikkat çektiği bir nokta da sektör ve idari bina arasında etkili ve yapıcı iletişimin ve halk tarafında e-ticaret ile ilgili eşgüdümü güçlendirici bir mekanizmanın geliştirilmesiydi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri Esin Güral Argat ve BCG Yönetici Ortağı Cenk Sezginsoy ise Türkiye’de dijital dönüşümün desteklenmesi gerektiğine işaret ederek 2020’de küresel e-ticaret hacminin yüzde 64’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından gerçekleştirilmesinin beklendiğini paylaştı.

“2019’de sektör hacmi ikiye katlanabilir”

GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ise birkaç rakam vererek Türkiye’nin yüzde 58’lik internet ve yüzde 65’lik akıllı telefon yaygınlığıyla e-ticaret sektöründe en fazla potansiyel taşıyan ülkeler arasında olduğunu söyledi. “Perakende e-ticaret hacmi 2016’da  yüzde 32 büyüyerek 17.5 milyar TL’ye ulaştı. Ancak bu hızlı büyümeye karşın e-ticaretin yekün perakendeden aldığı pay henüz yüzde 3.5 seviyesinde. Bu rakamın dünya ortalaması ise yüzde 8.5. Dolayısıyla gidecek daha fazla yolumuz var. Sınır ötesi ticaretin de mühim katkısıyla Türkiye’de perakende e-ticaret hacminin 2019’da rahatlıkla ikiye katlanıp 35 milyar TL seviyesine gelebileceğini düşünüyorum.” diyerek Türkiye’de e-ticaretin potansiyeline işaret etti.

Rapor paylaşılan mühim rakamlara geçmeden evvel Türkiye’de e-ticaretin gerçek potansiyelini yakalaması için atılması beklenen bazı adımları da eklemek istiyorum;

 • Sektör ve idari bina arasında etkin iletişimin sağlanması
 • Algı ve dijital okuryazarlığın artırılması
 • Perakendecilerin e-ticaret ekosistemine daha fazla iç olması
 • Teknik altyapının iyileştirilmesi
 • Mevzuatın sektörün gelişimini destekleyecek şekilde düzenlenmesi

E-ticaret raporunda öne çıkan rakamlar

Aşağıda raporun öne çıkan bazı rakamlarını paylaşıyoruz ama en altta laf konusu raporun tamamını ve hazırlanan infografiği de incelemenizi tavsiye ederim.

 • Küresel e-ticaretin hacmi son 4 yılda 630 milyar dolardan 1,6 trilyon dolara, yekün perakende içerisindeki payı ise %4,2’den %8,5’e ulaştı. 2021 yılında bu oranın seviyesine ulaşması bekleniyor.
 • 2020 yılında küresel e-ticaret hacminin d’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından oluşturulması bekleniyor. Dünyada, sınırlar ötesi e-ticaret hacmi 400 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Sınırlar ötesi e-ticaret büyümesine devam ederek, 2020 yılında 1 trilyon dolar sınırına yaklaşacak.
 • Türkiye’de e-ticaretin hacmi 2016 itibarıyla 17,5 milyar TL’ye ulaştı. 2012 yılında %1,7 olan e-ticaretin yekün perakendedeki payı ise %3,5’e yükseldi.
 • Türkiye’de klasik perakendecilerin yekün e-ticaret pazarından aldığı pay yaklaşık 0 seviyesinde.
 • Küresel çapta mobilin e-ticaret payı D iken Türkiye’de bu nispet henüz seviyesinde.
 • 2016 yılı itibarıyla Türkiye’de e-ticaret işlemlerinin yaklaşık ’u akıllı telefon ve tabletler üzerinden gerçekleşti. 2021 yılı için bu oranın % 49 seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.
 • Türkiye’de online alışverişin tercih edilmesindeki en mühim etken müsait eder beklentisi.
 • Türkiye’de internet kullanan her 3 kişiden sadece 1’i online alışveriş yapıyor.
 • Tüketiciler mahsul araştırmalarını mobilde, satın almaları ise daha fazla masaüstünde yapıyor.

Rapora dair bilgiler hakkında eticaretraporu.org‘u ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye E-ticaret Raporu 2017 – Turkish E-commerce Report from Webrazzi

Bir önceki yazımız olan Cimri.com, 430 mağaza ve 4 milyon ürünle mobil öncelikli büyümesini sürdürüyor başlıklı makalemizde Cimri, İlab Holding ve Serkan Koç hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz