Twitter Satın Alma Butonu İçin Testlere Başladı

0

Twitter Satın Alma Butonu

Sosyal Medya çok farklı amaçlar için kullanılıyor, bunlardan birisi de markaların reklam ve satış amaçlı kullanımı. Gün geçtikçe daha fazla üye sayısına ulaşan sosyal medya uygulamaları beraberinde yeni iş alanlarını da getiriyor ve daha önce olmayan (Sosyal Medya Danışmanlığı) meslekler veya daha önce var olan fakat sosyal medyaya taşınan iş modellerini görüyoruz. Daha önce Instagram markalar için marka hesaplar güncellemesi denemesini hep birlikte öğrenmiştik. Kullanıcıların ihtiyaçlarına en kısa sürede yanıt vermeye çalışan sosyal medya uygulamalarından bir yenisi de Twitter’ın denemelerine başladığı Satın Alma Butonu.

 

twitter-Satın-Alma-Butonu

Twitter Satın Alma Butonu Nasıl Çalışıyor

Twitter satın alma butonunun nasıl çalıştığını kısa bir videoda açık bir şekilde göstermiş. Bu video aşağıda yer alıyor.

İilk olarak Twitter’da satış yapan bir hesabın sponsorlu olan içeriğini görüyoruz ve ”Satın Al” (Buy Now) butonuna tıklıyoruz. Ürünün fiyatı sol alt tarafta kargo dahil veya değil şekilde görülüyor ( Free Shipping-  Ücretsiz Kargo).  Ardından adres bilgilerimizi girmemiz için bizi farklı bir sayfaya yönlendirdikten sonra bu adres bilgilerinin daha sonra da kullanılabilmesi için kaydedilme butonu beliriyor. Son olarak kart bilgilerinizi de girdikten sonra satın alma onayını görüyorsunuz ve alışveriş kısa bir sürede tamamlanmış oluyor.

Twitter bu buton ile sponsorlu gönderilerden elde ettiği geliri arttıracak gibi görülüyor. Akabinde markalar ve sosyal medya danışmanları ve dijital pazarlama uzmanlarının da öneminin artacağını öngörülerimizin arasında diyebiliriz. Fakat bu sosyal medya kullanıcılarının hoşuna gider mi? AdBlock gibi eklentilerin daha fazla gelişmesine yol açar mı? gibi soruları sormadan edemiyorum. Önemli olan bu tür araçların doğru olarak kullanılabilmesi, doğru  kullanıldığında herkesin faydası olacağını düşünüyorum.

 

Gelecek Mobilde Mi ?

Twitter’in Satın Alma butonu videosunu seyrettiğimde aklımda hemen bir soru ifadesi oluştu. Neden Mobil? Gelecek Mobilde Mi? Dikkat edecek olursanız videoda satın alma eylemi kişisel bilgisayar, tablet veya farklı bir araçtan değil mobil bir cihaz üzerinden yapılıyor. Twitter gibi dünyanın en önemli ve öncü sosyal medya sitelerinden birisinin yayınlamış olduğu videodaki bu tür ayrıntıların önemli olduğunu düşünüyorum.

 

 

Bir önceki yazımız olan 17 Game Of Thrones Kokteyl'i başlıklı makalemizde Baratheon, coctails ve game of thrones hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz