Uber’in Türkiye organizasyonunun kurucusundan yeni girişim: GelGit

0

Uber’in Türkiye organizasyonunu kuran Austin Kim, yeni ve bu kez baştan sona yerli bir vasıta çağırma uygulamasıyla karşımızda. GelGit adlı yeni uygulama, İzmir Çeşme ile başlayıp bütün Türkiye’ye yayılmayı hedefliyor.

15 Haziran itibariyle İzmir Havalimanı-Çeşme ile Çeşme ve çevresinde belirli rotalarda hizmet veren GelGit, rakipleri gibi son model araçlarla ve ulaşım deneyimiyle farklılaşmak istiyor. App Store ve Google Play‘de yayınlanan GelGit mobil uygulaması üzerinden anlık vasıta çağırmak ya da sonraki bir tarihe rezervasyon yapmak mümkün.

GelGit, gerek gittikçe kalabalıklaşan vasıta çağırma uygulamaları pazarına girişi, gerekse kurucu profilleriyle bizim için yeterince dikkat çekici bir uygulama. Hakkında merak ettiklerimizi de doğrudan Austin Kim’e sorduk:

GelGit idare ekibi, soldan sağa: Aras Tan, Austin Kim, Varol Hıdır

Austin Kim kimdir? Türkiye’ye olan ilginiz, Uber deneyiminiz ve öbür çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1991’den beri Türkiye’deyim. İş hayatıma finans sektöründe başladım ve muhtelif yabancı yatırım fonlarında çalıştım. Görevim Türkiye’de büyüme potansiyeli olan şirketleri araştırarak, yatırıma yönlendirmekti. TPG Capital’de çalıştığım sırada şirketin 2013 yılında yatırım yaptığı Uber fazla ilgimi çekti. Yeni ve farklı bir iş modeliydi. 2014 yılında da Türkiye pazarına girmek istediklerini öğrendiğimde, fırsatı kaçırmadım ve Uber’le iletişime geçerek Türkiye operasyonunun kurulmasında aktif olarak yer aldım. Uber Türkiye’de fazla güzel işler yaptık, faydalı tecrübeler ve iyi dostlar kazandım. O dönemde lanse ettiğimiz hizmetler tekne, lüks araç, minibüs, binek gibi örneklerin alanında bir ilk olması fazla heyecan vericiydi. Bu süreçte Türkiye’deki startup’larla daha yakından tanışma fırsatı yakaladım. Yaklaşık 1,5 sene evvel kendi deney ve birikimimi yeni bir projeye taşımak üzere Uber den ayrıldım. Yaklaşık bir yıldır da GelGit üzerinde çalışıyorum.

GelGit ile nasıl tanıştınız? Düşünce nasıl ortaya çıktı?

GelGit, yerli girişimci ve yatırımcı grubu ile Türkiye de ulaşım alanında farklı teknolojileri tartışırken ortaya çıkan bir fikir. Türkiye’de muhtelif şehirlerdeki ulaşım ekosistemini baştan sona analiz ettik ve memleket ye hususi mahsul haritamızı çizdik. Yerli girişim olmakla beraber teknolojimiz dünya standartlarında. Başarılı örnekleri inceledik ve know how’larından yararlandık. Teknolojik olduğu kadar, gün sonunda kullanıcı dostu olan ve tüketicinin bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir sistem kurmak gerekiyordu. Offline da online kısım kadar önemli, dolayısıyla sistemi ülkeye ve ihtiyaçlara müsait tasarlanmaya itina gösterdik.

Uygulamanın yapımcıları kimler? Ne kadar sürede geliştirildi? Bugünkü ekip kaç kişi?

Uygulama tamamen yerli mühendis ekiplerce geliştirildi. Türkiye’nin en parlak ve yetenekli uzmanlarını bir araya getirmeye çalıştık. Şu an 10 benlik bir ekibiz giderek büyüyoruz.

GelGit’in hizmet verdiği bölgede farklı eş uygulamaların da çalışmaya başladığını görüyoruz. Rakiplerinizden nasıl ayrışıyorsunuz? Ücretlendirme politikanız nasıl?

Bu sektörde hem mahsul hem ulaşım deneyimi açısından en iyiyi sunanın başarılı olacağına inanıyoruz. Halen e-hailing (e-araç çağırma) dediğimiz sektörde, sadece İstanbul’a baktığımızda sektörümüzün ulaşımdaki payı yüzde 2′ den küçük. öbür şehirlerde ise neredeyse hiç yok.

Bir yerli girişim projesi olarak, amacımız doğru ve sürdürülebilir bir büyüme ile GelGit’i yaygınlaştırmak ve en fazla tercih edilen ulaşım uygulaması haline getirmek. Sektörün dışından gelen bir şirketin 3 yılda yakalayacağı büyümeyi, 1 seneye çekmek, ve yatırımcılarımız sermayesini daha efektif kullanmak. Benim şirkete katacağım en büyük paha bu. Ekipçe rakiplere ve eş uygulamalara kafamızı yormuyoruz, tamamen kullanıcılarımızın memnuniyetine odaklıyız.

Ücretlendirme ise kent dinamiklerine göre değişiyor. Çeşme sezonluk olduğu için öbür şehirlere göre eder biraz yüksek ama Çeşme de bulabileceğiniz en hesaplı hizmeti olduğumuzu söyleyebiliriz. Bizim uygulamada sürücülerimize birimden değil sürümden kazandırmaya çalışıyoruz. Gün sonunda amacımız arz ve talep arasındaki en iyi dengeyi yakalamak.

Servisinizin yasal durumu nedir? Türkiye’de son dönemde yasal olmadığı gerekçesiyle ceza saha fazla sayıda servis var, biliyorsunuz. 

Servisimiz tamamen yasal ve bu bizim en fazla hassasiyet gösterdiğimiz durum. Şirketimizi Türkiye’de kurduk ve bütün işlemlerimiz kayıt altında. Her yolculuk sonrası müşterilerimize KDV iç e-fatura gönderiyoruz.

Türkiye’de büyük şehirlerde kent içi ulaşımı, belediyeler regüle ediyor. Dolayısıyla, şehirler arası yasalar ve yönetmelikler ayrım gösterebiliyor. Biz tamamen bulunduğumuz şehrin sürücüleriyle çalışmaktayız, ve offline yapılan transferleri online’a taşıyoruz. Bütün araçların belgeleri, sigortaları, ve sürücülerin, SRC2 (yurtiçi yolcu taşımacılığı belgesi), psikoteknik belgelerine kadar denetim ediyoruz.

Biz turizm taşımacılık firmalara transfer dış bütün yükü alarak, (pazarlama, alıcı hizmeti, tahsilat, e-fatura), kolayca daha fazla gelir elde etme imkanı sunuyoruz.

GelGit ile ilgili planlarınız neler? İzmir’den sonra farklı şehirlere açılacak mısınız? Bu şehirlerde eş bir hizmet mi vereceksiniz?

Türkiye’de çoğu şehirde Akıllı Şehir insiyatifleri devam etmekte. Biz de teknolojimizi ve hizmetimizi bütün büyük şehirlere taşımak isteriz. İş modelinin yasal zemini sağlam kurulması ve o şehrin vatandaşları hayatı kolaylaştıracak hizmetler sunabildiğimiz sürece hem vatan içi hem vatan dışına büyümeyi hedefliyoruz.

Kişisel olarak planlarınız neler? Farklı uygulama/girişimleri destekleyecek misiniz?

Kişisel hedefim, Türkiye’de teknoloji sektörüne katkıda bulunmak ve bölgesel başarı hikayesi çıkmasına destek vermek. Türkiye’de gerçekten fazla yetenekli mühendisler ve cesaretli girişimci ruha sahip genç bir nüfus var. Özel sektör ve devletin desteği ile Türkiye’nin büyük potansiyelinin doğru yönlendirilebileceğini ve startup hub olabileceğini inanıyorum.

Türkiye’de startup ekosistemin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Son yıllarda Türkiye’de yabancı şirketlerin kendi modellerini birebir uyguladıklarında çoğu vakit başarısız olduklarını gördük. Türkiye’nin dinamikleri, tüketici alışkanlıkları, bir fazla anlamda eşsiz. Uzun vadede startup ekosisteminin daha fazla gelişeceğine inanıyorum. Türkiye’nin gençleri de ülkemize inanıp ve girişimciliği daha fazla destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendi tecrübem ve geniş network’uma rağmen, Türkiye’de fazla daha büyüleyici bir girişimci gücü olduğunu gördüm

Eklemek istedikleriniz?

En iyi hizmeti sunabildiğimiz, regülatörlerle kol kola yürüdüğümüz ve gün sonunda halkın menfaatine katkı sağladığımız sürece, bu projenin başarılı olacağına inanıyorum. Halkımızdan aldığımız art bildirimlerle beraber önümüzdeki dönemde daha inovatif teknolojiler ortaya koyacağız.

Bizim görevimiz günde 24 saat, teknolojinin yardımıyla Türkiye’nin ulaşımına nasıl katkı sağlayabiliriz, insanların hayatlarını nasıl kolaylaştırabiliriz diye kafa yormak.

Bir önceki yazımız olan Günlük 250 Milyon kullanıcıya ulaşan Instagram Stories’e canlı videoları yeniden oynatma özelliği geldi başlıklı makalemizde İnstagram, Instagram hikayeler ve Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz