Uber’in Asyalı rakibi Grab, Kudo satın almasıyla ödeme sistemini güçlendirecek

0

Uber‘in Güneydoğu Asya’daki rakibi Grab Taxi, yaptığı yeni satın almayla kendi ödeme altyapısını büyütmek istiyor ve bu ekonomiden daha çok pay alabilmenin yollarını zorluyor.

Grab’in satın aldığı girişim, interneti ve kredi/banka kartı olmayanların kiosklar aracılığıyla internetten alışveriş yapmasını sağlayan Kudo adlı bir girişim. Endonezyalı girişim daha evvel GREE Ventures, 500 Startups and East Ventures gibi yatırımcılardan yatırım almış ve Endonezya’nın 500 kasabasında 400 bin noktada satış yapıyor. Taraflar satın alma tutarı hakkında bir bilgi paylaşmıyor ama kaynaklar Grab’in ilk olarak Şubat ayında sızdırılan bu anlaşmayı 100 milyon doların çok altında bir bedelle kapattığını söylüyor.

GrabPay’i Kudo ile güçlendirecek

Eylül 2016’da 3 milyar dolar değerlemeli yatırım saha Grab, 2013’te Youche adlı bir yolculuk paylaşım uygulamasını satın alarak atılım yapmıştı ama Kudo, Grab’in ödeme tarafındaki stratejilerini güçlendirecek bir girişim. Zira daha evvel GrabPay adlı ödeme sistemi üzerinde çalıştığını açıklayan girişim Hindistan’da bir Ar-Ge merkezi açacağından ve 700 milyon dolarlık bir yatırım programından bahsedilmişti. Kudo satın alması da Grab’e Güneydoğu Asya’da ödeme sistemi altyapısı açısından zor katacak bir girişim. Grab, hem ödeme teknolojisini ilerletmek hem de direkt ödeme almak konusunda istekli görünüyor ki bu hedefin gayet mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 2015’te 2,5 milyar dolar olarak öngörülen Güneydoğu Asya vasıta çağırma pazarının 2025’te 13,1 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Grab de var gücünü koruyarak gelecekte de bu pastadan en aka payı almak istiyor.

Grab tarafından yapılan açıklamaya göre Kudo ekibi tamamen Grab’e katılacak ve Kudo platformu Grab’in var ödeme altyapısına entegre edilecek. Grab, Kudo’nun Endonezya’daki büyümesini desteklemenin yanında Kudo da GrabPay’e daha çok alıcı kazandıracak. öbür yandan Euronet’in eski EMEA & Asya Direktörü Jason Thompson, GrapPay’in yeni yöneticisi olarak atandı ki bu da Grab’in bu işe hususi ehemmiyet verdiğinin bir öbür göstergesi.

Asya’nın ‘unicorn’larından biri olan Grabtaxi, Aralık 2016’da Honda’dan yatırım alarak motosiklet yolculuklarına sürat kazandıracağını göstermişti. Grab’in arkasında SofBank ve Tokyo Century gibi mühim yatırımcılar olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp, kişiden kişiye para transferine el atacak başlıklı makalemizde facebook, Hindistan ve Whatsapp hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz