Uber, Durmuyor Bu Sefer de Uber Freight’ı tanıttı

0

Şoförlü hususi vasıta çağırma uygulaması olarak kurulan ama hizmet alanını hızla genişleten Uber, şimdi de nakliye (yük taşımacılığına) dönük uygulaması Uber Freight‘ı tanıttı.

Dünyanın borsaya aleni olmayan en kıymetli girişimi olan Uber’in bu uygulaması, yük taşımacılığı yapan şoförler ve şirketlerin daha verimli çalışmasını ve daha çok iş yapabilmesini sağlıyor. Özellikle ufak ve müstakil nakliye şirketlerinin ve tır/kamyon şoförlerinin ilgisini çekmek isteyen Uber Freight, bu kesimin ‘geciken ödeme’ derdine deva olmak istiyor.

Şehir içi ulaşımda şoförlerin daha çok kazanmasının önünü açan Uber, nakliye/lojistik dikeyinde de aynısını tekrarlamak niyetinde. Tır şoförlerinin 30 güne kadar uzayan ödeme beklentilerini bir kaç güne indirmeyi vaadeden Uber, ilk testleri başarıyla tamamlamış gözüküyor.

Şimdiye kadar edindiği bütün tecrübeyi Uber Freight tarafında kullanan Uber’in nakliyecileri de doğru zamanda doğru müşterilere yönlendirmemesi için bir mani yok. Uber Freight’ın ABD dışındaki pazarlara ne vakit açılacağı ve hangi hızla büyüyeceği ise şimdilik muamma.

Otto & Freight

Uber bildiğiniz gibi sürücüsüz kamyon girişimi Otto’yu geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 680 milyon dolara satın almıştı. Amerikalı şirket henüz Otto & Uber Freight işbirliğine dair bir izah yapmıyor ama Uber’in sürücüsüz tırlarının gelecekte bu işe adım atacağını tahmin etmek zor değil.

Bilmeyenler için paylaşmak gerekirse Türkiye’de de Webnak ve Etaşımacılık bu alanda başarıyı yakalamak isteyen iki mühim girişim. Brezilyalı CargoX ise geçtiğimiz sene Goldman Sachs liderliğinde 10 milyon dolar yatırım alarak dikkatimizi çekmişti.

Bir önceki yazımız olan İkinci El Otomobil Piyasasına Uygulamalı Çözüm başlıklı makalemizde girişim, Otokaca ve Otomobill hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz