Twitter’da Etkileşimi İçin Yollar

0

Twitter, geçtiğimiz sene yeni bir markalaşma çalışmasıyla, marka üçgenini ‘insani, gözü pek, heyecanlı’ olarak tanıtmıştı. Şirket kurucularından Jack Dorsey, aynı süreçte artık sosyal ağlar kategorisinde olmak istemediklerini ve platformu havadis, bilgi, salık uygulamaları kategorisine taşıdıklarını açıklamıştı.  Spordan sanata, politikadan toplumsal olaylara kadar birçok konunun tartışıldığı hatta alevlendiği Twitter’ın yeni imajı,  medya da pek de boy göstermedi.

2006 yılından beri kullandığı ‘İşte olup bitenler sloganı’ aslında Twitter’ın ne olduğunu ve olmak istediğini bize çok net gösteriyor.  Bildiğiniz üzere,  Arap Baharı’nın alevlenmesinde, Obama’nnı ABD Başkanlığı için yarıştığı seçim kampanyasında ya da 2016 Rio Olimpiyatları’nın coşku ile takip edilmesinde Twitter’ın rolü büyük.  ‘İşte olup bitenler’,  dünyanın en aka sosyal ağı olamasa da, en geniş havadis, bilgi, salık ağına sahip Twitter’da her saniye karşımıza çıkıyor.

Twitter’ın yeni imajı şirketin kan kaybetmesine engel olmadı. Markalar açısından bakıldığında, havadis, bilgi, salık kaynağındaki algoritmasını değiştirmesi,  markaların organik yollarla takipçi kazanması ve etkileşime geçmesini biraz daha zorlaştırdı.

Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Twitter’da da markalar, organik olarak takipçi kazanmak ve hedef kitleleriyle etkileşime geçebilmek için stratejik olarak birçok parametreyi göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Hedef kitlenizin kim olduğu, KPI’larınız, marka sesiniz bunlardan sadece bir kaçı. Ancak platformu çok da yakından tanımayanlar için organik erişiminizi arttırmanız açısından bugün Twitter’ın biraz daha operasyonel tarafından bahsedeceğiz. Ama öncesinde Twitter’ın algoritmasını lens altına alalım.

Twitter ve değişen algoritması

Bildiğiniz üzere, Twitter  geçtiğimiz sene  zaman tüneli algortimasını değiştirdiğini duyurdu. Twitter‘a göre, ‘ilgilenme olasılığınızın en yüksek olduğu Tweetler vakit akışınızda öncelikli olarak’ gösterilebiliyor. Yani, kullanıcıların vakit tünelindeki tweetleri onların alaka alanına göre önplana çıkıyor.  Algoritmanın doğasını,  medyanın çeşidi, etkileşim, zamanlama ve konum oluşturuyor.

Zenginleştirilmiş medya

Twitter’da daha çok fotoğraf beğenen kişiler, akışlarında daha çok fotoğraflı Tweetleri görüyorlar. Videolu tweetler ve bağlantılar için de aynısı geçerli. Kim linkleri ya da videoları ağırlıklı olarak beğenirse, akışında en çok bağlantı ya da videolu Tweet görüyor. Siz de hedef kitlenizin en çok hangi içerik türlerini beğendiğini saptayarak içerik türünüzü ona göre belirleyebilirsiniz.

Etkileşim

Kullanıcıların en çok beğendiği, retweet ettiği ya da etkileşimde bulunduğu hesaplara ait Tweetler vakit tünelinde ilk sıralarda yer alıyor. Öncelik elbette çok etkileşim saha Tweetlere veriliyor. Twitter, algoritmasıyla  atılan tweetlerin etkileşim oranını karşılaştırarak, en çok etkileşimi olan tweetleri daha çok ön plana çıkarıyor. Siz de etkileşimi yüksek Tweetlerinizi saptayıp, en çok hangi içeriğinizin kullanıcıya paha kattığını saptayabilirsiniz.

Zamanlama

Tweetleri kullanıcılara tekrar kronolojik bir sıralamayla değil, onların alaka alanlarına göre gösteriyor. Ancak kullanıcılar, zaman akışlarını ayarlardan değiştirebiliyorlar. Öte yandan Twitter,  takip etmedikleri hesaplardan gelen Tweetleri de kullanıcının vakit akışına ekleyebiliyor.

Konum

Twitter’ın algoritması Trend panelinde yer saha konum bazlı gündem başlıklarını dikkate alıyor.

Organik erişimi nasıl arttırabiliriz?

Popüler etiketlerden yararlan

Günlük hashtag’lerden gündem başlıklarına kadar kullanılan hashtag’ler hali hazırda sizi takip etmeyen ancak hesabınızla ilgilenebilecek kişilere ulaşmada etkili bir metot olabilir. Twitter’ın araştırmalarına göre, hastag’li bir içerik 16 kat daha çok retweet alıyor.

Tweetlerinize fotoğraf ve video ekleyin

Yine Twitter’a göre, resimli tweetler 313 kat daha çok etkileşim alıyor. Videolu Tweetler 2 buçuk misli cevap alırken, 2.8 misli daha çok retweet  alabiliyorlar. Twitter, etkileşimi arttırmada videonun başarılı bir içerik olduğunu belirtiyor. Öte yandan anketlerin de etkileşimi yüksek içerikler olduğunu söyleyebiliriz.

Twitter Analitik’ten faydalanın

Stratejinizi yeniden gözden geçirmek için Twitter Analytics’ten yararlanmanız, sayfanızın da organik olarak büyümesine katkı sağlayabilir. Başarılı ve etkileşimi yüksek bir Twitter stratejisi oluşturmak için ise hedef kitlenizi anlamanız ve hangi içeriğin doğru olduğunu test etmeniz gerekmektedir. Veriler size hangi tweetlerin etkileşim oranınızı arttırdığını ve markanız ile etkileşime geçen kullanıcıların beklentilerilerinin ne olduğunu gösterecektir.

Twitter için kullanabileceğiniz aralarında freemium da olan öbür analiz araçlarının bazılarını da bir araya topladık: Buffer, Tweetchup, TweetStats, Twitonomy, Mentionmapp, Tweetreach.

Bir önceki yazımız olan Yepyeni Bir Selfie Deneyimine Merhaba Deyin başlıklı makalemizde Yepyeni Bir Selfie Deneyimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz